Nový Svět w Pradze

Często w moich wpisach koncentruję się na cichych i spokojnych miejscach w Pradze. To niesamowicie tłoczne miasto, ale paradoksalnie jest kilka (wiele!) miejsc, gdzie możemy poczuć się sielsko,są to np: Vojanovy Sady, Ogród Vrtbovski czy nawet Złota Uliczka – jednak tutaj trzeba wiedzieć o której godzinie przyjść!

Nowy Świat to przeurocza uliczka, która znajduje się bardzo blisko Zamku na Hradczanach. Dotarcie do niej z Hradčanské Náměstí zajmie nam pięć minut. Chodźmy zatem! Po drodze miniemy wspaniałe zaułki:

 

Kilka minut później…

Jak pójdziemy dalej, w kierunku zachodnim, dotrzemy do Hotelu u raka. Nie dane mi było w nim jeszcze spać, ale goście piszą, że to jeden z najromantyczniejszych hoteli w Europie. Trzeba koniecznie sprawdzić! :-)

A jeśli nas czas nie goni, warto wspiąć się po schodkach (ul. Černínská) prowadzących do ul. Jelení, stamtąd rozpościera się przepiękny widok na zabudowę Pragi. Nad wszystkim góruje Pałac Czerniński (Černínský palác) – ten z europejską flagą, widzimy również wieżę Lorety (charakterystyczny barokowy hełm), a na horyzoncie z drzew wybija się wieża Petrzyn (Petřínská rozhledna).

Gdzie znajduje się Nový Svět? Na mapce zaznaczyłam uliczkę, dojście z głównego placu przed Zamkiem do uliczki oraz warty wspięcia się punkt widokowy:

A jak to się stało, że w taki bliskim sąsiedztwie kompleksu zamkowego znajdują się tak urocze miejsca? W połowie XIV w. teren ten był przedmieściem Hradczan. W niskich domkach mieszkali robotnicy budujący praski zamek. Domy, które dzisiaj możemy oglądać prawdopodobnie powstały w XVII/XVIII w.

pozdrowienia

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

4 comments
  1. Chyba nie szlam tymi uliczkami – a ten hotel to mnie ogromnie zaciekawil! PS. Na ostatnim zdjeciu Loreta (’charakterystyczny barkowy helm’) to dwie wieze po lewej bo nie jestem pewna?

  2. Uwielbiam takie ciche zakątki w wielkich miastach. Dlatego tak bardzo lubię podróżować do Włoch. Wystarczy zejść z turystycznego szlaku, żeby trafić do cichych urokliwych miejsc nawet w tak obleganym miejscu jak Wenecja :)

    1. Tak! W sumie to takie ciche zakątki są najciekawsze! Ogrom turystów znanym placom i budynkom odbierają urok. To żadna frajda przeciskać się przez tłumy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *