Karlovo Namesti v Praze

Plac Karola w Pradze

Jakoś dziwnie mi nazywać ten plac po polsku, jestem tak przyzwyczajona do Karlovo náměstí, że czasami muszę nawet chwilę pomyśleć: „gdzie w ogóle jest plac Karola w Pradze?!”

To tak słowem wstępu. Przejdźmy do konkretów.

Ale najpierw mapka! Dawno nie robiłam, więc czas najwyższy :-)

Kliknij tutaj, by pobrać opracowanie w lepszej jakości :-)

 


Do tej pory powstało już ponad 20 takich opracowań. Wszystkie z nich w formie
mini-przewodnika po Pradze możesz otrzymać za darmo po zapisaniu się na mój newsletter:



 
Karlovo náměstí to największy plac w Pradze. W internecie możemy przeczytać różne rzeczy, które same sobie przeczą. Raz dowiemy się, że największym placem w Czechach jest ten w Velkým Mycie, drugi raz, że ten w Českých Budějovicach. I jak tu wierzyć internetom. Tak czy inaczej, Plac Karola jest duży, ale raczej patrząc na mapę. Tak w rzeczywistości tego się nie odczuwa, ponieważ dużo się tu dzieje. Przede wszystkim jest pełno drzew, momentami może się człowiekowi wydawać, że jest w parku. Przez środek placu przebiega szeroka ulica dzieląc de facto plac na dwa mniejsze obszary.

karlovo-namesti-praha-4
Plac Karola (Karlovo náměstí), na pierwszym planie pomnik Vítězslava Hálka, z tyłu żółty budynek Sądu Miejskiego, a po prawej Ratusz Nowomiejski

Wokół placu stoi dużo ciekawych budowli, m.in.:

Ratusz Nowomiejski

karlovo-namesti-novomestska-radnice-praha
Plac Karola (Karlovo náměstí), wieża Ratusza Nowomiejskiego
karlovo-namesti-praha
Plac Karola (Karlovo náměstí), Ratusz Nowomiejski

Usytuowany we wschodnio-północnej części placu, na rogu ulic Vodičkovej i Karlovo nám. Powstał w średniowieczu (najstarsza część pochodzi z 1377 r). Ratusz został przebudowany w XVI w. i jego część zyskała renesansowy wygląd. Dominantą ratusza jest bez wątpienia gotycka wieża (gotyk luksemburski) wybudowana w latach 1452-1456, którą możemy dostać się na górę i podziwiać dość nietypowy widok na Pragę: na okolicę, jak i całą panoramę Pragi,  Wyszehrad. Wieża ma 42 m wysokości, a na jej szczyt prowadzi 221 schodów.

Ratusz Nowomiejski zapisał się w czeskich dziejach przede wszystkim faktem, że był on miejscem pierwszej praskiej defenestracji* (w 1419 r), którą uznaje się za początek husyckiej rewolucji. Na pamiątkę tego wydarzenia, tuż obok, na placu, postawiono pomnik Jana Želivskiego (husyckiego przywódcy).

*defenestracja (łac. de fenestra czyli przez okno) – w niedzielę 30. lipca 1419 r. wyrzucono przez okno siedmiu katolickich członków rady miejskiej, stało się to po kazaniu Jana Želivskiego w kościele Matki Boskiej Śnieżnej, co zapoczątkowało wojny husyckie.

Wieża otwarta jest od wiosny do jesieni, zimą jest zamknięta (dokładne daty nie są podane na oficjalnej stronie).

Cennik wejścia na wieżę:

daty pełnopłatny ulgowy rodzinny
do 30.06. 50 Kč 30 Kč 120 Kč
od 1.07. 60 Kč 40 Kč 130 Kč

 

Kościół św. Ignacego

kostel-sv-ignace-praha
Kościół św. Ignacego na Placu Karola (Karlovo náměstí) w Pradze
kosciol-sw-ignacego-praga
Kościół św. Ignacego na Placu Karola (Karlovo náměstí) w Pradze

Jeden z piękniejszych kościołów w Pradze, jaki widziałam :-) Wiem, że często tak mówię… Praga ma niesamowite kościoły. W tym przypadku chodzi mi głównie o wnętrze. Z zewnątrz kościół św. Ignacego wygląda naprawdę niepozornie, ale w środku… ach! :-))) Ten kościół zasługuje na oddzielny wpis, który pojawi się wkrótce. No i się doczekał – zapraszam TUTAJ :-)

kosciol-sw-ignacego-praga-2
Wnętrze kościoła św. Ignacego na Placu Karola (Karlovo náměstí) w Pradze

Kościół jest wczesnobarokową budowla. Wraz z przyległymi zabudowaniami (tuż obok mieściło się kolegium jezuickie, które później przekształcono w szpital) uważany jest za trzeci największy jezuicki kompleks w Europie. Architekt Carlo Lurago projektując kościół, wziął za wzór jezuicki kościół Il Gesù (który jest symbolem początku baroku). Kościół powstał w XVII w. na miejscu 23 zburzonych uprzednio średniowiecznych budynków.

Do kościoła wejść można jedynie podczas nabożeństw.

Godziny mszy (ale może się coś pozmieniać):

  • dni powszednie: 6:15, 7:30, 17:30
  • sobota: 6:30 (oprócz sierpnia), 7:30, 17:30
  • niedziela: 7:00, 9:00, 11:00 (w łacinie), 17:30

 

Na samym placu jest kilka pomników. Więcej szczegółów o nich znajdziecie na mapce na górze (możesz ją pobrać, wydrukować i zabrać ją na zwiedzanie).

 

Inne ciekawe budynki:

Dom Fausta

To kilkukrotnie przebudowywany pałac, który dzisiaj ma formę barokową. Skąd ten Faust? Legenda powstała prawdopodobnie dzięki kilku właścicielom domu, którzy pasjonowali się alchemią. Dzisiaj budynek należy do miasta, mieści się tu Uniwersytet Karola.

dom-fausta-praga-karlovo-namesti
Dom Fausta na Placu Karola. Źródło zdjęć: po lewej klik, autor: ŠJů, po prawej klik, autor: Rémi Diligent

 

Czeska Uczelnia Techniczna (ČVUT)

To jeden z najstarszych technicznych uniwersytetów w środkowej Europie, został założony w roku 1707. Na początku studiowało tu 12 żaków, z początkiem XIX w. było ich już około setki, a w 1848 r. – 1,5 tys. Budynek przy Placu Karola powstał w 1871 r., jego styl to neorenesans. To dość przysadzista budowla z ryzalitem na osi frontowej elewacji.

techniczna-uczelnia-wyzsza-praga-karlovo-namesti
Czeska Uczelnia Techniczna (ČVUT) na Placu Karola. Źródło zdjęć: po lewej klik, po prawej klik, autor: VitVit

 

Plac Karola powstał za panowania Karola IV (czyli w średniowieczu), a jego życzeniem było, aby plac stał się tak samo ważny jak Rynek Staromiejski. Tak się chyba nie stało. Rynek Staromiejski to serce Pragi, bardzo turystyczne, pełno tam ludzi. A Plac Karola? Jest to dość ważne miejsce w Pradze, ale bardziej jako węzeł komunikacyjny. Nie czuje się tu za bardzo turystycznej Pragi, co może i dobrze, bo ileż można? :-) Jest tu typowo miejsko. Żule też się czasami tutaj trafią ;-) ilość ławeczek na pewno ich tu zwabia.

karlovo-namesti-praha-panorama

Plac Karola w listopadzie:

karlovo-namesti-praha-listopad Plac Karola (Karlovo náměstí) w Pradze w listopadzie, widok na kościół św. Ignacego

karlovo-namesti-listopad-praha
Plac Karola (Karlovo náměstí) w Pradze w listopadzie, kwitnące bratki!

 

Znacie ten plac? Pamiętam siebie w 2008 r, gdy tu przypadkowo zawitałam (mój pierwszy pobyt w Pradze wspominam tak: „dziecko we mgle” ), miejsce nie zrobiło na mnie wielkiego wrażenia. Pamiętam z tamtego czasu dużo zieleni (co się nie zmieniło) i piękny, neorenesansowy wtedy biały (teraz już niestety żółty) budynek sądu miejskiego. Patrzcie jakie „ekstra zdjęcie” :D Aż mnie coś zżera w środku, gdy patrzę na zdjęcie, na którym jest szczyt budynku obcięty…

Sąd Miejski to ten za mną, tuż obok znajduje się Ratusz Nowomiejski.

Plac Karola w 2008 r. Widok na Sąd Miejski.
Plac Karola w 2008 r. Widok na Sąd Miejski.

Bibliografia:

pozdrowienia





Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

6 comments
  1. Ale jakie zdjecia ladne! Nawet to z obcieta wieza. Widac dla fotografa wazniejsza byla zwiedzajaca, niz obiekt za nia :)) Ps. Karol, Karola, wszedzie ten Karol w Pradze. Normalnie nie moglabym tam mieszkac ;))

  2. Ten plac całkiem wygląda niczym park. Bardzo dużo tu zieleni, która z zresztą dodaje mu uroku. Bardzo zaciekawił mnie ten dom Fausta. Wiesz coś więcej o tej historii?

    1. Różnie piszą i nie chcę wprowadzać w błąd. W internecie wyczytałam, że ten dom miał kilku właścicieli: Václav II. Opavský, Edward Kelly, Ferdinand Mladota i jego syn Josef Petr Mladota (połowa XVIII w.) i w tym okresie właśnie pojawiły się pogłoski o Fauście, a w XIX w. literatura romantyczna „rozwinęła” pogłoski w legendę. Wszystkie te osoby, które tu zamieszkiwały, były zafascynowane nadprzyrodzonymi mocami, alchemią. Pewnie dlatego ten dom (który również nosi nazwę, bardziej normalną: Mladotovský palác) obrósł w legendę o Fauście :) (matko, piszę, jak dziecko 6-letnie, ale trochę tłumaczę z czeskiej Wikipedii, a ja w tłumaczeniu dobra nie jestem :D)
      Z Edwardem Kellym jest jeszcze pewna historia. Był to wielki awanturnik, który przekonał Rudolfa II, ówcześnie panującego króla Czech, że potrafi odnaleźć kamień filozoficzny i zmienić go w złoto i ołów. Ale król był zniecierpliwiony, Edwardowi szło to zbyt wolno. Rudolf się wkurzył i uwięził Edwarda.
      I chyba to wszystko sprawiło, że Faustův dům to Faustův dům :-)

      1. Uwielbiam takie historie, nawet trochę chaotyczne. ;) W podstawówce i gimnazjum siedziałam w książkach w poszukiwaniu takich historii. Muszę sobie o tym doczytać, bo ta opowieść mnie mocno zainteresowała. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *