Secesyjne wille na praskim Smíchovie

Ostatnio przechadzaliśmy się po Sadach na Skalce – uroczym, malowniczym, małym parczku usytuowanym na górce na praskim Smíchovie. Dzisiaj idziemy na zachód od tego parku – oddalamy się od centrum…

Smíchov dopiero odkrywam i prawdopodobnie w przyszłości pojawi się więcej wpisów na jego temat :) Dzisiaj to takie liźnięcie tematu i przechadzka po trzech uliczkach. Ale z tego, co widze na Google Maps – tych wspaniałości jest więcej. Fajnie, że Praga skrywa tak wiele pięknych miejsc, mam wrażenie, że nowe miejsca nigdy się tu nie kończą :) Ale do rzeczy.

Tak jak już na wstępie napisałam: byliśmy na Sadach na Skalce, które dla przypomnienia, wyglądają tak:

Sady na Skalce, Praga

A teraz kierujemy się na zachód, w stronę Malvazinek (do których dotrzemy w najstępnym wpisie. Malvazinky są extra, więc wyczekujcie mojego kolejnego postu!!!).

 

Zachwycające kamienice

 

U Nikolajky

Idziemy ulicą U Nikolajky. Tutaj mój wzrok przykuwa przepiękna, neorenesansowa kamienica – U Nikolajky 15. Spędziłam pod nią dobrych kilka minut, musiałam pozachwycać się tymi detalami: dekoracyjna attyka, sgraffito w górnej częsci elewacji, dostojny wykusz i piękne, rzeźbione drewniane drzwi wejściowe. Cudo!

U Nikolajky 15, Praga
U Nikolajky 15, Praga
U Nikolajky 15, Praga

Elewacja boczna też zachwyca: w dużej mierze pokryta połyskującą, białą cegiełką, a szczyt wieńczy dużych rozmiarów attyka:

U Nikolajky 15, Praga
Na Březince

Chodźmy dalej. Skręcamy dość gwałtownie w lewo, w ulicę Na Březince.

Tutaj blisko do schodków, po których się wspinamy. I mamy taki oto widok:

Gdy już wspięliśmy się po schodkach, dotarliśmy do ulicy Na Vaclavce. I tutaj mamy kilka wspaniałości :)

 

Na Vaclavce

Atmosfera tu dostojna, wille spore, bogato zdobione. Idziemy pod górkę. Tak, Praga jest mocno górzysta, nie tylko w centrum.

Najbardziej rzucającą się w oczy willą, bez wątpienia, jest ta przy numerze 30:

Na Vaclavce 30, willa Helenka, Praga

Willa Helenka wybudowana została w 1903 r. przez Aloisa Korda. Elewacje, jak i cała bryła jest dość fikuśna. Na frontowej elewacji zobaczymy zegar słoneczny, a w południowo-zachodnim narożniku budynku wieżę zakończoną płaskim, mocno wystającym dachem. Wieżę podkreślają duże, okrągłe okna i małe balkoniki z widokiem na miasto. To tutaj, krótko po wybudowaniu willi, właściciel miał swoją pracownię.

Na Vaclavce 30, willa Helenka, Praga
Na Vaclavce 30, willa Helenka, Praga

Na zachodniej elewacji ujrzymy postać anioła z rozłożonymi skrzydłami:

Na Vaclavce 30, willa Helenka, Praga
Na Vaclavce 30, willa Helenka, Praga

Drugim, moim zdaniem ciekawszym budynkiem jest ten przy ul. Na Vaclavce 32, więc sąsiadujący z tym, który przed chwilą omawiałam. Dekoracje ma spokojniejsze, bardziej… wyrafinowane. Szkoda tylko, że sam budynek troszkę się sypie – czekam na jego odrestaurowanie!

Na Vaclavce 32, willa Vaclavka, Praga
Na Vaclavce 32, willa Vaclavka, Praga

Owa willa stanęła dokładnie w tym samym roku co Helenka, czyli w 1903 i… wybudował ją ten sam człowiek. Majętny pan.

Podobno na prośbę niejakiego pana Bělouška, znanego smichovskiego rodaka i restauratora, powstała restauracja „Bělouškova zahradní restaurace na Václavce” , która przetrwała ciężkie czasy, wszystkie reżimy i dziś możemy ją tu odnaleźć pod skróconą nazwą „Na Vaclavce”.

Na Vaclavce 32, willa Vaclavka, Praga
Na Vaclavce 32, willa Vaclavka, Praga
Na Vaclavce 32, willa Vaclavka, Praga
Na Vaclavce 32, willa Vaclavka, Praga

Kilka kroków dalej na zachód, tym razem po drugiej stronie ulicy, znajdziemy willę w stylu geometrycznej secesji, która również zachwyca. Tym razem skromnością i prostotą formy. Budynek mieści się przy ul. Na Vaclavce 17.

Na Vaclavce 17, Praga

Parę budynków dalej mieści się kolejna ciekawa willa. Ul. Na Vaclavce 25:

Na Vaclavce 25, Praga
Na Vaclavce 25, Praga

 

I tak nasza dzisiejsza wędrówka dobiegła końca :)

P.S. wieża telewizyjna Žižkov widoczna jest z każdego miejsca, nawet z ulicy Na Vaclavce!

Na Vaclavce, Praga

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

2 comments
    1. Ale jaja, pierwszy raz widzę Twój komentarz tutaj. Ja się potnę zaraz… nie dostaję powiadomień o komentarzach!!! Przepraszam Cię i dziękuję zarazem :-) :-*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *