Największy park w Pradze – Stromovka!

Park Stromovka to jedno z mniej turystycznych miejsc w Pradze. Jak już wszystko ważniejsze zobaczycie (czyli po jakichś dwóch tygodniach zwiedzania :D), gorąco polecam Wam przejść się do tego zieleńca.

Patrząc na plan Pragi, wydaje się, że park mieści się w miarę blisko centrum. Ale tak nie jest. Stromovka znajduje się trochę na uboczu. Dojedziemy tu np:

Wysiadamy na przystanku Výstaviště Holešovice – obok Centrum Wystawienniczego. Głównym jego obiektem jest piękny, secesyjny Pałac Przemysłowy:

Jak już nacieszymy oczy, kierujemy się w stronę zieleni. Uwierz, nie zabłądzisz :-)

Szczególnie, jeśli wydrukujesz moją mapkę:

Kliknij tutaj, by pobrać opracowanie w lepszej jakości :-)

 


Do tej pory powstało już ponad 20 takich opracowań. Wszystkie z nich w formie
mini-przewodnika po Pradze możesz otrzymać za darmo po zapisaniu się na mój newsletter: 

Magiczna Stromovka

Stromovka to taki trochę samowystarczalny, duży zielony organizm. Takie małe, zielone miasteczko. Znajdziemy tu letni pałacyk – Pałac Namiestnikowski, którego historia sięga XVw., kilka stawów, place zabaw, dwie restauracje, miejsca do biwakowania, ścieżki rowerowe, szlaki konne (jak tam zajrzycie to więcej niż pewne, że zobaczycie kogoś na koniku), niezliczoną ilość dróżek, przejazd kolejowy (bardzo malowniczo wyglądający jesienią), planetarium, rozarium…

Super tu przyjść i odpocząć od tłumów turystów. Hm.. chyba, że przyjdziemy latem w weekend – wtedy jest dużo ludzi :-) Ale częściej usłyszymy tu język czeski aniżeli „turystyczny” ;-)

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że osoby, które pierwszy raz jadą do Pragi, nie będą za bardzo zainteresowane tym miejscem. Niemniej jednak zachęcam do zajrzenia tu np przy okazji odwiedzenia Křižíkovej Fontanny, która jest żelaznym punktem każdej zorganizowanej wycieczki do czeskiej stolicy, nawet tej jednodniowej. Co mnie w sumie mocno dziwi, ponieważ jest ona troszkę kiczowata, ale to oczywiście moja subiektywna opinia :-) Stromovka jest moim zdaniem ciekawsza!

Aktualizacja: Křižíkova Fontanna na ten moment nie funkcjonuje, nie wiadomo kiedy i czy w ogóle wróci do użytku.

 

Stromovka dobra o każdej porze roku…

W Stromovce byłam kilka razy. Latem jak to latem :) zielona soczysta trawa, pięknie kwitnąca roślinność, dużo rodzin z dziećmi – jednym słowem gwar. Ale jesienią też jest genialnie, chyba mi się nawet bardziej podobało. Cisza, spokój, trochę nostalgii się wkrada. Gdzieniegdzie zobaczymy kogoś z pieskiem, a tak to raczej pustki. Gęsto rosnące drzewa w różnych odcieniach złota zmieszane z mgłą sprawiają, że czujemy się jak w bajce, a przeraźliwa cisza wzbudza trochę grozę, ciężko jest sobie wyobrazić, że znajdujemy się w dużym mieście.

No chyba, że trafimy na piękną, złotą jesień. Wtedy nie jest tak cicho i spokojnie :D Byłam tak zafascynowana słoneczną, jesienną Stromovką, że popełniłam o niej osobny wpis – TUTAJ.

 

Stromovka latem:

Park Stromovka lato

Park Stromovka
ihhaaa!

Park Stromovka lato 6

Park Stromovka lato 4

Park Stromovka lato 7
źródło zdjęć: Aktron / Wikimedia Commons

 

Stromovka jesienią:

Park Stromovka jesien

Park Stromovka jesien przejazd kolejowy

Park Stromovka jesien 3
panorama z punktu widokowego (znajdującego się obok Letniego Pałacu Namiestnikowskiego)
Park Stromovka jesien 2
Neogotycka brama przed Letnim Pałacem Namiestnikowskim
Letni Pałac Namiestnikowski

 


Wstęp do parku jest oczywiście darmowy! Jak będę w najbliższym czasie w Pradze to na bank tam się wybiorę, a Ty? :-))) ♥♥♥

pozdrowienia

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *