Ogrody Królewskie w Pradze

Zwiedzasz Pragę. Byłeś już na Moście Karola, na Rynku Staromiejskim i właśnie obejrzałeś katedrę św. Wita. Pora na chwilę relaksu i odpoczynku od tłumów turystów.

Zapraszam Cię do Ogrodów Królewskich, uroczego parku, który znajduje się na terenach Hradczan.

Poniżej przedstawiam mapkę całych ogrodów z zaznaczonymi wszystkimi ważniejszymi elementami :-)

Kliknij tutaj, by pobrać opracowanie w lepszej jakości :-)

 


Do tej pory powstało już ponad 20 takich opracowań. Wszystkie z nich w formie
mini-przewodnika po Pradze możesz otrzymać za darmo po zapisaniu się na mój newsletter:



 

Ogrody Królewskie (Královská zahrada) założone zostały w roku 1534 przez Ferdynanda I Habsburga w miejscu starych winnic. Chciał on stworzyć reprezentacyjne miejsce na spotkania z wyższymi sferami oraz posiadać teren, na którym mógłby gromadzić egzotyczne rośliny sprowadzane z odległych krajów.

widok na Giardinetto, soczysta zieleń, pięknie przystrzyżona trawka, pelargonie w oddali, po lewej na pierwszym planie Śpiewająca Fontanna, na ostatnim planie zarys katedry św. WitaOgrody Królewskie w Pradze – Giardinetto ze Śpiewającą Fontanną

Ogrody od Zamku na Hradczanach oddzielone są Jelením příkopem (w wolnym tłumaczeniu „jelenim parowem”), malowniczym terenem ze strumykiem Brusnice, mostkami i tunelem. Jeśli mamy wystarczającą ilość czasu, możemy tam zajrzeć, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że schodzi się mocno w dół, a potem trzeba wdrapać się z powrotem na górę. Niemniej jednak, polecam :-) Można się tu pięknie wyciszyć, bowiem jest tu spokojniej niż w samych Ogrodach.

Jeleni Prikop - 4 zdjęcia, soczysta zieleń, spokój, słońceJelení Příkop – oddziela Zamek od Ogrodów Królewskich 

Aby dostać się do Ogrodów, musimy przekroczyć mostek U Prašného mostu, przy którym stoją wartownicy.

Za kilka metrów skręcamy w prawo. Możemy też pójść jeszcze kilka metrów prosto i wejść główną, reprezentacyjną, bogato kutą bramą:

Jeśli wejdziemy głównym wejściem, od razu po lewej zobaczymy Lví dvůr – czyli „zoo”. Tutaj Rudolf II trzymał np. lwa, którego dostał od tureckiego sułtana. Dzisiaj lwa się nie zobaczy, ale kilka większych ptaków, takich jak jastrząb, orzeł. Biedaki są na sznurkach. Serce ściska, gdy widzi się pięknego, potężnego ptaka tak zniewolonego… :-(

Z tego powodu najczęściej korzystam z pierwszego, wcale nie głównego, wejścia.

 

Willa z nienaganną zielenią

Pierwszym budynkiem godnym uwagi jest Domek Prezydencki, inaczej zwany Willą Edvarda Beneša.

Domek Prezydencki w Pradze - 3-kondygnacyjny budynek o jasnej elewacji, na froncie przystrzyżony trawnik z czerwonymi rabatamiDomek Prezydencki (Willa Edvarda Beneša) w Ogrodach Królewskich

W jego miejscu w przeszłości stała barokowa oranżeria. W latach 1937-38 została ona przebudowana na willę ówczesnego prezydenta Czechosłowacji – Edvarda Beneša. Rezydencję tę zamieszkiwali prezydenci aż do połowy lat ’90 (Vaclav Havel już w niej zbytnio nie przebywał). Siedziba co prawda nie była miejscem ich zamieszania, a jedynie odpoczynku. W czasach socrealistycznych przez fakt, że teren był okupywany przez głowę państwa, cały ogród zamknięto. Dopiero od połowy lat ’90 miejsce zaczęło być stopniowo udostępniane turystom. Od 2005 r., kiedy to Vaclav Klaus przeniósł siedzibę do Willi Lumbeho, cały teren został otwarty dla gości.

Domek Prezydencki w Pradze - panorama ukazująca w całości elewację frontową domu, przed nim czerwone rabatyDomek Prezydencki (Willa Edvarda Beneša) w Ogrodach Królewskich

Sgraffitowe cudo

Kilka metrów dalej znajduje się Míčovna, czyli niegdysiejsza tzw. Sala do gry w piłkę. Jest to renesansowy budynek powstały w drugiej połowie XVI wieku, który niestety dwa razy uległ spaleniu. Ostatni raz w 1945 r. Siedem lat później nastąpiła rekonstrukcja budynku, a w 1962 r. trafił on do rejestru zabytków.

dawna Sala do gry w piłkę w Ogrodach Królewskich w Pradze - frontowa elewacja w skrócie perspektywicznymMíčovna czyli niegdysiejsza Sala do gry w piłkę

Budynek wydaje się być masywny. Pomimo swoich rozmiarów (80 m długości) i dość monotonnej fasady, piękne zdobienie na frontowej elewacji (sgraffito) łagodzi tę ciężkość.

dawna Sala do gry w piłkę w Ogrodach Królewskich w Pradze - frontowa elewacja w skrócie perspektywicznymMíčovna czyli niegdysiejsza Sala do gry w piłkę

Na co dzień do Míčovny się nie wejdzie. Otwierana jest ona tylko na specjalne kulturalne wydarzenia. Tak budynek wygląda wewnątrz:

obszerna i wysoka sala z wysokimi oknami i ułożonymi okrągłymi stołami na uroczystość - dawna Sala do gry w piłkę w Ogrodach Królewskich w PradzeWnętrze dawnej Sali do gry w piłkę (Míčovny) w Ogrodach Królewskich w Pradze, źródło zdjęcia: klik

Tuż przed Míčovnou stoi rzeźba Alegoria Nocy z 1735 r. autorstwa M.B. Brauna (austriackiego rzeźbiarza, którego dzieła rozsiane są po całych Czechach).

Po lewej: rzeźba Alegoria Nocy, po prawej: zbliżenie na budynek Míčovny

Nieopodal, przy alejce prostopadłej do budynku, znajduje się fontanna Herkulesa z 1670 r. Rzeźba przedstawia herosa walczącego z cerberem. Schowana jest ona w potężnej niszy w stylu barokowym projektu Francesco Caratti.

Wróćmy teraz na ścieżkę przy Míčovnie. Tuż za budynkiem Sali do gry w piłkę, trochę w dole, znajduje się zdecydowanie najmłodszy budynek w całym założeniu – Oranżeria (postawiona w latach 1999-2001). W tym miejscu już w połowie XVI w. znajdowała się szklarnia. Później, w latach ’50 XX w. wybudowano jeszcze jedną oranżerię, jednak przetrwała ona tylko pół wieku. Sam obiekt nie jest udostępniany zwiedzającym, w szklarni obecnie uprawiane są rośliny doniczkowe.

Obok budynku rozpościera się piękny widok na soczystą zieleń i górującą nad wszystkim katedrą św. Wita.

po prawej na pierwszym planie kawałek Oranżerii (Ogrody Królewskie w Pradze), nowoczesnego budynku ze stalowymi i szklanymi elementami, w dole ścieżka, obok niej bujna zieleń, w oddali strzelista sylweta katedry św. WitaNajbliżej nas: Oranżeria, niżej: ścieżka Královská obora, w oddali: katedra św. Wita

 

SEDNO PROGRAMU :-)

Bez wątpienia najpiękniejszym miejscem w całym Ogrodzie Królewskim jest Giardinetto z Belwederem, potocznie zwanym Letnim Pałacykiem królewny Anny.

renesansowy budynek oświetlony zachodzącym słońcem, po lewej Śpiewająca FontannaLetni Pałacyk królewny Anny (Letohrádek královny Anny) w Ogrodach Królewskich w Pradze

Giardinetto to część ogrodu tuż przed Pałacykiem, na której rosną niziutkie krzewiki, a na środku stoi Śpiewająca Fontanna (Zpívající fontána). Dlaczego śpiewająca? Podobno, gdy pod nią staniemy, możemy usłyszeć jak „śpiewa” (mnie to słoń na ucho nadepnął, nic nadzwyczajnego nie słyszę…).

Letni Pałacyk został postawiony w latach 1538–1565 przez Ferdynanda I podobno dla Anny Jagiellonki (córki Władysława II Jagiellończyka), aczkolwiek nigdy nie zostało to udowodnione. Nie ma ku temu żadnych przesłanek! Czeska nazwa (Letohrádek královny Anny) powstała ku czci królowej Anny, którą Czesi bardzo darzyli sympatią (w przeciwieństwie do Ferdynanda I). Miejsce służyło rekreacji i miało być również najbardziej reprezentacyjne z całego założenia ogrodowego. Tutaj odbywały się bale i uroczystości.

Budynek reprezentuje styl renesansowy. Nie wiadomo do końca, kto jest jego autorem. Prawdopodobnie Paolo della Stella, możliwe też, że swoje 3 grosze wtrącał sam Ferdynand I.

na pierwszym planie barokowa Śpiewająca Fontanna, dalej część renesansowego budynku (Belwederu) o charakterystycznym w kształcie odwróconego statku dachuNa pierwszym planie Śpiewająca Fontanna (Zpívající fontána), dalej: Letni Pałacyk królewny Anny

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

WSTĘP DO OGRODÓW – bezpłatny!

GODZINY OTWARCIA:

1 kwietnia – 30 października 10.00 – 18.00
listopad – marzec – zamknięte!

Poniższa mapka ukazuje usytuowanie Ogrodów, jak i znanych miejsc w okolicy. Klikając w lewy górny, biały kwadracik, rozwinie się legenda (jak klikniecie na pierwszą ikonkę z prawej na ciemnym pasku rozwinie się lista wyszczególnionych miejsc:

 

Polecam zajrzeć do nowszego wpisu dotyczącego Ogrodów Królewskich. Zobaczycie je w wiosennej odsłonie!

 


Chyba skusicie się wstąpić do bajecznych ogrodów? :-)

zbliżenie na detal fontanny, po prawej strumyki wody i wystawiona do nich ręka, perspektywę zamyka część budynku Belwederu





Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

11 comments
    1. Jest możliwość, jeśli w środku jest jakaś wystawa, a nie jest non stop. Ale nie martw się, wnętrze pałacyku nie zachwyca. Jest dość surowe, niezaaranżowane, brak tu jakichkolwiek mebli, a ściany – „zwyczajne”, bez żadnych zdobień. Tak więc to, co najlepsze ma do zaoferowania letohradek, jest na zewnątrz.
      Pozdrawiam serdecznie :)

  1. Cudowny post! Tyle razy przechadzałem się po Letohradku, ale dopiero po tej lekturze, czuję, że naprawdę go poznałem :) Dziękuję!

  2. Praga jest pełna zieleni i pięknych ogrodów, w których można odpocząć od tłumów, fajnie, że o nich piszesz. A mapka ogrodów świetna!

  3. Dla mnie Praga też jest bardzo atrakcyjnymi miastem. Byłem tam tylko raz podczas meczu Sparty Praga ale zakochałem się w tym mieście…

  4. Kocham Pragę i mogłabym tam jeździć ciągle. W ogrodach byłam w trakcie niezbyt sprzyjającej aury, ale i tak magiczne miejsce :)

    1. ja też mogłabym ciągle tam jeździć :) Praga prawie w każdą pogodę jest ciekawa, ale fakt – do zwiedzania ogrodów dobrze byłoby, gdyby była ładna, słoneczna pogoda :)

  5. Zabiłaś mnie tym postem! Byłam w Pradze 3 razy i nie widziałam tych ogrodów, nie wiem jakim cudem. Teraz będę musiała jechać 4 raz :) Piękne zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *