Komunikacja miejska w Pradze

Zwiedzać Pragę najlepiej pieszo (!). Na każdym kroku znajdziemy coś ciekawego. Jeśli jednak nie mamy za dużo czasu, a chcemy jak najwięcej zobaczyć, warto wybrać metro. Autobusy i tramwaje też bardzo sprawnie jeżdżą, metro jest po prostu szybsze.

[ Post zaktualizowany: 12.02.2019 :) ]

 

Na każdym przystanku bądź stacji metra znajdziecie taką tabelkę z cenami:

taryfy metro Praga
Taryfy za przejazd komunikacją miejską w Pradze.

 

Z tabelki interesować nas najczęściej będą dwie pierwsze kolumny, czyli ceny dla dorosłych oraz dla dzieci.

W skrócie:

 

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Pradze:

 

dorośli / studenci dzieci / seniorzy
podstawowy (ważny do 90 minut) 32 Kč 16 Kč
krótki (ważny do 30 minut) 24 Kč 12 Kč
1-dniowy (24-godzinny) 110 Kč 55 Kč
3-dniowy (72-godzinny) 310 Kč  –
opłata za bagaż 16 Kč 16 Kč

 

 

Przydatne info:

  • Cena biletu (czy to do metra, czy tramwajowego / autobusowegojest taka sama.
  • Możemy się przesiadać z jednego środka komunikacji do drugiego.
  • Nastolatkowie (od 15. do 19. roku życia) oraz studenci – liczeni są jak dorośli.
  • Dzieci = dzieci od 6. do 15. roku życia. Po ukończeniu przez dziecko 10 lat, niezbędne jest okazanie dokumentu, który poświadczy wiek dziecka.
  • Dzieci poniżej 6. roku = bezpłatnie.
  • Seniorzy = od 60. do 70. roku życia, powyżej 70. roku = bezpłatnie
  • Pieski = bezpłatnie.
  • Ze zniżki studenckiej korzystać mogą jedynie uczniowie szkół czeskich (akredytowanych przez czeskie Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu)! Tak więc jeśli jesteś studentem polskiej uczelni to interesują Cię taryfy dla dorosłych. (Żadne karty Euro26 czy ISIC nie wchodzą w grę).
  • Płacimy za przewóz bagażu (który przekracza wymiary 25×45×70, mała walizeczka jeszcze nie wchodzi w te wymiary, ale taka już większa – tak) – 16 Kč (bilet ważny tyle czasu, ile nasz bilet, ale max. 300 minut).
  • Opłacie nie podlega wózek, w którym przewozimy dziecko (jeśli dziecka nie ma – płacimy jak za bagaż).
  • Jeśli kupujemy bilet 1-dniowy lub 3-dniowy, możemy przewozić duże bagaże bez dodatkowej opłaty.
  • Bilety kupujemy w żółtych automatach, które znajdują się na każdym przystanku, lub w okienkach (te znajdziemy raczej na głównych stacjach).

 

Q&A

 

1. Czy opłaca się kasować bilet jednodniowy?
  • Jeśli wiesz, że będziesz często się przemieszczał i chcesz zobaczyć miejsca, które znajdują się daleko od siebie – opłaca się.
  • Jeżeli masz nocleg w centrum + wiesz, że będziesz zwiedzać głównie centrum – nie opłaca się.
  • Jeżeli masz nocleg poza centrum, ale wiesz, że będziesz zwiedzać głównie centrum – nie opłaca się. A to z uwagi na fakt, że wiele atrakcji mieści się blisko siebie. Lepiej kupić 2 bilety za 24 Kč = 48 Kč (za dzień) niż płacić 110 Kč.

 

2. Ile kosztuje jechanie na gapę?

1500 Kč. Jeśli opłatę uiścisz na miejscu, kwota zmniejsza się do 800 Kč.
Jeśli nie kupisz biletu dla walizki / wózka bez dziecka – kara wynosi 200 Kč. Jeśli zapłacisz na miejscu: 100 Kč.

 

3. Chcę wyrobić sobie bilet 30-dniowy. Jak to zrobić?
    • Musisz mieć ze sobą zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.
    • Posiadać przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.
    • Idziesz do któregokolwiek Infocentrum Komunikacji Miejskiej ze powyższymi dokumentami i prosisz o měsiční jízdenku. Lista wszystkich Infocentrów tutaj: KLIK! – polecam punkt na Głównym Dworcu Kolejowym (Hlavní nádraží).

Jeśli jedziesz do Pragi na więcej niż tydzień, bilet 30-dniowy bardzo się opłaca. Kosztuje 550 Kč, możemy jeździć na nim do woli, kolejka linowa na Petřín jest również w cenie biletu. Wyrobienie dokumentu ze zdjęciem jest opłatą jednorazową, kosztuje 20 Kč.

 

4. Do którego miejsca obowiązuje mnie posiadanie ważnego biletu?

Na każdej stacji metra wyznaczone są strefy, w których trzeba posiadać ważny bilet. Strefy zaznaczone są białą linią:

 

5. Jak mam stać na schodach ruchomych, by nie wkurzać prażan? :-)

Stoimy zawsze tylko po prawej stronie, aby każdy, kto chce, mógł szybciej wydostać się z metra / dotrzeć na przystanek. Wystarczy, że na kilkudziesięciometrowych schodach stanie jedna taka ofiara i od razu jest zator.

STOIMY PO PRAWEJ STRONIE :-)

 

6. Co ile minut przyjeżdża metro?

To zależy. W godzinach szczytu średnio co 2-3 minuty. W weekendy i w godzinach wieczornych nawet co 10 minut.

 

7. Jak dojechać z lotniska do centrum Pragi?

Airport Express – specjalna linia, która łączy lotnisko z dworcem głównym.
Przystanki: lotnisko – Náměstí Republiky (Plac Republiki) – Masarykovo nádraží (Dworzec Masaryka) – hlavní nádraží (Dworzec Główny)

Komunikacja miejska:
autobus nr 100 odjeżdżający z ostatniej stacji metra linii B – Zličín
autobus nr 119 odjeżdżający ze stacji metra linii A – przystanek Nádraží Veleslavín

Mapka dojazdu z lotniska do centrum poniżej:

Schemat przystanków autobusów na lotnisku:

 

8. Mam powyżej 70 lat. Podobno mogę jeździć w Pradze za darmo. Czy to prawda?

Powiem szczerze: osobiście tego nigdy nie załatwiałam, ale z tego co wyczytałam na stronach (źródła poniżej), trzeba wyrobić sobie „kartę seniora”. Jak to zrobić?

  1. Musimy udać się do miejsca sprzedaży biletów lub do punktu informacyjnego (znajdują się one np. na przystankach metra, ale niestety nie na wszystkich);
  2. Płacimy 30 koron;
  3. Dajemy swoją fotografię (taką jak do dowodu);
  4. Przedstawiamy paszport / dowód osobisty.

W kilka minut obsługa przygotowuje kartę, którą potem po prostu nosimy ze sobą. Dzięki niej możemy jeździć za darmo. Jest z tym troszkę zachodu, ale jeśli chce się dość dużo jeździć, to oszczędność jest spora. W punktach informacyjnych Czesi powinni mówić po angielsku (choć różnie z tym bywa), jak powiemy „senior card” to powinni zrozumieć.

Najlepiej chyba udać się do jednego z punktów informacyjnych. Tam, moim zdaniem, bez problemu wyrobi się tę kartę. W punktach w metrach, blisko miejsc, gdzie kasuje się już bilety, gdzie teoretycznie można kupić bilet, często jest wywieszka, że punkt nie sprzedaje już biletów (ponieważ tuż obok znajdują się automaty z biletami).

Pod tym linkiem: lista info centrum wymienione są wszystkie punkty informacyjne. Doradzam ten drugi – Dworzec Główny jest praktycznie w centrum miasta i tam Czesi będą obeznani z tematem. Ten pierwszy punkt (Mustek) również jest w centrum miasta, ale to stacja przesiadkowa, dość rozległa, jest do niego bardzo dużo wejść i można po prostu nie znaleźć tego punktu.

źródła informacji: dpp.cz & czech-transport.

AKTUALIZACJA: Otrzymałam informację od czytelnika, który nie wyrabiał żadnej karty. Po prostu miał dowód osobisty, który poświadczał jego wiek!

 


Komunikacja miejska w Pradze jest naprawdę bardzo sprawna. Mieszkałam kilka razy na Chodovie (w akademiku Sázava) – jest dość daleko od centrum, a dojazd do serca miasta zajmował mi ok. 25 minut (autobus + metro).
O noclegach (konkretne miejsca do nocowania) w Pradze napisałam tutaj  :)
O noclegach – gdzie warto zanocować? – napisałam tutaj.
A o tym jak szukać noclegów w Pradze – dowiecie się klikając tutaj.

Praga na Ciebie czeka, zarezerwuj nocleg! :)



Booking.com

 

pozdrowienia





Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

38 comments
  1. Witam. Czy na chwilę obecną informacja, że dzieci 6-15 lat mają zniżki jest aktualna? Spotykam się z informacjami, że albo jeżdżą za darmo albo że jeśli nie mieszkają w Chechach -płacą normalnie. Jak to z tym jest?

  2. Podczas czytania opisu trasy tramwaju nr 22 znalazłem taki tekst : ” po wejściu do tramwaju bilet oznaczyć w żółtych skrzynkach .Inaczej będzie nieważny ” Co to znaczy ?

    1. To jest informacja, żeby po prostu skasować bilet :) Żółte skrzynki = żółte kasowniki. Jakiś błąd w tłumaczeniu gdzieś musiał być :)
      Jak kupisz 24-godzinny bilet i skasujesz go w metrze, to w tramwaju już tego nie robisz.

  3. Wybieram się do Pragi. W drodze powrotnej na parking Czerny Młyn będę wsiadał do metra na stacji Namiesti Rebubliku lub Mustek . Czy wejścia na właściwy peron ( kierunek ) są osobne i czy oznaczone ? Bilet kupuje na 24 godziny . Wg Twoich rad kasuje go po wejściu do metra w Czernym Młynie i to wystarczy, nawet jeżeli skorzystam z tramwaju nr 22 ?

    1. Czy chodzi może o Černý Most?
      Metro wygląda różnie. W 90% przypadków jak wejdziesz, to są schody w dół i już na dole jest przystanek w obu kierunkach, czyli widzisz pociąg z jednej i z drugiej strony stojąc w tym samym miejscu. Rzadziej jest też tak, że są osobne wejścia w konkretną stronę – tak jest na przystanku Vyšehrad.
      Bilet 24-godzinny kasujesz raz, korzystając pierwszy raz z komunikacji publicznej, czyli wchodząc do metra, jeszcze na górze, zanim zjedziesz w dół, są kasowniki – na pewno je zauważysz, są żółte i kierują na zjazd do metra :-)
      Na tym bilecie możesz do woli się przesiadać, korzystać z metra, tramwaju, autobusu bez ograniczeń.

  4. Witam, mam pytanie bilet 24 godzinny albo 72 godzinny wystarczy raz skasować na początku, czy mam kasować za każdym razem jak korzystam.

    1. Wystarczy skasować raz na początku. Potem wkładasz do portfela i o tym nie myślisz. Pamiętasz tylko do kiedy bilet jest ważny :-)
      Pozdrawiam serdecznie!

  5. Cześć.
    Planuję najprawdopodobniej w te wakacje odwiedzić Pragę. Ja z kolei jestem osobą niepełnosprawną (I grupa na wzrok). Jak wiadomo, większość z Polskich miast ma dla tej grupy osób w pełni darmowe przejazdy zbiorkomem. Pytanie jest takie, czy te same przywileje są w Pradze czy trzeba celować w jakieś bilety ulgowe.
    Pozdro!

    1. Niestety praski transport publiczny jest mocno surowy dla obcokrajowców. Osoby z niepełnosprawnościami mają ulgi jedynie wtedy, gdy są obywatelami Czech. Cała reszta niestety nie może liczyć nawet na bilety ulgowe…

  6. Cześć,
    Wiesz może jak to jest ze strefami w Pradze? Mieszkamy z Mężem w Kladnie czyli 3 strefie, jaki bilet mam kupić żeby z autobusu z Kladna wsiąść do metra i się niczym nie przejmować? Na stronie jest to słabo opisane.
    Pozdrawiam

    1. Hej! Jest to dość skomplikowane, sama tego do końca nie ogarniam. Najlepiej zapytać kierowcy autobusu, który ma cennik przyklejony na szybie. I u niego kupuje się bilety w podmiejskich autobusach, to szeroko stosowana metoda. Teoretycznie, jakby się wczytać w informacje podane na oficjalnej stronie miejskiej dopravy, to potrzebujecie bilety na 5 stref, ponieważ: centrum Pragi to zony P, 0 i B (w ich obrębie poruszacie się na biletach normalnie dostępnych wszędzie na stacjach metra / w trafikach etc). Każda kolejna strefa to suburbia, liczone od 1 do 7. Kladno leży w strefie 3, więc potrzebujecie bilet, który obejmie 5 stref: 0, B, 1, 2 i 3. Patrząc na rozpiskę tutaj: https://www.dpp.cz/en/fares/fare-pricelist#2-6 , to bilety do centrum Pragi z zony 3 kosztować Was powinny 40 Kč, a ważność ich to 2 godziny od momentu skasowania.
      Wyszukując jednak połączenie z Kladna do Pragi w tej wyszukiwarce: https://spojeni.dpp.cz cena biletu to 54 Kč, tak, jakbyście mieli jechać przez 7 stref. Przyznaję, że nie rozumiem tego :-)
      Jak napisałam na początku: najlepiej zapytać kierowcy autobusu :-)
      Miłego urlopowania!

  7. A majac aktywny bilet w aplikacji PID Litacka i korzystajac z metra trzeba go gdzieś sprawdzać/weryfikować przy wejsciu do metra czy po prostu wchodzimy do metra bez zadnych przeszkód, szukajac białych linii na podlodze? ;)

    1. Jeśli masz faktycznie aktywny bilet (a sprawdzisz to w aplikacji – będziesz miał tam odmierzanie czasu ile jeszcze jest ważny), to wchodzisz bez pardonu :-) Niczego więcej nie weryfikujesz.

  8. Cześć. Do Pragi jadę jutro z dziećmi i chciałem Cię dopytać – dzieci do 10 roku życia jadą za darmo za okazaniem dokumentu tożsamości, czy tak? Przynajmniej tak wyczytałem na ich stronie www, ale trochę te opisy są zawiłe…

    1. Cześć Wojtek :) Nie, dzieci do 6 roku życia mają przejazd bezpłatny, dzieci od 6 do 15 jeżdżą na biletach ulgowych. A dzieci powyżej 10 roku życia muszą mieć jakiś dokument potwierdzający ich wiek, np. legitymacja szkolna. Mocno to zawiłe, wiem!
      Udanego wyjazdu! :-))

        1. OK, chyba masz rację. Aczkolwiek na oficjalnej stronie DPP (Dopravní podnik hl. m. Prahy) jest tak, jak napisałam wyżej ( http://www.dpp.cz/en/fares-in-prague/ ). Więc trochę rozbieżne informacje :) Myślę jednak, że dziecko do 10 r.ż. może jechać za darmo, ale musi posiadać dokument ze zdjęciem potwierdzający jego wiek.

  9. Witam czy są bilety dla grup dodam że wybieramy się grupa 5cio osobową co w takiej sytuacji nam się najlepiej opłaca?

    1. Nie ma takich biletów. Zależy czy będziecie dużo jeździć. Jeśli dużo – to warto kupić bilet 3-dniowy (za 310 koron), jeśli tylko hotel-centrum-hotel, to bilety jednorazowe (za 24 korony) będą lepszą opcją :-)

  10. Cześć, czy znajdę jakąś stronę bądź aplikację w której mogę wyszukiwać to, w jaki sposób dostanę się z miejsca A do miejsca B. Chodzi mi o coś w stylu polskiego jakdojade.pl

    1. Polecam aplikację PID Lítačka. Jest bardziej rozbudowana niż jakdojade, można nie tylko wyszukiwać trasy, ale również kupować przez nią bilety :) Trzeba jednak kupując bilet dość dobrze się wczytać. Bo jest tam wiele opcji, np. „aktywuj bilet o konkretnej godzinie” albo „aktywuj bilet za 40 minut” itd. Raz kupiłam, coś kliknęłam i okazało się, że bilet aktywny będzie dopiero za godzinę :D Trochę się wkurzyłam, ale po chwili mi przeszło.
      Jak kupujemy bilet „na teraz”, to i tak będzie on aktywny dopiero po 2 minutach (to zabezpieczenie przed jechaniem na gapę).

  11. Czy są bilety 7 dniowe? Co zrobić podczas pobytu tygodniowego. Czy miesięczny trzeba kasować?
    Sławek Ziemlański

    1. Nie ma biletów 7-dniowych. Jest miesięczny, który kosztuje 550 Kč. Na okaziciela – 670 Kč. Żeby wyrobić sobie bilet miesięczny, ten tańszy, musimy mieć ze sobą zdjęcie (3,5 x 4,5 cm) i pójść do jednego z punktów DPP. Ja sobie wyrobiłam na Dworcu Głównym :) Opłata jednorazowa to 20 Kč. Jeśli jeździsz do Pragi regularnie (nawet jeśli tylko na tydzień – dwa), to bardzo opłaca się ta opcja.
      Listę wszystkich punkty DPP, gdzie wyrobisz sobie kartę znajduje się tutaj: http://www.dpp.cz/prodejni-mista-jizdnich-dokladu/

  12. Witam – czy kasując bilet czasowy 3 lub jednodniowy liczy się doba od momentu skasowania czy tylko dany dzień? – pozdrawiam

  13. Witam. Chciałam się zapytać czy jak kupuje bilet 3 dniowy to mogę wtedy jechać z bagażem który przekracza wymiary 25×45×70 ? Czy do każdego przejazdu muszę dokupić bilet na bagaż jak z nim jadę?

    1. Odpisałam już przy innym wpisie, ale gdyby Ci umknęło, to przeklejam treść: przy zakupie 3-dniowego biletu możesz jechać z dużym bagażem już za niego nie płacąc. Jeśli jedziesz w dwie osoby, to 1 bilet = 1 osoba = 1 bagaż. Na jednym bilecie (1- czy 3-dniowym) możesz przewozić jeden duży bagaż. Udanego wyjazdu :) Pozdrawiam serdecznie!

  14. Czy wymiary bagazy sie sumuja jesli ma sie 2 bagaze? Dla przykladu bagaz podreczny z Ryanaira ma wymiary (55x40x20) ale dochodzi w moim przypadku torba z laptopem.

    1. Cześć Cyprian. Czesi są skrupulatni (więc teoretycznie to, co zaraz napiszę, może to podważać), ale rozmawiałam ostatnio z jednym z kontrolerów, to on tak raczej przymykał oko na kwestie związane z biletem za bagaż. Jeśli ta torba z laptopem nie jest jakaś ogromna, to ja bym się nie bała, że zostanę ukarana za brak biletu. Jeśli jednak chcesz spać spokojnie, to może warto ten bilet kupić, w sumie to tylko 16 koron, czyli 2,7 zł.
      Pozdrawiam serdecznie :-)

  15. A jak z wozkami dzieciecymi? Jak wsiadac do metra sa ktores wagony do ktorych nalezy wsiadac z wozkiem? I czy bez problemu na stacjach dostane sie na dol, sa jakies windy?

  16. Mam pytanie o dziecko 12 lat. Ma zniżkę czy nie, bo w Pradze jedni sprzedawcy biletów twierdzą że jak nie uczy się w Czechach to nie, a inni że tak.

  17. Witaj. Przeczytałam wszystkie twoje artykuły i są bardzo pomocne. Zaplanowałam wyjazd do Pragi na weekend z mężem na naszą 20 rocznicę ślubu mam nadzieję że będzie fajnie. Tylko boję się co do języka mój angielski jest „ja chcieć ty mieć” czeski ni w ząb. A druga sprawa to dojazd ze stacji Florenc do miejsca gdzie będziemy nocować wsiadajac do tramwaju czy autobusu musimy mieć dodatkowy bilet na nasze walizki tak a jaki to musi być bilet czy w automacie jest to jakoś wyszczególnione? Nie mam zamiaru płacić kary. Dzięki i pozdrawiam.

    1. Cześć Moniko :) myślę, że nie masz czego się obawiać, Czesi w Pradze przywykli są do turystów, trochę po angielsku, trochę na migi, trochę „ja chcieć ty mieć” – dacie radę! :) Jeśli chodzi o przewóz bagażu, to jeśli jest to mała walizeczka – nie potrzeba biletu. Za większy płaci się 16 Kč, kupić go można w automacie biletowym, opcja za bagaż będzie bodajże na samym dole. Bagaż po czesku to 'zavazadlo’ :) Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *