Darmowa kolejka w Pradze. Czy warto?

Dzisiejszy artykuł poświęcam ciekawostce, którą zainteresują się fani Pragi. Kolejka, o której piszę, znajduje się dość daleko od centrum, a i dojście do niej nie należy do najprzyjemniejszych. Niemniej jednak – jeśli jesteś praskim wielbicielem, nie możesz minąć tej atrakcji ;-)

 

Jak dotrzeć do kolejki?

Aby dotrzeć do bohaterki wpisu, musimy udać się za Smíchov, choć szczerze powiedziawszy – myślałam, że teren ten należy jeszcze do Smíchova, w końcu niedalekie Sady na Skalce czy Santoška leżą właśnie w tej dzielnicy. Nie czepiajmy się szczegółów. Najbliższy przystanek metra, jaki będzie nas interesować, to Anděl. Po okolicy jeździ również wiele autobusów, z trafieniem problemu mieć nie będziesz.

Darmowa malutka kolejka należy do hotelu NH Prague City, który znajduje się bardzo blisko Bertramki – miejsca, w którym mieszkał W. A. Mozart, dziś w willi mieści się muzeum poświęcone jego osobie. To od muzyka wzięła się nazwa ulicy, przy której stoi hotel (link do lokalizacji na Google Maps).

Wejście do kolejki znajduje się po lewej stronie od wejścia, mocno w głębi. Prawie pytałam obsługi jak dostać się do lanovki, ale ostatecznie sama ją dojrzałam. Kolejka jeździ na górę i z powrotem co kilka minut, a sama przejażdżka trwa jakieś 2 minuty. Zawsze asystuje nam ktoś z obsługi hotelu.

 

Do czego kolejka prowadzi i kiedy jest dostępna?

Hotel na szczycie wzniesienia ma część pokoi oraz restaurację. Zainteresowanie kolejką było spore, dlatego też hotel zdecydował się, że ograniczy dostęp do kolejki osobom „z zewnątrz”. W pewnym momencie korzystało z niej więcej turystów niż zameldowanych w hotelu. Dla nienocujących w NH Prague City, kolejka dostępna jest codziennie w godzinach: 10:30 – 11:30, 15:00 – 18:00, 22:00 – 24:00.

Widoki z góry są bardzo spoko, może panoramy nie należą do ścisłej czołówki, ale jest na czym oko zawiesić. Zobaczymy kawałek Starego i Nowego Miasta. Najbardziej przykuwa wzrok gmach Teatru Narodowego, a tuż za nim (choć w rzeczywistości przecież nie tak blisko położone) kościół Marii Panny przed Tynem oraz wieża Ratusza Staromiejskiego znajdujące się na Rynku Staromiejskim.

Jakby tego było mało, praktycznie nikogo tu nie ma. No może w szczycie sezonu, gdy restauracja na powietrzu działa, jest tu duży ruch, ale tak na codzień to pustki. I super, taka Praga jest najfajniejsza! Przechadzają się tu głównie mieszkańcy, choć nawet ich nie ma zbyt dużo. Widziałam również biegaczy.

 

Pagórkowa rodzinka

Wzgórze, na które prowadzi kolejka nazywa się Mrázovka. Nie jest ono w tej okolicy wyjątkiem. Wymienione dziś przeze mnie parki (Sady na Skalce i Santoška) również znajdują się na wzniesieniu. Niedaleko leży park Sacré Coeur, który jak łatwo się domyślać – jest także na wzgórzu.

Przebieg szyn kolejki jest ciekawie zaaranżowany. W pewnym momencie odrywają się one od ziemi, by stworzyć łuk, pod którym poprowadzona jest ścieżka dla pieszych.

A pod Mrázovką, co zobaczymy u stóp wzniesienia, przebiega tunel o tej samej nazwie, który jest częścią obwodnicy miejskiej.

 


Mini-przygodę mini-kolejką uważam za wartą przeżycia! Ja skorzystałam z kolejki w obie strony. Myślę, że jakby miało się kupę czasu, to można byłoby pokrążyć po wzgórzu i zejść z niego od południa. Gdzieś tam na pewno kryją się architektoniczne perełki! Może następnym razem :-)

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

2 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *