Kościół św. Mikołaja w Pradze (Malá Strana)

Praga może poszczycić się wieloma pięknymi kościołami. Tak na dobrą sprawę, to nie zdarzyło mi się, bym weszła do któregoś z nich i nie była oczarowana. Dzisiaj na tapet biorę kościół, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Pradze.

Kliknij tutaj, by pobrać opracowanie w lepszej jakości :-)

 


Do tej pory powstało już ponad 20 takich opracowań. Wszystkie z nich w formie
mini-przewodnika po Pradze możesz otrzymać za darmo po zapisaniu się na mój newsletter:



 

Punkty widokowe, z których widać kościół św. Mikołaja

Świątynia pojawia się na co drugiej pocztówce z Pragi. Ta barokowa perełka widoczna jest z wielu praskich punktów widokowych:

Schody zamkowe (prowadzące na Hradczany)

Widok na kościół z Ogrodów na Wałach (Zahrada na Valech)

Widok na kościół z Ogrodu Vrtbowskiego (Vrtbovská Zahrada)

Widok z Ogrodów Strahovskich (Velká strahovská zahrada)

 

Dla zwiedzających.

Godziny otwarcia:

  • luty – listopad: codziennie, 9:00 – 17:00
  • grudzień – styczeń: codziennie, 9:00 – 16:00

Opłaty:

  • dorośli: 100 Kč
  • dzieci i studenci (10-26 lat): 60 Kč
  • dzieci do lat 10 i osoby niepełnosprawne: za darmo

 

Krótka historia

Od XIII w. do 1743 r. na miejscu dzisiejszego kościoła św. Mikołaja znajdował się gotycki kościół farny (pod wezwaniem św. Mikołaja z Miry), a w sąsiedztwie stała romańska rotunda św. Wacława.

Rycina przedstawiająca Plac Małostrański (Malostranské náměstí) na początku XVII w., źródło: klik, na środku placu: gotycki kościół, a za nim – rotunda

 

Architektura kościoła

Od 1625 r. kościół i przyległe do niego tereny przejęli Jezuici. W II poł. XVII w. zdecydowali się oni na postawienie nowego kościoła wg projektu Giovanni Domenico Orsi. Na potrzeby wybudowania całego kompleksu klasztornego zburzono: 12 domów, rotundę św. Wacława, starą szkołę oraz przyległe cmentarze.

Kościół św. Mikołaja budowany był w dwóch fazach.

Początkowo kościół miał przybrać renesansową formę, jednak w 1702 r. koncepcja projektu została zmieniona. Nowe plany skierowały się ku złożonemu geometrycznemu układowi. Głównym projektantem został Krzysztof Dientzenhofer (aczkolwiek nigdzie nie zostało to udokumentowane, więc informacja ta podawana jest w wątpliwość). W pierwszej kolejności wybudowano kaplicę św. Barbary, aby mogły się w niej odbywać nabożeństwa. Z lat 1703-1711 pochodzi zachodnia fasada, przedsionek z kruchtą, kaplica św. Anny oraz dwa przęsła nawy z bocznymi kaplicami zakończone tymczasowo drzwiami. W dalszych latach (do 1737 r.) postępowały prace wewnątrz kościoła.

W 1737 r. rozpoczęto drugi etap budowy. Tym razem nie ma wątpliwości: głównym architektem został syn Krzysztofa – Kilian Ignaz Dientzenhofer, który zaprezentował plany kościoła już w 1728 r. Dobudowano trzecie przęsło nawy do istniejących już dwóch, dwie następne kaplice oraz sufit, który scalił całość i był gotowy do malowania fresków. Nowe było również trójlistne zakończenie kościoła, wielka kopuła na bębnie i przylegająca smukła wieża.

rzutRzut i opis poszczególnych elementów kościoła św. Mikołaja, rysunek własny na podstawie szkicu z książki „Style w Architekturze”, W. Koch

 

Wnętrze kościoła

Centralnym punktem budynku jest bez wątpienia kopuła na bębnie. Kaplice z nawą przenikają się, falujące empory zmiękczają proste filary ścienne.

  • Wnętrze kopuły we freskach. Ich autorem jest František Xaver Palko;
  • Kolumny, pilastry oraz gzymsy pokryte są sztucznym marmurem;
  • Wnętrze ozdobione drewnianymi rzeźbami, które pokryte są białym stiukiem. Ich autor jest Ignác František Platzer;
  • Detale złocone;
  • Barokowe organy, na nich w 1787 r. grał W. A. Mozart.
kościół św. Mikołaja na Malej Stranie w Pradze, wnętrze
kościół św. Mikołaja na Malej Stranie w Pradze, wnętrze
kościół św. Mikołaja na Malej Stranie w Pradze, wnętrze
kościół św. Mikołaja na Malej Stranie w Pradze, wnętrze
kościół św. Mikołaja na Malej Stranie w Pradze, wnętrze

Kościół z zewnątrz

Główna, zachodnia fasada „faluje”, ma tworzyć iluzję ruchu. Elewacja zdobiona jest rzeźbami, w niszy na szczycie znajduje się postać św. Mikołaja, na attyce: śś. Piotr i Paweł oraz postacie Ignacego Loyoli i Franciszka Ksawerego. Na balustradzie nad głównym wejściem Ojcowie Kościoła. Główne wejście zaznaczone jest dwiema parami kolumn.

Do kościoła św. Mikołaja przylega tzw. Profesní dům (z tego co wyczytałam, był to klasztor Jezuitów, który utrzymywał się jedynie z datków wiernych, jeśli ktoś wie coś więcej, albo piszę tu bzdury, to chętnie dowiem się czegoś więcej!). Budynek został wzniesiony wcześniej niż omawiany kościół, bo w latach 1672-1687. Dzisiaj jest to siedziba Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Karola w Pradze.

 

Otoczenie

Kościół znajduje się na Rynku Małostrańskim. Na zachodniej części Placu stoi Kolumna Najświętszej Trójcy z 1717 r. Niestety większą część terenu zajmuje parking (co niestety znamienne w całych Czechach). Przez wschodnią część Placu przebiega linia tramwajowa (kursują tu tramwaje nr: 12, 15, 20, 22 i 23).

 


Do stworzenia wpisu posłużyły mi m.in.:





Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

12 comments
  1. Trochę uzupełnienia o Jezuitach : oczywiście nie żyli w biedzie a wynika to z faktu zasług dla cesarza. W powstaniu stanowym (1618-20) jako jedyni stanęli po jego stronie i zostali wypedzeni z Czech (pieszo). Oczywiście po bitwie pod Białą Górą wrócili w glorii i chwałe z nadaniami. M.in. Augustianie stracili możliwość kontrolowania Mostu Kamiennego (dziś Karola).

    1. Bardzo dziękuję za informację. Szukałam trochę o historii Jezuitów w Pradze na potrzebny opisu tego kościoła i nie mogłam nic sensownego znaleźć :-)

  2. W Pradze nigdy nie byłam, kościół tylko jak już w telewizji widziałam. Trzeba koniecznie nadrobić.

  3. Jakoś że właśnie tyle co wróciłam z Pragi mnie aż tak bardzo to już nie zachwyca, ta architektura… , tak jakbym znała ją na pamięć. Radzę Ci schodzić w boczne uliczki! Tam to dopiero jest pięknie! :) Pozdrawiam

    1. No jasne! Boczne uliczki są urocze :) Ale nie od razu Rzym zbudowano. Na razie koncentruję się na opisaniu sztandarowych miejsc w Pradze. Przyjęłam ogólną zasadę: od ogółu – do szczegółu. Pozdrawiam! :)

  4. Do tego kościoła w Pradze nie udało nam się niestety dotrzeć. Dwa dni to zdecydowanie za mało na zwiedzanie tego miasta.

  5. Tyle dobrych rzeczy słyszałam o Pradze, że chyba w końcu pora się tam wybrać. Jeśli będę planowała podróż, to na pewno tu zajrzę :)

  6. Bardzo ciekawie opisane. Byłam kilkanaście lat temu, rzeczywiście pamiętam że widoki z punktu widokowego były wspaniałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *