Jak dojechać do Pragi?

Dostać się do Pragi możemy na kilka sposobów. Najszybciej będzie oczywiście samolotem, ale Praga dobrze skomunikowana jest również kolejowo i autobusowo. Osoby zmotoryzowane również bardzo sprawnie dotrą na miejsce.

 

Samochodem do Pragi

Jeśli zależy nam na szybkim dotarciu do czeskiej stolicy, skorzystajmy z autostrad. Autostrady w Czechach są płatne i wymagają zakupu winiety – bez niej nie radzę wjeżdżać na płatne odcinki dróg, grozi za to naprawdę surowa grzywna. 

Jadąc do Pragi na kilka dni wystarczy winieta 10-dniowa, która kosztuje 310 Kč, czyli około 53 zł. Dostępne są również warianty miesięczny oraz roczny, kosztujące odpowiednio 440 Kč oraz 1500 Kč.

Jadąc z północy (z Polski, Niemiec), najczęściej interesować nas będą następujące autostrady: 

  • z Hradca Králové: D33 i D11
  • z Liberca: D10
  • z Cieplic: D8

Pamiętaj, aby winieta była ważna, musi być dobrze wypełniona oraz naklejona na szybę w widocznym miejscu!

Winietę możemy kupić na prawie każdej stacji benzynowej oraz w placówkach poczty w Czechach. Wszystkie ważne informacje znajdziecie tutaj: ceskedalnice.

Jeśli jednak nie chcemy kupować winiety, wyznaczmy trasę w Google Maps z opcją „unikaj opłat”. Jechałam również w ten sposób do Pragi, trasa była wolniejsza raptem pół godziny. Jadąc drogami krajowymi (bezpłatnymi) mamy większą szansę na zwiedzenie miasteczek po drodze. Jadąc od strony Hradca warto zahaczyć chociażby o Chlumec nad Cidliną czy Poděbrady.

Limity prędkości prowadzenia auta w Czechach:

  • w terenie zabudowanym: 50 km/h,
  • poza terenem zabudowanym: 90 km/h,
  • drogi ekspresowe: 90 km/h,
  • autostrady: 130km/h.

I Czesi naprawdę tego się stosują. Policja bardzo rygorystycznie podchodzi do łamania przepisów drogowych i mandaty są drogie. Wjeżdżając do miasta, zwalniajmy do 50 km/h. Tak, wiem, dla nas to bardzo dziwne :-)

 

Pociągiem do Pragi

Sieć kolejowa w Czechach jest bardzo dobrze rozwinięta. A dojazd z Polski pociągiem? Dzięki przewoźnikowi LeoExpress z Krakowa, Katowic i okolic możemy dostać się do Pragi bez przesiadki. Z innych rejonów Polski dojedziemy do Pragi praktycznie zawsze z przesiadką. Wyjątkiem jest oczywiście Warszawa. 

W Pradze końcową stacją będzie prawdopodobnie Hlavní Nádraží, czyli Dworzec Główny. Jest on oczywiście bardzo dobrze skomunikowany z całym miastem. Znajduje się tu stacja czerwonej linii metra o tej samej nazwie – Hlavní Nádraží.

Jeśli zależy nam na bardziej budżetowym podróżowaniu, możemy spróbować dojechać np. Kolejami Śląskimi do Bohumína, czyli miasteczka tuż przy granicy już po czeskiej stronie i tutaj przesiąść się na pociąg do Pragi (np. Pendolino). Polecam Ci aplikację na komórkę IDOS, w której można bez problemu wyszukiwać połączenia, a na niektóre z nich kupić bezpośrednio bilet.

Dworzec jest duży, ale wszystko jest pięknie oznaczone, więc nie zgubimy się. Znajdziesz tu również przechowalnię bagażu. Kosztuje ona mniej więcej 60-100 koron na dobę – cena uzależniona jest od wielkości walizki (= różne wielkości szafek).

Jeśli wylądujemy na Hlávní nádraží, polecam pospacerować po historycznych przestrzeniach. Oczom ukaże się przepiękna secesja!

 

Autobusem do Pragi

Najbardziej znanym przewoźnikiem, który kursuje z Polski do Pragi, jest Flixbus. Połączeń jest bardzo dużo i z wielu miast w Polsce uda nam się dojechać do Pragi bez konieczności przesiadki. Warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy wybranego przez nas kursu. Z autopsji wiem, że przejazd przejazdowi nierówny (gdy funkcjonował kilka lat temu Polski Bus, kursy były zawsze takie same, teraz to się zmieniło).

Niektóre przejazdy są ekspresowe, a niektóre normalne. Podczas tych drugich autobus może zatrzymywać w wielu małych miejscowościach. Oczywiście jest to wspaniałe rozwiązanie i ukłon w kierunku osób, które nie mieszkają w dużych miastach. Niemniej jednak, jeśli jedziemy np. z Warszawy, czy z Łodzi i chcemy dostać się do Pragi możliwie jak najszybciej, warto zwrócić na to uwagę. Zatrzymywanie się na trasie w wielu miejscach zawsze wydłuża czas podróży.

Flixbus dojeżdza na dworzec autobusowy Florenc. Jest on oczywiście dobrze skomunikowany z resztą miasta, ale nie należy do najlepiej zorganizowanych dworców w Pradze – mało tu ruchomych schodów i musimy liczyć się z koniecznością noszenia walizek po schodach. Przy dworcu znajduje się stacja żółtej linii metra o nazwie Florenc oraz sieć autobusów i tramwajów, którymi dostaniemy się w różne części miasta.

Jeśli przyjechaliśmy bardzo wcześnie, np. o 4 czy 5 nad ranem, i do hotelu jeszcze nie możecie się udać, zostawmy tobołki na dworcu i idźmy zwiedzać miasto! W budynku dworca, od razu po lewej stronie znajdziecie przechowalnię bagażu (úschovna zavazadel). Tutaj bezpośredni link do strony – klik. Koszt przechowania bagażu: 70 koron na dzień. Na dworcu znajduje się również toaleta – płatna 10 koron, ale za to przyzwoita.

 

Samolotem do Pragi

Jeśli do Pragi zamierzamy dostać się drogą powietrzną, najprawdopodobniej wylądujemy na lotnisku Václava Havla. Stamtąd do centrum zabierze nas taksówka lub komunikacja publiczna:

  • autobus nr 100, który dojeżdża do końcowej stacji żółtej linii metra Zlíčín (przejazd trwa 15-20 minut);
  • autobus nr 119, który dojeżdża do stacji czerwonej linii metra Nádraží Veleslavín (przejazd trwa 13-17 minut).

Schemat lotniska i usytuowanie przystanków autobusowych znajdziesz TUTAJ.

Jeśli przylatujemy do Pragi w nocy i chcemy dostać się do centrum miasta między godzinami 0:15–5:00, należy skorzystać z nocnej linii autobusowej nr 910. Autobus kursuje co pół godziny i przejeżdża przez centrum Pragi, zatrzymuje się m.in. na stacji metra I.P. Pavlova (pamiętajmy jednak, że w tych godzinach metro nie funkcjonuje, więc jeśli będziemy chcieli jechać dalej, możemy przesiąść się w inny autobus bądź tramwaj).

Na lotnisku nie polecam: 

  • kupować suwenirów (będzie drożej niż w mieście),
  • wymieniać pieniędzy w kantorze (może być słaby kurs),
  • brać taksówki do miasta (komunikacja publiczna jest naprawdę świetna! Więc po co przepłacać?)

Dominika Rau-Walczak

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *