Szukam noclegu w Pradze…

Znowu przygotowuję się do odwiedzenia Pragi. Jadę z mym Lubym już niedługo i tak celuję, by zahaczyć o drugi weekend września (wtedy odbywać się będą Europejskie Dni Dziedzictwa i znowu zobaczy się coś nowego :) więcej o tej akcji napisałam tutaj – klik!).

W każdym razie: jak zwykle szukanie noclegu zostawiam na ostatnią chwilę. A to taki błąd!!! Chodźcie, zobaczcie o czym mówię!

Booking.com

Jakoś tak najszybciej wchodzę na booking.com. Jestem do niego przyzwyczajona z wielu względów:

  • jest sprawdzony (nie ma pudła, można przeważnie przeczytać wiele opinii na temat danego hotelu, dzięki czemu wiemy co rezerwujemy),
  • gdy rezerwujesz, masz pewność, że zarezerwowałeś, dostajesz potwierdzenie na maila i wszystkie potrzebne informacje,
  • jest bardzo czytelny, przeglądając listę hoteli bardzo szybko mogę zorientować się czy dana oferta mnie interesuje, a to za sprawą: zdjeć, podanej lokalizacji (nie musimy jej szukać po kątach). Wszystko jest po prostu superczytelne.
  • jakąś tam małą wadą jest to, że jest chyba trochę drożej niż na innych portalach, ale rekompensuje tutaj ta solidność i pewność, że pojadę i nie pocałuję klamki.

 

Na bookingu spędzam przeważnie wiele godzin. Szukanie trwa kilka dni. Jestem wybredna.

 

Praga na Ciebie czeka, zarezerwuj nocleg! :)Booking.com

Najbardziej lubię Pragę 1. Z oczywistych powodów. Jest najbliżej do wszystkiego.

Szukając tego jedynego, perfekcyjnego miejsca, w którym się zatrzymamy, coś mnie tknęło. Przygotowałam mapkę, która przedstawia tzw. obvody Prahy, czyli nic innego jak dzielnice miasta. Nie byłoby w tym wszystkim nic dziwnego, gdyby nie fakt, że niektóre numerki dzielnic wydają się może trochę nieoczywiste. I tak np. część Pragi 10 jest naprawdę dość blisko centrum. Tak samo jest z Pragą 8. Czy nawet z Pragą 3:

dzielnice Pragi gdzie zanocowac

Te kolorowe farfocle to oczywiście linie metra :)

 

OK, szukamy noclegu.

No i właśnie: co z tego, że znajdziemy nocleg na Pradze 3 – wydawałoby się, że Praga 3 = blisko centrum, skoro ta dzielnica jest dość duża i długa i okaże się, że hotel mieści się w najodleglejszym punkcie Pragi 3 względem serca czeskiej stolicy? Patrzcie na następny schemat, jaki przygotowałam:

gdzie zanocowac w pradze praga 3

Dwa potencjalne hotele usytuowane w Pradze 3, od Rynku Staromiejskiego:

  • pierwszy – 1,5 km pieszo,
  • drugi – 6 km pieszo.

Kluczowe przy wybieraniu noclegu jest patrzenie na mapę. Odkryłam Amerykę. Czuję się dosłownie jak Kolumb… więcej o wyszukiwaniu noclegów napisałam w tym poście: Gdzie warto zanocować w Pradze? Analiza (odległości, topografia miasta i inne ciekawostki).

Nie mówię, że to drugie, dalsze, miejsce jest złe. Musimy liczyć się po prostu z faktem, że aby np. być w centrum wieczorem (23-24), musimy przewidzieć dojazd do hotelu (mając nocleg w totalnym centrum problem ten nam znika).

 

No dobrze, ale wróćmy do tego bookinga.

Serce mocniej mi zabije, gdy przewijając listę noclegów, wyskoczy mi lokalizacja „Praga 1” – wtedy dłużej zawieszam wzrok na takiej ofercie. Często jednak cena jest zbyt wysoka, muszę trochę ochłonąć. I scrolluję dalej.

Gdy jednak nadarzy się taka „Praga 1”, a cena mnie tak bardzo nie przerazi, wchodzę w szczegóły oferty. Zdjęcia muszą być porządne. Żadne firanki z czasów PRL-u. Czysta łazienka. Najlepiej, jeśli pokój jest jasny, a pościel też zachęcająca (żadne brązy nie wchodzą w grę). Tak, jestem wybredna :D a raczej: stałam się. Jeszcze kilka lat temu nocleg w kiepskim akademiku mi wystarczał, ale chyba się starzeję…

No dobrze, a co jeśli jestem już na 27ej stronie tego bookinga i żadna oferta nie powaliła mnie na kolana?

Zaczynam szukać od początku… uwzględniając inne dzielnice. W grę wchodzi Praha 2.

Praha 3 – po wschodniej stronie ulicy Wilsonovej (tej takiej duuużej, żółtej, co przechodzi północ-południe patrząc na mapę) jest trochę brzydziej i głośniej. Estakada, do tego rozbudowana sieć kolejowa, jest trochę industrialnie. W okolicy znajduje się też Florenc (dworzec autobusowy, gdzie zatrzymuje się m.in. Polski Bus / teraz już Flixbus) oraz Dworzec Masaryka. A wiadomo jak jest przy dworcach – trochę brudno. Klimat jest, ale wiadomo… :)

praha 3 okolice vitkova
Praha 3. Okolice Wzgórza Vítkov

Ja nie mówię, że na Pradze 3 nie ma nic do zobaczenia. Wręcz przeciwnie! Warto udać się na Wzgórze Vítkov, podejść pod wieżę telewizyjną Žižkov, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (taki brzydki, że aż polecam zobaczyć :D) czy przejść się po Nowym Cmentarzu Żydowskim, na którym został pochowany Franz Kafka. Praha 3 ma swój klimat, jest trochę off-owo, dużo tu kafejek, barów, tanich restauracji. Warto mieć po prostu na względzie, że Žižkov jest klimatyczny – nie każdemu może się podobać :)

 

Dalej…

Lubię Prahę 4. Okolice Wyszehradu i Podoli. (Fajnie przejść się do szpitala położniczego U Apolináře, chociaż w jego okolicach spać bym nie chciała – sami spójrzcie… taki żarcik – wszędzie w Pradze jest super!)

 

I jeszcze Praha 7. Jest specyficzna i to nie tak, że cała ta dzielnica jest ekstra, ma po prostu dużo fajnych momentów, np. okolice kościoła sv. Antonina. Cały czas mówimy o potencjalnym noclegu :) A nie o tym co zobaczyć w Pradze :) Okolice Centrum Wystawienniczego Praha Holešovice i parku Stromovka są super-extra! Dojazd do centrum nie jest kłopotliwy, a jak się uprzeć, to i na piechotę da radę.

 

Praha 5, a raczej Smíchov! (bo cała dzielnica jest ogromna) – też jest OK :)

 

Konkluzja.

Pomimo tego, że nocleg jest np na Pradze 3 czy Pradze 4 (i może Was to zwabić na początek), kluczowe jest, by spojrzeć sobie na mapę i ocenić czy to jest rzeczywiście blisko centrum.

 

Wisienka na torcie.

 

Szukajcie noclegu z wyprzedzeniem. Dużym.

Ameryki tym stwierdzeniem nie odkryłam, ale… wiecie, że cena tego samego pokoju w hotelu w zależności od tego z jakim wyprzedzeniem zarezerwujesz, może być nawet… 3-krotnie niższa?

Podaję przykład. Akurat wybrałam ten hotel, bo w nim spałam, mogę polecić (super standard, świetna lokalizacja, bardzo smaczne śniadania, więcej o nim napisałam tutaj – klik).

 

Grand Majestic Plaza

  • wybrałam opcję z możliwością bezpłatnego odwołania rezerwacji
  • pierwsze dwa terminy to pt-sb-ndz
  • ostatni termin: pon-wt-śr

 

1. Nocleg szukany 2 tygodnie przed przyjazdem – 2 noce. Cena: 1 920 zł

nocleg w pradze bez wyprzedzenia

 

2. Nocleg szukany 7 miesięcy przed przyjazdem – nocleg w weekend – 2 noce. Cena: 939 zł

nocleg w Pradze z wyprzedzeniem

 

3. Nocleg szukany 7 miesięcy przed przyjazdem – nocleg w dni powszednie – 2 noce. Cena: 683 zł

nocleg w Pradze z wyprzedzeniem nie w weekend

 


I to jest opcja mocno ekskluzywna. Jeśli weźmiemy pod uwagę tańsze opcje, rezerwując nocleg z dużym wyprzedzeniem, będzie o wiele taniej.

Ja jak zwykle się sfrajerowałam i szukam dzisiaj noclegu na wrzesień :) ale chyba niedługo zacznę planować następny wyjazd. Może na kwiecień? :)

 

Patrząc na tabelkę można łatwo zorientować się, że najtańsza opcja jest wtedy, gdy nie zahaczamy o weekend. Jeśli jest to możliwe, jedźcie do Pragi tak, by więcej noclegów było w dni powszednie. Po pierwsze jest taniej, a po drugie trochę mnie turystów :)

 

Praga na Ciebie czeka, zarezerwuj nocleg! :)Booking.com


No i znowu się rozgadałam. Mam nadzieję, że trochę Wam pomogłam moimi rozkminami :)

Skoncentrowałam się akurat na portalu booking.com, ale wiadomo, że jest tych stron o wiele więcej. Warto spojrzeć na porównywarkę noclegów:

Jednak jest to często syzyfowa praca – nierzadko wyskakuje fajna oferta, a potem okazuje się, że to cena za łóżko w pokoju wieloosobowym.

Noclegu można szukać w nieskończoność. Dlatego warto w pewnym momencie powiedzieć sobie „dość” i po prostu zarezerwować. Szkoda życia na tyle rozkmin.

 

Jak już przebrniecie przez etap znalezienia świetnego lokum, czeka Was najlepsze. Takie widoki!

Praga co zobaczyc

 

Do następnego! :-)

pozdrowienia

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *