Wzgórze Petřín. Kwitnąca Praga.

Zabieram Cię dziś w wyjątkowe miejsce w Pradze. Czeska stolica wzgórz ma conajmniej kilka (przykładem mogą być Letenské Sady czy Vyšehrad), ale Petřín jest chyba najbardziej znanym zielonym terenem w centrum miasta.

Znajduje się on na lewym brzegu Wełtawy, góruje nad Malą Straną i przylega od południa do Hradczan. To jeden z największych (obok Stromovki) zielonych terenów w Pradze. Z pewnością tu wypoczniesz! Zielona trawka zachęca do położenia się, a zniewalające widoki dookoła sprawią, że po prostu zakochasz się w Pradze :-) Radzę więc uważać, wchodzisz na własną odpowiedzialność!

 

Wzgórze Petřín

W tym wpisie bardziej skoncentruję się na widokach i wiosennej odsłonie tego miejsca. A za jakiś czas opowiem o architekturze i innych częściach tego terenu. Wzgórze jest bardzo duże, mieści się tu m.in. rozhledna, czyli wieża widokowa – zobaczysz ją z prawie każdego miejsca w Pradze, to taka miniaturowa wieża Eiffla, kościół św. Wawrzyńca, labirynt luster, obserwatorium astronomiczne, ogród różany. Przez centrum wzgórza przebiega lanovka, czyli kolejka linowa, która posiada łącznie trzy przystanki (Újezd – Nebozizek – Petřín) oraz mur głodowy, za którym znajdują się Ogrody Kinského – też wspaniałe miejsce, o którym niebawem napiszę :-)

Stacja Nebozizek na Petřínie.

 

Kwitnące jabłonie na Petřínie

Wzgórze znane jest z pięknie kwitnących wczesną wiosną jabłoni. I żeby zobaczyć to miejsce w pełnej krasie, trzeba się tu pojawić już z końcem marca / początkiem kwietnia. Względem kwitnięcia innych drzew, krzewów i kwiatów w Pradze jest to stosunkowo wcześnie. Zawsze mam dylemat czy jechać do Pragi tak wcześnie i upajać się jabłoniami na Petřínie czy jednak trochę później i zachwycać się kwitnącymi migdałowcami, wiśniami, bzami i tulipanami rozsianymi po mieście… częściej wygrywa jednak ta druga opcja.

W tym roku odwiedziłam Pragę pod koniec kwietnia i… faktem jest, że wiele jabłoni już przekwitło, lecz w pewnych miejscach było jeszcze bardzo dużo białych kwiatków na drzewach! :-)

 

Widoki…

W ogrodach możemy podziwiać nie tylko romantyczną zieleń, dróżki-zawijaski. Mamy stąd również rewelacyjne widoki na dużą część Pragi. Przede wszystkim widzimy dumnie stojącą katedrę św. Wita wyróżniającą się ciemną, strzelistą bryłą:

Inną dominantą jest bez wątpienia barokowy kościół św. Mikołaja znajdujący się na Malej Stranie:

Kościół św. Mikołaja na Malej Stranie

Pomiędzy koronami drzew, możemy dostrzec Most Karola. Na poniższym zdjęciu dużo się dzieje, widzimy na nim nie tylko najbardziej znany praski most, ale również m.in. Staromiejską Wieżę Mostową, a w oddali strzeliste wieże kościoła Marii Panny przed Tynem – świątynię znajdującą się na Rynku Staromiejskim:

 


Wybierasz się do Pragi latem? Oczywiście nic straconego. Kwitnące jabłonie z pewnością sprawiają, że wzgórze Petřín jest wyjątkowe, jednak o innych porach roku jest tu równie wspaniale. Sielsko, spokojnie, cicho. Z zatłoczonej ulicy Mosteckiej czy spod Ściany Lennona mamy tutaj zaledwie 15 minut drogi. Polecam się wybrać :-)

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *