Praga

Pięć rzeczy do zrobienia w Pradze, cz.4

 Jeśli nie czytaliście wcześniejszych części, to zapraszam Was tutaj, tutaj oraz tutaj :)

Bez zbędnych wstępów jedziemy z tym koksem! :)

1. ZOBACZYĆ COŚ NIEZNANEGO

Do tego punktu wracam bardzo często. Wszędzie mówi się o tych największych atrakcjach Pragi, ale.. odejście z trasy wycieczki i odbicie w bok, w jakąś niepozorną uliczkę, może Was pozytywnie zaskoczyć. Nagle może okazać się, że jest cicho, pusto i po prostu przepięknie.

Szukajcie takich miejsc. Nie zobaczycie całej Pragi w kilka dni, nie gońcie za kolejnym zabytkiem. Zatrzymajcie się, rozejrzyjcie dookoła i wtedy zadecydujcie gdzie chcecie podążyć.

Grabova Vila, Praga
ul. Sněmovní w Pradze

2. PRZEJŚĆ SIĘ ULICĄ MICKIEWICZOVĄ

Trafiłam na tę ulicę totalnie przypadkowo. I jak się dowiedziałam, że nazywa się „Mickiewiczova” to od razu sto razy bardziej mi się spodobała. Patriotyzm się we mnie budzi za każdym razem, gdy widzę jakiś polski znak za granicami naszego państwa.

Ale Mickiewiczova akurat naprawdę jest ładna. I znajduje się w cudnej okolicy, takiej trochę burżuazyjnej, 5 minut od Letohradka znajdującego się w Ogrodach Królewskich.

ul. Mickiewiczova w Pradze

ul. Mickiewiczova w Pradze

Dom na ul. Mickiewiczovej w Pradze

3. PRZYJRZEĆ SIĘ DETALOM MIEJSKIEGO DOMU REPREZENTACYJNEGO

Miejskiemu Domu Reprezentacyjnemu poświęciłam oddzielny post. Obecní dům to jeden z piękniejszych budynków w Pradze. No… przynajmniej tych secesyjnych budynków :-))

Secesja jest niesamowita. Bardzo łatwo w nią wpaść, ciężko potem się z niej wyplątać. Ja tak miałam ostatnim razem odwiedzając Pragę. O 7 rano, gdy tylko pojedyncze osoby kręciły się po Placu Republiki, ja, zafascynowana, odkrywałam, po raz kolejny!!, genialne detale Obecního Domu :-)

Wam również radzę to zrobić. Zakochacie się.

Detal Miejskiego Domu Reprezentacyjnego (Obecní dům) w Pradze
Miejski Dom Reprezentacyjny (Obecní dům) w Pradze
Miejski Dom Reprezentacyjny (Obecní dům) w Pradze

4. ZNALEŹĆ NAJMNIEJSZY DOM W PRADZE

Aaaa! Tu dam Wam zagadkę i nie powiem gdzie to miejsce się znajduje :-) Jeśli jednak będziecie ciekawi, dajcie znać, to może uchylę Wam rąbka tajemnicy!!

Najmniejszy Dom w Pradze (Nejmenší dům v Praze)

5. SPRÓBOWAĆ CHLEBÍČKA

Chlebíčky… to nic innego jak gotowe kanapki do jedzenia. Ale nie takie jak ze stacji benzynowej, zapakowane w torebki. Gdzie tam! Chlebíčky są takie trochę… domowej roboty. Patrząc na nie, od razu Czesi są mi bliżsi. Osobiście te kanapeczki urzekają jakąś szczerością.

Jakie mamy do wyboru? To chyba zależy od inwencji twórczej wykonawcy, ale najczęściej są z jajkiem, sałatką ziemniaczaną (tak, tak, na chleb nakładają sałatkę ziemniaczaną, wiecie jakie to pyszne?!), ogórkiem kiszonym, papryką, wędliną. Nie no, przeróżne są te kanapki. Jak będziecie w Pradze, choć niekoniecznie, w całych Czechach są one popularne (najbardziej chyba na południu kraju), to spróbujcie!

Chlebíčky!!

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

6 comments
 1. Cudne te chlebicki i cudny ten maly domek. Wlasnie zrobilam na google maps liste miejsc do odwiedzenia. Nie mam planow na razie jechac do Pragi ale juz bedzie gotowa w razie 'wu’ :D

  1. Odkąd nie jem mięsa i nabiału, to ciężko z chlebickami :D ostatnim razem nie jadłam :((
   Fajnie! Ja też sobie zapisuję na mapach Google’a takie ciekawostki, nawet gdy na razie nie planuję w konkretne miejsce jechać :)

 2. To gdzie jest ten Najmniejszy dom? wygląda rewelacyjnie, jestem bardzo ciekawa jak się prezentuje w środku :) Uwielbiam kamienice, niektóre są niesamowite, w Pradze jest ich zatrzęsienie (co ogromnie mnie cieszy), a w naszych polskich miastach też bywają takie perełki które zapierają dech :)

  1. Adres Najmniejszego Domu: Anežská 1043/4. Rzut beretem od klasztoru św. Agnieszki Czeskiej :)
   To prawda!! Ja też uwielbiam kamienice! Może mam to jakoś we krwi, od urodzenia mieszkam w Łodzi. Tutaj pierwsze skrzypce grają właśnie kamienice. Nie mamy zamku, pałacu czy średniowiecznego kościoła. Wszędzie tylko kamienice :-))

   1. Dziekuje serdecznie za adres, bede niedlugo w Pradzie i juz planuje co odwiedzic :-) Pozdrawiam wakacyjnie :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *