Widok na Pragę ze Staromiejskiej Wieży Mostowej

Praga punktów widokowych ma co niemiara. Długo by wymieniać, ale te najbardziej popularne to np. z Placu Hradczańskiego, z Letenských Sadów, z klasztoru na Strahovie, z Vyšehradu, z Riegrovych Sadów… Są to widoki zapierające dech w piersiach, które możemy podziwiać za darmo:

Jeśli jednak znudzą się nam one, możemy zacząć wchodzić na różne wieże i z nich podziwiać Pragę. Dzisiaj zapraszam Was na jedną z wież na Moście Karola.

 

STAROMIEJSKA WIEŻA MOSTOWA

Staromiejska wieża mostowa znajduje się we wschodniej części Mostu Karola – od strony Starego Miasta.

Aby dostać się na punkt widokowy, musimy pokonać 138 schodów. Może nie jest to jakiś super-wyczyn, ale na pewno człowiek troszkę się zmęczy. Wejście jest dość wąskie, gdy idziemy szybko, może nam się trochę zakołować w głowie, bo non stop zakręcamy. Wejście i wyjście jest tymi samymi schodami – gdy ludzi jest sporo, może to nam utrudnić poruszanie się. Takie uroki średniowiecznych miejsc: ciasnych, nie przystosowanych do turystów (no bo skąd oni wtedy by mieli wiedzieć, że za 500 lat będą z tych schodów korzystać turyści?! :D)

Po drodze na górę znajdziemy przestronne pomieszczenie, w którym dowiemy się czegoś więcej o samej wieży, jak i o Moście Karola. My się raczej spieszymy na piękny widok – co, jeśli słońce zajdzie za chmury?!!?

 

Praga z góry widziana

Widok z góry jest przepiękny :-) pomimo silnego wiatru spędziliśmy tam dobre pół godziny. Trzeba było się napatrzeć na Pragę ze wszystkich stron!

Ten najbardziej „oczywisty” widok naturalnie zachwyca. Mamy przed sobą cały Most Karola, wieżę Malostrańską, kościół św. Mikołaja, dachówki, dachówki, dachówki, wieńczy to wszystko zamek z katedrą św. Wita:

Dobry zoom w aparacie nie jest zły :-)

Te czerwone dachówki… :-)

Katedra św. Wita skąpana w słońcu :-)

Słońce było tak silne, że mój aparat nie wyrobił i dlatego takie prześwietlenia:

OK, zmieńmy azymut. Skierujmy się na południe. Popatrzcie jaka piękna dachówka z łupka. Dopiero tutaj – będąc na wysokości – możemy przyjrzeć się temu detalowi. Jaki on szczery!

Idziemy dalej. Widoki na wschód…

Po lewej mamy kościół św. Franciszka z Asyżu. Na wprost: kościół Najświętszego Zbawiciela – tuż obok niego ul. Karlova (która łączy Most Karola z Rynkiem Staromiejskim. Pomiędzy kościołami, a wieżą znajduje się mały skwer (Plac Krzyżownicki) z rzeźbą Karola IV (których akurat nie zobaczymy na poniższym zdjęciu :D).

Ul. Karlova to najbardziej turystyczne miejsce w Pradze – nic na niej nie kupujcie! Po pierwsze: przepłacicie, po drugie: nic tam typowo czeskiego nie znajdziecie…

Wielka szkoda, bo ulica jest historyczna (była częścią Drogi Królewskiej, którą przemierzali przyszli czescy królowie w drodze na koronację).

I na koniec rzut oka na północ.

Chyba nadal zachwycający? :-) Po lewej widzimy Most Mánesa, a za nim Akademię Straka (Strakova akademie) – piękny, monumentalny (trochę kojarzy mi się z wiedeńską architekturą) gmach, w którym dziś znajduje się siedziba rządu Republiki Czeskiej, a kiedyś budynek wykorzystywany był jako akademik dla dzieci niezamożnej czeskiej szlachty.

 

No dobrze, czas chyba zejść z chmur :-)

W drodze powrotnej wstąpiliśmy na wystawę. Choć najbardziej podobała mi się sama architektura wnętrza, no co ja na to poradzę. Ale chyba przyznacie, że całkiem spoko:

Zanim wyjdziemy z wieży warto zejść kilka schodków w dół – w podziemiu znajduje się osobliwa wystawa… rzeczy znalezionym w Wełtawie, są tu m.in. karty kredytowe, parasol, … żelazko :D fajna sprawa. Zdjęć nie mam, bo było tam za ciemno i nic by nie wyszło.

Wstęp na wieżę kosztuje 100 Kč. Ulgowy 70 Kč.

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *