ogrody pałacowe pod zamkiem praskim

Pałacowe ogrody pod zamkiem na Hradczanach

Ogrodów i zieleńców Praga ma co niemiara. Za każdym razem, gdy tam jadę, odkrywam jakąś nową zahradę, o której nie miałam wcześniej pojęcia. Patrząc na plan czeskiej stolicy zielone tereny trochę się „zazębiają” i trzeba dość uważnie przestudiować mapę, by dostrzec gdzie jest jaki ogród i którędy możemy do niego wejść.

W pobliżu Zamku na Hradczanach jest kilka ogrodów. Tym najbardziej znanym jest Královská zahrada (Ogrody królewskie) z Letohradkiem, który znajduje się na północ od Pražského hradu. Na południu, natomiast, w niższej części kompleksu mieści się Zahrada Na Valech (Ogród przy Wałach Obronnych), możecie ją zobaczyć na tym rysunku.

Ale to nie wszystko. Tak naprawdę to dopiero początek! :-)

Na wschód od kompleksu zamkowego znajduje się 5 innych ogrodów. Są one ze sobą połączone i razem tworzą kilkupoziomowy duży zielony teren. Wszystko zadbane do najmniejszego szczegółu: schodki, ławeczki, altanki, przystrzyżone trawniczki, bukszpany, fontanny. Nic, tylko tam pójść z książką na cały dzień i poczuć się jak XVIIIw.

Pomimo tego, jak blisko Hradczan te ogrody się znajdują, tłumów tu nie doświadczycie. To chyba z faktu, że wejście do kompleksu jest trochę ukryte. Znajduje się przy ulicy Valdštejnskiej 14.

Kliknij tutaj, by pobrać opracowanie w lepszej jakości :-)

 


Do tej pory powstało już ponad 20 takich opracowań. Wszystkie z nich w formie
mini-przewodnika po Pradze możesz otrzymać za darmo po zapisaniu się na mój newsletter:



 

Pałacowe Ogrody pod hradczańskim zamkiem

Ogrodów, jak już napisałam, jest 5, w ich skład wchodzą:

  • Ogród Ledeburski (Ledeburská zahrada)
  • Mały Ogród Palffyovski (Malá Pálffyovská zahrada)
  • Duży Ogród Palffyovski (Velká Pálffyovská zahrada)
  • Ogród Kolowratski (Kolovratská zahrada)
  • Mały Ogród Fűrstenberski (Malá Fürstenberská zahrada)

 

Ogród Ledeburski (Ledeburská zahrada)

Założony już w 1665r. Na samym dole znajduje się sala terrena (co to? klik!), a na przeciw niej ściana z bogatymi podziałami i rozchodzącymi się schodami. W niszy po środku stoi rzeźba Herkulesa z Cerberem. W centralnej części ogrodu znajduje się mała fontanna.

 

Mały Ogród Palffyovski (Malá Pálffyovská zahrada)

To kilkupoziomowa mała zahradka. W XVII w. znajdował się tu renesansowy ogród typu włoskiego. W XVIII w. ogród należał do rodziny Wallensteinów (jednym z najbardziej znanych praskich ogrodów to sąsiadująca z omawianymi Valdštejnska zahrada) i w tamtym okresie ogród przekształcono w sad. Charakter tego miejsca z tego okresu został zachowany do dzisiaj. W przeciwieństwie do regularnego założenia Ogrodu Ledeburskiego, tutaj jest bardziej „dziko”.

 

Duży Ogród Palffyovski (Velká Pálffyovská zahrada)

Sąsiaduje z Małym Ogrodem Palffyovskim (od zachodu) i Kolowratskim (od wschodu). Założony w 1751r. Jak każda inna zahrada, ta również ma kilka poziomów i tarasów. Centralnym miejscem barokowego ogrodu jest okrągła fontanna, na przeciwko której znajduje się portal (z „tunelem” schodkowym) i zegar słonecznym. Dookoła portalu zobaczymy pnącza i kilka ławeczek.

 

Ogród Kolowratski (Kolovratská zahrada)

Znajduje się między Dużym Ogrodem Palffyovskim a Małym Ogrodem Fürstenberskim. To tutaj (od ul. Valdštejnskiej) znajduje się główne wejście do całego kompleksu. W ogrodzie znajdują się drzewka owocowe.

 

Mały Ogród Fürstenberski (Malá Fürstenberská zahrada)

W połowie XVIII w. znajdował się tu barokowy, tarasowy ogród włoski. Długie osiowe schody częściowo przekryte zaokrąglonym drewnianym ażurowym daszkiem (latem pną się po nim róże) prowadzą do centralnego punktu ogrodu: glorietty – pawiloniku na planie kwadratu wspartym na czterech kolumnach. Na wschód od Małego Ogrodu Fürstenberskiego znajduje się jego wielki brat – Wielki Ogród Furstenberski, do której wstęp jest dodatkowo płatny (a wejście również jest z innej strony).

 

Ledeburska Zahrada
Ogród Ledeburski (Ledeburská zahrada), najniższy poziom, sala terrena
Ledeburska Zahrada 2
Ogród Ledeburski (Ledeburská zahrada), najniższy poziom, schody z posągiem Herkulesa w niszy (na przeciwko sala terrena)
Ledeburska Zahrada 3
Ogród Ledeburski (Ledeburská zahrada)
Furstenberska Zahrada
Mały Ogród Fürstenberski (Malá Fürstenberská zahrada), widok na gloriettę
Pałacowe Ogrody pod hradczańskim zamkiem

Opisując ogrody posiłkowałam się różnymi tekstami. Mogłoby się wydawać, że każdy ogród jest jedyny w swoim rodzaju, ale chodząc po ogrodach kompletnie tego nie odczuwamy. Wręcz przeciwnie – mamy wrażenie, że wszystko jest całością. Urocze przejścia, bramki i furteczki prowadzące z jednego ogrodu do drugiego jedynie spajały wszystkie zahrady.

Oprócz niewątpliwej urody samych ogrodów, na wyższych tarasach możemy zobaczyć, ośmielę się powiedzieć, jedne z piękniejszych panoram Pragi. Sami spójrzcie!

panorama Pragi 3
widok na Pragę z Pałacowych Ogrodów pod hradczańskim zamkiem
panorama Pragi
widok na Pragę z Pałacowych Ogrodów pod hradczańskim zamkiem, po prawej kościół św. Mikołaja na Malej Stranie
panorama Pragi 2
widok na Pragę z Pałacowych Ogrodów pod hradczańskim zamkiem

 

Praktyczne info

Godziny otwarcia ogrodów:

  • kwiecień: 10:00 – 18:00
  • maj – wrzesień: 10:00 – 19:00
  • październik 10:00 – 18:00

 

Cennik:

  • dorośli: 100 Kč
  • dzieci do lat 15, studenci do lat 26: 70 Kč
  • seniorzy powyżej 65 rż.: 70 Kč
  • bilet rodzinny (2 + max3): 270 Kč
  • dzieci do lat 6: wejście darmowe

 

Polecam zajrzeć do artykułu o Pałacowych Ogrodach w scenerii jesiennej. O tej porze roku jest tu chyba najpiękniej!

 


Piękne ogrody, prawda? 

No… to ja już chyba wiem gdzie pojedziecie w tym roku na wakacje :-)

pozdrowienia





Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

3 comments
  1. Dla mnie wejście do tych ogrodów to zawsze „must do” będąc w Pradze. Są piękne, ale zawsze myślałam, że to po prostu jeden podzielony ogród. A widok na miasto jest po prostu niesamowity. Piękne zdjęcia. Za każdym Twoim wpisem coraz bardziej mam ochotę wrócić do Pragi.

  2. To trochę jak w Poczdamie, gdzie ogrody i parki ciągną się kilometrami. Nam nawet udało się tam zabłądzić… no ale nie mieliśmy ze sobą takiej super mapki ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *