Sady na Skalce – romantyczny park na Smíchovie

Sady na Skalce widziałam na mapie jakieś tysiąc razy, przechodziłam obok nich kilkukrotnie. Ale dopiero przy ostatnim pobycie w Pradze tam zajrzałam (tj. wspięłam się na skałkę). I zachwyciłam się. Chodźcie, zachwyćcie się ze mną raz jeszcze!

 

Smíchov

Sady na Skalce to tylko jeden, malutki punkcik na mapie. Jedno z licznych miejsc, które warto zobaczyć przechadzając się po praskim Smíchovie. Smíchov to dzielnica Pragi, położona na zachodnim brzegu Wełtawy, „pod” Malą Straną. Jeśli przyjeżdżacie do Pragi na dłużej niż 2-3 dni, to gorąco polecam Wam tu zajrzeć. Nie ma tylu zabytków, co w totalnym centrum, jest trochę nieład, ale dzielnica ma w sobie coś, co przyciąga. Jest więcej przestrzeni, można „odetchnąć”, taniej zjeść i poprzyglądać się zniewalającym kamienicom. Ale im poświęcę oddzielny wpis. Dzisiaj kilka słów o Sadach na Skalce.

 

Sady na Skalce

Są małe, ale może przez to takie urocze. Znajdują się zdecydowanie na „skałce”, musimy się na nie porządnie wspiąć:


Może jeszcze pokażę, gdzie Sady dokładnie się mieszczą:

Powstanie parku datuje się na drugą dekadę XIX w., gdy owe tereny zakupił niejaki rycerz Doubek. Park znajduje się na znacznym podwyższeniu, ponieważ mieściła się tu podobno pierwsza wieża ciśnień Smíchova. Wikipedia mówi też o jakimś labiryncie z I wojny światowej pod parkiem – ale czy to prawda? Tego już nie wiem. Na pewno pod częścią Sadów przebiega sporej wielkości tunel Mrázovka.

Pan Doubek podarował park w 1889 r. gminie Smíchov. Ta z kolei, powierzyła architektowi Fraciszkowi Thomayerowi zaprojektowanie i powiększenie parku, co stało się kilka lat później. Ostatecznie powstał neoklasycystyczny park z jeziorkiem i altanką. Miejsce jest zadbane i urocze, znajdziemy tu piękne, stare drzewa. A w powietrzu poczujemy nuty romantyzmu.

Zdjęcie poniżej z mojego Instagrama. Uwielbiam Pragę za jej pogodę! Patrzysz na prognozę pogody: ma padać, a zamiast deszczu – świeci słońce :)

Dzięki temu, że park jest na podwyższeniu, mamy możliwość popatrzeć na Pragę z góry. Wyczaiłam np. widok na kościół św. Piotra i Pawła, czyli dominantę Wyszehradu :)

Możemy też przyjrzeć się detalom kamienic, będąc na wysokości 3ego piętra. Extra sprawa!

 


Sady na Skalce to urocze miejsce. Jeśli macie czas, wstąpcie tu. Odpocznijcie kilka minut i ruszajcie dalej. Czeka na Was cały Smíchov! :-)

 

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

4 comments
  1. Ach,
    Za 4 miesiace bede tam osobiscie. A kwatere mam tuz obok. Nastawiam sie na leniwe 6 dni w zieleni praskich parkow z widokiem na pamorame miasta z roznych stron. Niech juz bedzie czerwiec.

    1. Leniwe dni w Pradze? :D Nie chcę Cię straszyć, ale jest tyle do zobaczenia, że odpoczniesz po powrocie do domu, hihihi :)
      Już Ci zazdroszczę tych 6 dni w Pradze – na pewno będzie super!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *