Pomnik Ofiar Komunizmu w Pradze

Jedną z ciekawszych, ale też smutniejszych rzeźb w Pradze jest bez wątpienia Pomnik Ofiar Komunizmu.

Pomnik przedstawia 7 postaci. Pierwsza jest kompletna, a każda kolejna – coraz bardziej wybrakowana. Instalacja pokazuje cierpienie ofiar i ich wyniszczanie komunizmem. Z drugiej jednak strony symbolizuje dzielność i niezłomność bohaterów.

IMG_2938

Autorem pomnika jest rzeźbiarz Olbram Zoubek oraz architekci Zdeňek Hölzl i Jan Kerel.

U dołu pomnika widnieje napis: Ofiary komunizmu 1948 – 1989: 205 486 aresztowanych – 170 938 zmuszonych do emigracji – 4500 zmarłych w więzieniach – 327 zastrzelonych podczas próby ucieczki – 248 zastrzelonych. Ten sam tekst możemy przeczytać na taśmie z brązu, która biegnie w górę przez cały pomnik:

IMG_2941

Instalację odsłonięto 22 maja 2002 r., a zlokalizowany jest u podnóża wzgórza Petřín przy ulicy Újezd na Malej Stranie:Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy :-)

Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:


A jeśli chcesz dowiedzieć się o genezie powstawania mini-przewodnika zajrzyj TUTAJ.

Dominika Rau-Walczak

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków i pracuję na budowie. Prywatnie - kocham Pragę i starą architekturę. Zapraszam Cię do mojego świata! :-)

1 comment
  1. Dzisiaj przypadkowo natrafiłem na Pani Blog. Miałem szczęście, gdyż już od pewnego czasu w internecie szukałem wiadomości przede wszystkim na temat „różnych smaczków” w Pradze, ale wcześniej go nie znalazłem. Co prawda posiadam kilka książek własnych i pożyczonych z biblioteki, nad którymi pracuję przed wyjazdem do Pragi, ale one temat tego miasta przedstawiają raczej bardzo szeroko i ogólnikowo, a także szczegółowo, a ja akurat kocham architekturę i te wspomniane „smaczki” pokazywane w Pani Blogu, którym jestem zachwycony. Od jutra będę w nim codziennym gościem. W przyszłym roku w maju zamierzam po raz drugi, ale już indywidualnie, zwiedzić Pragę, która mnie bardzo fascynuje. Serdecznie Panią pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like