Magiczna Stromovka jesienią

Zapraszam Cię na niespieszny spacer po Stromovce, największym praskim parku. Uwielbiam się po nim przechadzać, szczególnie teraz, gdy teren przeszedł renowację, pojawiły się nowe alejki. I szczególnie teraz, jesienią, gdy drzewa mienią się ciepłymi kolorami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samym parku, zapraszam Cię tutaj. Skoncentrowałam się w tym artykule na opisie charakterystycznych punktów, choć nie ma tam też zbyt dużo tekstu :-) O wielu miejscach nie ma co za dużo gadać, warto po prostu tam się zjawić i chłonąć! Dzisiaj również proponuję bardziej galerię zdjęć aniżeli treściwy wpis :-) Pozachwycajmy się tą przestrzenią, kolorami, wodą, leniwym słońcem, spokojem. Zapraszam!

 

Stromovka pogodna

Gdy trafi się ciepły, słoneczny dzień, park odwdzięcza się takimi kolorami, że dostaniemy oczopląsu. Teren jest na tyle duży, że spokojnie możemy przechadzać się nim cały dzień, a wyjście z podziwu to nawet rok nam zajmie :-)

Z doświadczenia wiem, że jeśli tylko w Pradze jest piękna pogoda, to warto poświęcić czas na poznawanie ogrodów (w świetle słońca szczególnie polecam: Ogrody Wallensteina, Ogrody KrólewskieVojanovy Sady, Letenské Sady, Vrtbovską Zahradę, Ogrody Pałacowe. A jeśli ta lista jest dla Ciebie za krótka, zapoznaj się z tym wpisem: Piękne parki i ogrody w Pradze). Gdy jest pochmurno, nie ma słońca, spokojnie zwiedzajmy centrum, tutaj nawet gdy pada deszcz, jest co oglądać i nadal jest pięknie.

Jak przystało na Pragę, Stromovka posiada dwa „poziomy”. Możemy chodzić na dole, przy stawikach, lub wspiąć się na górę do neogotyckiego pałacyku. Przy nim rozpościera się widok na cały park.

A w głębi, tuż za pałacykiem, znajdziemy towarzyszącą mu zabudowę z romantyczną zielenią. Uroczo, prawda?

Stromovka znajduje się w północnej części centralnej Pragi. Jeśli przyjdziesz do Letenských Sadów, to do Stromovki masz już naprawdę blisko. 15 minut spacerkiem. Możesz zahaczyć o teren wystawowy – Výstaviště Praha Holešovice, gdzie pierwsze skrzypce gra pokaźnych rozmiarów pawilon wystawowy. Wybudowany został w stylu historyzująco-secesyjnym, taki bardzo ciekawy misz-masz!

Gmach ten, jak i okoliczne obiekty, powstały w 1891 r. z okazji Wystawy Jubileuszowej, na której Czesi prezentowali swoje osiągnięcia w dziedzinie przemysłu i rzemiosła. Dzięki temu wydarzeniu Praga wzbogaciła się też m.in. o wieżę Petřín, kolejkę linową na Petřín, Hanavský Pavilon czy Křižíkovą fontannę (która od kilku lat poddawana jest renowacji).

 

Stromovka nostalgiczna

Kilka dni temu odwiedziłam Stromovkę i trafiłam na melancholijny klimat. Moje zdjęcia niestety nie oddają tej atmosfery, choć musisz uwierzyć mi na słowo: było tak samo rewelacyjnie, jak przy pełnym słońcu!

Stromovka jest bardzo przyjazna pieskom, mogą one tutaj latać bez smyczy i chodzić po trawie.

Ja psiny ze smyczy na razie nie spuszczam, bo jak dostanie kręćka, to nie mogę jej opanować :D Pojętny pies, lecz praca przed nami jeszcze do wykonania :-) Zbyt dużo bodźców, by skupiła się na tak nudnym obiekcie, jakim jest jej właściciel ;-)

Serwuję psią wstawkę, ponieważ podczas ostatniego pobytu w Pradze byłam pierwszy raz właśnie z pieskiem. Możliwe więc, że na blogu będą pojawiać się takie psie wtrącenia :-)

 


A teraz czekam na zachwyty nad najpiękniejszym psem na świecie. Wiem, że każdy właściciel myśli, że to jego pies jest najpiękniejszy. Nie ma racji, mój zajmuje pierwsze miejsce! ;D

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *