Plac Pokoju w Pradze

Plac Pokoju w Pradze, po czesku: Náměstí Míru, jest troszkę oddalony od głównych atrakcji miasta. Znajduje się w dzielnicy Praha 2, możemy tu dotrzeć metrem (linia A – zielona). Warto się tu wybrać! Nie tylko plac jest ciekawy. Okolica też jest świetna, główną atrakcją Vinohradów są piękne, potężne kamienice wybudowane w XIX w.

Mapka orientacyjna placu wraz z najważniejszymi informacjami:

Kliknij tutaj, by pobrać opracowanie w lepszej jakości :-)

 


Do tej pory powstało już ponad 20 takich opracowań. Wszystkie z nich w formie
mini-przewodnika po Pradze możesz otrzymać za darmo po zapisaniu się na mój newsletter: 

Kościół św. Ludmiły

Jest bez wątpienia najbardziej wyróżniającym się obiektem placu. Ta neogotycka, trójnawowa bazylika pochodzi z końca XIX w. Jej dwie strzeliste, sześćdziesięciometrowe wieże (każda z nich uzbrojona w dwa dzwony) tworzą dominantę nie tylko na Placu Pokoju, ale całej ulicy Jugoslavskiej.

Wnętrze kościoła jest wspaniale udekorowane. Delikatne zdobienia pokrywają praktycznie wszystkie powierzchnie ścian, kolumn, łuków, sklepienie… Światło wpadające przez kolorowe witraże ociepla odbiór wnętrza.

 

Teatr na Vinohradach

To drugi ważny obiekt na placu. Neobarokowo-secesyjny budynek powstał w 1907 r., zdobią go na szczycie dwie figury: jedna z wyciągniętym mieczem, a druga z lustrem.

 

Ciekawym budynkiem jest też ten znajdujący się bezpośrednio przy teatrze. Można domyślać się, że kamienica należała kiedyś do bogatego mieszczanina:

 

Na tyle Kościoła św. Ludmiły znajduje się Narodowy Dom na Vinohradach (Národní dům na Vinohradech). Neorenesansowy budynek służy dziś jako centrum kulturalne.

Narodowy Dom na Vinohradach, źródło zdjęcia: klik

Domyślam się, że przyjeżdżając do Pragi chcemy zobaczyć najpierw sztandarowe miejsca (takie jak Praski Zamek, Most Karola czy Rynek Staromiejski), lecz tutaj również warto się wybrać! Okolice Placu Pokoju są piękne. Co rusz napotkasz na niesamowitą kamienicę, wiele miejsc dodatkowo usianych jest wspaniałą zielenią. Okolicom Placu Pokoju poświęciłam oddzielny wpis – zapraszam Cię TUTAJ. A jeśli chcesz pozachwycać się vinohradskimi kamienicami – TUTAJ tego dokonasz ;-)

Plac Pokoju jest ważnym węzłem komunikacyjnym w Pradze: dojedziemy tu wieloma tramwajami (nr: 4, 10, 16, 22, 51, 57, 59), autobusem (nr 135) i metrem (linia A – zielona). Możemy dotrzeć tutaj też spacerując np. z Placu Wacława.

 

Poniżej mapka ukazująca usytuowanie placu względem głównych praskich atrakcji:


Do osób, które były już w Pradze: gdy zwiedzaliście miasto, byliście może tutaj?

Do osób, które planują pobyt w Pradze: polecam przejść się w okolice tego placu. Sam plac nie jest tak ciekawy jak budynki, które znajdują się w jego bliskim sąsiedztwie. Całkiem niedaleko znajdziemy np ulicę Polską. Ach! Co to za ulica!

ulica polska w pradze

 

 

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *