Hradczany – niesamowita Praga! (ciekawe miejsca, propozycja wycieczki)

Hradczany.

Hradczany. Kiedy słyszysz to słowo, to co przychodzi Ci na myśl?

Zapewne Zamek na Hradczanach.

Ale! Może Cię zaskoczę (a może nie?), praskie Hradczany to nie tylko zamek z katedrą św. Wita i Złotą Uliczką. Ba… to dopiero początek!

Zapraszam Cię dzisiaj na przegląd ciekawych miejsc tej fascynującej praskiej dzielnicy. Znajdą się tu nie tylko budynki, ale też ogrody, schody, ulice (tak, to wszystko jest takie fascynujące! :D)

Na poniższej mapce zaznaczyłam kolorem jasnozielonym obszar Hradczan. Duży, nie? :-) Dlatego: „Hradczany” to nie tylko zamek (który zaznaczony jest ciemnym kolorem), a cały wielki obszar, na którym znajduje się mnóstwo niesamowitości.

Chodźcie ze mną na małą wycieczkę! :-)

Mapa Pragi z ukazaniem obszaru Hradczan i usytuowaniem Zamku Praskiego względem Mostu Karola i Rynku Staromiejskiego.

 

Hradczany – propozycja wycieczki

Na dobry początek proponuję trasę wycieczki. Całą drogę (wraz z opcjonalnymi punktami) pokonamy w ciągu ok. 7 godzin. Trasę główną, podstawową, przemierzymy w ok. 5 godzin. Czas policzyłam oczywiście z przystankami na oglądanie danych miejsc, robienie zdjęć i spacerowanie bez pośpiechu.

Hradczany - mapa ukazująca trasę wycieczki po praskiej dzielnicy

Skrypt - wykaz poszczególnych miejsc na trasie wycieczki po Hradczanach w Pradze

Klikając w powyższe rysunki otworzą Ci się one w nowym oknie w super rozdzielczości. No cud, miód, powidło :-)

Wydrukuj cały skrypt i zwiedzaj Hradczany! :-)

 

A teraz nie pozostaje mi nic innego jak krótkie omówienie wszystkich miejsc. Zaczynajmy!

 

PRASKI ZAMEK (Pražský hrad)

Oczywiście od niego zacznę, ponieważ to od niego wszystko się tutaj rozpoczęło. Jeden z większych kompleksów zamkowych na świecie, wpisany na światową listę UNESCO, jeśli jedziesz do Pragi po raz pierwszy, to zapewne tu trafisz. Więcej informacji na temat Zamku znajdziesz tutaj:

Zamek na Hradczanach

Bardzo polecam wpis!

 • skoncentrowałam się w nim na wyszczególnieniu najważniejszych miejsc,
 • narysowałam mapkę całego kompleksu, którą możesz pobrać i wydrukować, a oprócz tego
 • omówiłam wszystkie możliwe trasy zwiedzania zamku wraz z cennikiem.

 

Katedra św. Wita

Równie gorąco polecam ten artykuł. Przyznam się wręcz, że jestem z niego dumna. Szczególnie z rysunków i opisów kościoła. Artykuł przepełniony jest informacjami, może faktycznie trochę tego za dużo… sprawdź sam :) a nawet jeśli nie przetrwasz przez tekst, to zjedź niżej i zobacz jak cudnie wygląda katedra wieczorem. Nie dość, że jest mega klimat, to jeszcze ludzi jak na lekarstwo. W takim towarzystwie, sam-na-sam z monumentalną bryłą, można naprawdę zakochać się w tym miejscu).

 

STARE SCHODY ZAMKOWE

Na Zamek możemy dostać się na kilka różnych sposobów, m.in. Starymi Schodami Zamkowymi. Schody te łączą wschodnią część zamku z Malą Straną. To od nich polecam Ci zacząć zwiedzanie Hradczan.

 

WINNICA ŚW. WACŁAWA

(dla osób, które mają trochę więcej czasu)

Zanim wejdziemy na teren zamku warto zajrzeć do winnic. Nie zajmie to nam więcej niż 10-15 minut, a widoki stąd przepiękne!

Zdjęcie poniżej jest przedpotopowe :D z 2008 r., więc tylko połowę siebie daję, by nie straszyć nikogo.

 

OGRODY KRÓLEWSKIE (Královská zahrada)

Ogrody królewskie znajdują się tak blisko Zamku! A natężenie turystów jest 100 razy mniejsze niż na Złotej Uliczce. Wystarczy, że wyjdziesz z drugiego dziedzińca zamkowego na most, przejdziesz przez ten most (przekroczysz Jeleni Prikop), pójdziesz jeszcze 50 metrów prosto i skręcisz w prawo. Tam znajdziesz praktycznie oazę spokoju. Poświęć te 30 minut na spokojny spacer wśród drzew, nie rozczarujesz się. Na samym końcu ogrodu czeka Cię niespodzianka: piękny widok na Letni Pałacyk królewny Anny.

Ach, rozmarzyłam się :-) Za każdym razem, gdy przyjeżdżam do Pragi, to miejsce jest punktem honorowym do odwiedzenia. Siadam na białej ławeczce i dumam sobie o życiu.

Więcej o Ogrodach Królewskich napisałam tutaj.

 

DZIELNICA WILLOWA – UL. MICKIEWICZOVA I OKOLICE (Vilová čtvrť)

(dla osób, które mają trochę więcej czasu)

Uwielbiam te rejony. Jest tu taki spokój, po prostu jak na wakacjach :-) Nie wyobrażam sobie jak inaczej czują się osoby mieszkające w tych domach. Wolę nie wiedzieć ile kosztuje mieszkanie w tym rejonie, ale pomarzyć zawsze można, co nie? :D

 

JELENÍ PŘÍKOP

(dla osób, które mają trochę więcej czasu)

Jeleni Prikop to jeleni parów, czyli inaczej wąwóz. Trafiłam tu dopiero za chyba 3. razem, gdy przyjechałam do Pragi. Kiedyś ten teren pełnił funkcję obronną, później teren łowiecki… dzisiaj możemy bezpiecznie przejść się po zielonej oazie spokoju, wytyczone są tu ścieżki, jest też tunel. Fajna sprawa, jeśli ma się trochę więcej czasu.

 

OK, wróćmy przed Zamek.

NOWE SCHODY ZAMKOWE

Na południe od zamku znajdują się Nowe Schody Zamkowe. Bardzo możliwe, że tędy dojdziesz na Wzgórze :)

 

OGRODY NA WAŁACH (Zahrada Na Valech)

(dla osób, które mają trochę więcej czasu)

Do Zamku możemy dotrzeć kilkoma drogami, najczęściej będą to schody: Stare Zamkowe Schody od wschodu, Nowe Schody Zamkowe, które odchodzą od ul. Thunovskiej. Tak samo dostaniemy się do Ogrodów na Wałach, które znajdują się od razu przy zamku (od strony południowej).

 

OGRÓD NA BASZCIE (Zahrada Na Baštĕ)

Tuż przy wejściu do Zamku, po lewej stronie znajduje się wejście do Ogrodu na Baszcie. To uroczy zakątek z równo przystrzyżonymi i równiutko posadzonymi drzewkami. Pięknie kontrastują one z białym żwirkiem, po którym się przechadzamy. Warto tu zajrzeć.

W tył zwrot. Stoimy na Placu Hradczańskim.

 

PAŁAC ARCYBISKUPÓW (Arcibiskupský palác)

Pałac jest dzisiejszą siedzibą praskich arcybiskupów. Barokowy budynek z XVII w. znajduje się, patrząc w stronę zamku, po jego lewej stronie. Tuż obok niego mieści się wejście do Ogrodu na Baszcie.

 

PAŁAC SALMOVSKÝ

Na przeciwko Pałacu Arcybiskupów znajduje się Pałac Salmovský. To klasycystyczny budynek z XIX w., mieści się tu galeria narodowa (Sztuka XIX w. od klasycyzmu do romantyzmu). Sam budynek chyba nie jest zbyt interesujący :-)

Autor zdjęcia: Michal Kmínek. Źródło zdjęcia: klik

 

PAŁAC SCHWARZENBERGÓW (Schwarzenberský palác)

Do pałacu Salmovskiego przyklejony jest pałac Schwarzenbergów. Tym razem to renesansowy budynek z piękną elewacją. Warto mu się przyjrzeć i zajrzeć na dziedziniec. Wewnątrz znajduje się również galeria narodowa.

Autor zdjęcia: Martin Mašek. Źródło zdjęcia: klik

 

PAŁAC TOSKAŃSKI (Toskánský palác)

Idziemy na zachód. Na samym końcu Placu Hradczańskiego znajduje się Pałac Toskański. Ciężki, włoski barok – warto rzucić okiem.

 

PAŁAC MARTINICKI (Martinický palác)

Znajduje się tuż przy pałacu Toskańskim, na rogu Placu Hradczańskiego i ulicy Kanovnickiej. Przepiękny budynek, renesansowa fasada ozdobiona sgraffito.

 

ZAUŁEK NA PLACU HRADCZAŃSKIM

Nie wiem co to za budynek, ale nie chciałam, by uciekło to miejsce z tego zestawienia :) Zakątek znajduje się tuż obok Pałacu Martinickiego :-)

 

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA NEPOMUCENA (kostel sv. Jana Nepomuckého)

To barokowy kościół zaprojektowany przez Kiliana Ignacego Dientzenhofera.

Autor zdjęcia po prawej stronie: Anton Fedorenko. Źródło zdjęcia: klik

 

SCHODY RATUSZOWE (Radnické schody)

Prowadzą od ul. Loretańskiej do skrzyżowania z ulicami Ke hradu, Nerudova i Úvoz. Warto tu zajrzeć z ul. Loretańskiej – znowu ładny zaułek :-)

Autor zdjęcia: Juandev. Źródło zdjęcia: klik

 

RATUSZ HRADCZAŃSKI (Hradčanská radnice)

To renesansowy budynek znajdujący się przy ul. Loretańskiej. Został wybudowany w czasach, gdy Hradczany były niezależnym miastem. Na elewacji znajdziemy herb miasta Hradczany. W takiej okazałości, jak na poniższym zdjęciu, tego budynku niestety nie zobaczycie. Zazwyczaj znajdują się tu parasole i stoliki okolicznej restauracji (która notabene ma BARDZO ZŁE opinie, sami sprawdźcie!).

Autor zdjęcia: Kirk. Źródło zdjęcia: klik

 

SCHODY Z UL. LORETAŃSKIEJ NA UL. ÚVOZ

Idąc w kierunku zachodnim, po lewej stronie znajdują się wąziutkie schodki prowadzące na ul. Úvoz. Ale nie schodźcie tam :-) Bo jeszcze trochę rzeczy po tej stronie Hradczan Was czeka… :)

 

LORETA

Idąc od Zamku na zachód, w kierunku klasztoru na Strahovie, po prawej stronie ukaże nam się Loreta. Jest schowana troszkę w głębi, ale na pewno zwrócisz na nią uwagę. Wzrok przykuwa cebulasta kopuła białej wieży. Podejdź pod ten budynek, warto! Z jasną elewacją kościoła ciekawie kontrastują czarne, prawie smoliste rzeźby ustawione wzdłuż fasady.

Jako ciekawostka: to jedna z pierwszych barokowych budowli w Pradze. Miała ona zachęcić Czechów do powrotu do wiary katolickiej (budowa Lorety przypadła na czasy kontrreformacji).

 

PAŁAC CZERNINÓW (Černínský palác)

Na przeciwko Lorety znajduje się pałac Czerninów. Jestem pewna, że zwrócisz na niego uwagę. Jest monumentalny, jego fasada wręcz przytłacza mocnymi, powtarzalnymi elementami. Najniższa kondygnacja zdobiona jest wręcz groźnym boniowaniem, dwie kolejne ciężkimi kolumnami. Ale ja mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia – pójdź do ogrodu, który usytuowany jest tuż przy pałacu. Jest on tak mocno ukryty, że trafiłam tam chyba dopiero za 10. razem, gdy byłam w Pradze :) Albo jestem nieogarem, albo naprawdę ten ogród jest tak zbunkrowany!

 

KLASZTOR KAPUCYNÓW I KOŚCIÓŁ MARII PANNY ANIELSKIEJ (klášter kapucínů a kostel Panny Marie Andělské)

Tuż za Loretą i Pałacem Czerninów znajduje się klasztor Kapucynów z kościołem Marii Panny Anielskiej. Plac Loretański zamknięty jest właśnie zabudowaniami tegoż monastyru. To jeden z najstarszych klasztorów kapucynów w Czechach (założony w 1600 r.).

Połączony jest z Loretą nadziemnym łącznikiem, pod którym możemy sobie przejść na ul. Kapucyńską.

 

NOWY ŚWIAT (i okolice, czyli ul. Kapucínská i ul. Černínská)

(nawet jeśli nie masz czasu, to naprawdę dużo stracisz, jeśli tu nie przyjdziesz)

Do Nowego Świata mogłabym mówić wierszem, trzynastozgłoskowcem najlepiej :) Jeśli chcesz odpocząć od natłoku turystów zajrzyj tu koniecznie. KONIECZNIE.

Byliście na Złotej Uliczce i się rozczarowaliście? Nowy Świat Was nie rozczaruje. Wręcz przeciwnie: będziecie oczarowani. Tu też znajdują się małe, kochane domki, a wąska, kręta uliczka zachęca do pamiątkowych zdjęć :-) Ach!

Więcej o tej uliczce napisałam tutaj.

 

PUNKT WIDOKOWY PRZY ULICY JELENÍ

Na samym końcu ul. Nový Svět znajduje się romantyczny hotel „U raka” (budynek pokryty gontem, dużo tam drewna), a za nim schody prowadzące na górę. Jeśli macie czas i ochotę, wejdźcie – piękny widok z ich szczytu Wam się ukaże :)

 

KLASZTOR NA STRAHOVIE

Na Strahov najwięcej ludzi zmierza, by zobaczyć bibliotekę. Tak, bez wątpienia, jest ona piękna. Ale warto też przejść się po dziedzińcach klasztoru. Szczególnie latem można zanurzyć się w otaczającej zieleni na dziedzińcach i zauroczyć się widokami z punktów widokowych. Tuż pod klasztorem znajduje się strahovski sad, który łączy się z petrinskim sadem – wszystko to tworzy jedną wielką połać zieleni :) A do tego mamy genialną panoramę Pragi. Polecam bardzo!

Więcej o bibliotece na Strahovie napisałam tutaj.

 

ULICA ÚVOZ

To uliczka prowadząca do klasztoru na Strahovie. Klasztor, tak jak Zamek, znajduje się na wzgórzu, ulica nie jest jakaś stroma, ale jednak idzie się pod górkę (albo z górki, jeśli żegnamy się z klasztorem strahovskim i idziemy w stronę centrum). Z górnej partii ulicy rozpościera się piękny widok na klasztor i strahovski sad (piękna, soczysta zieleń w sezonie letnim może wprawić w osłupienie :)) A wzdłuż ulicy stoją również niczego sobie kamienice, im też warto się przyjrzeć.

 

I na tym kończymy naszą wycieczkę :-) Jak Ci się spodobały Hradczany?

 


P.S. Siedziałam nad opracowaniem tego tematu szmat czasu. Jeśli masz choć chwilkę, daj znać, że przeczytałeś (tu pod spodem, czy mailowo: dominika@architrav.pl). Każdy komentarz i sygnał od Czytelnika jest mega budujący i skłania do dalszej pracy! :-)

Jeśli lubisz to, co tu znajdujesz DAJ LAJKA na Fejsie! :-)

 

Koniec ogłoszeń parafialnych :D

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

26 comments
 1. Dzięki wielkie za całą tę stronę. Byłem w Pradze kilka razy na koncertach, ale w końcu postanowiłem pojechać na kilka dni i wreszcie coś zobaczyć… i siedzę tu od kilku godzin i czytam kolejne wpisy :)

 2. W tym roku wybieram się do Pragi z całą rodzinką. Byłam już 2 razy i nie rozważałam powrotu, dopóki przez przypadek nie trafiłam na twój blog. Po prostu kawał dobrej roboty!
  Okazało się, że w ogóle nie poznałam tego cudnego miasta. Więc wybieramy się, ale teraz z Twoim przewodnikiem. Nie możemy się doczekać.
  dziękujemy za Twój blog :-)

  1. Extra!! Bardzo się cieszę. Dziękuję, że napisałaś, takie komentarze dają wiatr w żagle :-))
   Już teraz życzę Wam wspaniałego wyjazdu i kolejnych pięknych wrażeń.
   Pozdrawiam serdecznie :-)

 3. Planuję kilka dni w Pradze i już od jakiegoś czasu czytam Twojego bloga – właściwie tylko tu zdobywam wiedzę o tym pięknym mieście. Chciałabym zwiedzić Hradczany zgodnie z proponowaną przez Ciebie trasą, tylko mam wątpliwości – czy aby przejść trasę główną potrzebny będzie bilet? Czy bilet kupuje się tylko w celu zwiedzenia wnętrz? Pozdrawiam serdecznie!

  1. Cześć Paulina! Bardzo mi miło :-) Mam nadzieję, że nie odpowiadam za późno – wejście na teren zamku jest bezpłatne :) Bilety kupujemy jeśli chcemy oglądać wnętrza (Stary Pałac Królewski, Złotą Uliczkę, bazylikę św. Jerzego, Pałac Rożembergów, katedrę św. Wita w całości).
   Pro tips:
   1. Jeśli chcesz bezpłatnie zobaczyć Złotą Uliczkę to wystarczy, że pojawisz się tam rano przed 9 (np. o 8) lub po 17 (do 22) – wtedy sklepiki są pozamykane + mało kto tam chodzi.
   2. Katedrę św. Wita można zobaczyć w małej części za darmo. Chyba, że zdecydujesz się pójść na mszę św. w niedzielę o godz. 10 i wtedy po mszy zwiedzanie całej katedry jest bezpłatne :-)

 4. Dominika, doba robota, kobieto. Bardzo skorzystamy, bo za dwa tygodnie będę w Pradze na kilka dni z mężem. Chcemy uczcić w tej pięknej scenerii coś ważnego :-) super, super :-) takich informacji szukaliśmy

  1. Kasia, mam nadzieję, że moje propozycje hradczańskie Wam się spodobały i co nieco z mężem zobaczyliście :) Jak Wam się udał wyjazd?

 5. Pierwsze 6 znałam, a potem już przepadła. Ale wszystkie te miejsca są naprawdę piękne. :)

 6. Jestem pod wrażeniem.

  Świetny przewodnik, super blog.
  Wybieram się do Pragi, z przyjemnością skorzystam.

 7. W tym roku chcę pojechać do Pragi, prawie 20 lat temu pracowałam w tym mieście. Dziś oglądając zdjęcia i czytając te wszystkie cudowne informacje czuję motylki w brzuchu i jakoś tak mi oczy łzawią ….. Dziękuję <3

  1. Ojej! Cudownie to czytać :) Wyobrażam sobie jak pięknie tam było 20 lat temu, teraz troszkę się skomercjalizowało to miasto. Ale nadal jest piękne! Życzę pięknego wyjazdu :-)

 8. Widać w tych opisach doskonałego architekta i narratora.Mimo długiej znajomości z Panią Pragą, i kilkukrotnej bytności na Hradczanach to czytając opisy odnoszę wrażenie jakbym w tej chwili tam spacerował.
  Janusz

  1. Dziękuję za taki komplement. Pierwszy raz ktoś zwrócił uwagę na moje architektoniczne zapędy :-)

 9. Bosh, chyba nigdy bym nie opracowala tego w takim zakresie, wielkie gratulacje! Juz nie wspomne o tym, ze mimo ze tu mieszkam to wszedzie na Hradczanach jeszcze nie bylam, takze na pewno wydrukuje mapke i skorzystam :) Dzieki wielkie za post, teraz juz mam plany na jakas leniwa niedziele!

  1. No coś Ty, weź mnie nie zawstydzaj! Ja tu myślałam, że mi powiesz, że jeszcze miliona rzeczy nie wymieniłam :D jestem pewna, że za jakiś czas znowu odkryję jakieś super zakamarki w Pradze / na Hradczanach i będę musiała aktualizować wpis :D

   1. No wlasnie na Hradczanacz nie bywam zbyt czesto, a jak juz jestem to jest jakies winobranie albo targi z lokalnymi przysmakami i jakims cudem nie udaje mi sie nigdzie dotrzec dalej niz na nie :D No ale jak juz bede miala plan w rece to na pewno sie uda!

    1. Łiiii, to ja bym chętnie wzięła udział w takim targu albo winobraniu :) Nigdy na nie nie trafiam (no pomijając ostatnią wizytę w Pradze z winobraniem)

 10. Dziękuję za świetny wpis! Tyle do zobaczenia a ja nie wiem czemu myślałam, że jak byłam na zamku i trochę połaziłam po okolicy to zwiedziłam Hranczany :)

  1. Tak często bywa :) Z jednej strony to normalne – jedziemy obejrzeć jakieś miasto na kilka dni, potem uważamy, że już je widzieliśmy. Ale im głębiej wchodzi się w zakamarki, tym bardziej człowiek zauważa „ile to jeszcze nie widział” (im głębiej w las, tym więcej drzew). Dla mnie Praga jest ewenementem, wszystkie inne miasta traktuję właśnie tak, że kilka dni = obejrzane miasto :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *