Ulica Chopinova w Pradze

Czy zdażyło Ci się kiedyś iść ulicą i co trzy kroki zatrzymywać się, bo tak pięknie wokoło? :-) Zapraszam Cię dziś na taki bardzo wolny spacerek ulicą Chopinovą w Pradze.

 

Ulica Chopinova mieści sie na Pradze 2 i przylega od wschodu do jednego z fajniejszych praskich parków – Riegrovych Sadów, swego czasu napisałam o nich krótki artykuł, który możesz znaleźć TUTAJ. Uwielbiam to miejsce: przestrzeń, wszechobecna zieleń, szczęśliwi ludzie siedzący na trawce. Żyć nie umierać. Park już za chwilkę, w wakacje, będzie wyglądać tak:

Riegrovy Sady w Pradze

Co ciekawe, od południa do parku przylega… ulica Polská mogąca poszczycić się wspaniałymi kamienicami. O niej również znajdziesz wpis na moim blogu, o TUTAJ :)

Jedna z kamienic na ul. Polskiej w Pradze

 

Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty!

Wróćmy jednak na Chopinovą. Nie ukrywam, że miejsce to ma +100 do fajności wiosną, gdy w Riegrovych Sadach kwitną krzewy i drzewa. Większość poniższych zdjęć zrobiłam z parku – dróżki graniczącej z ulicą. Park jest na podwyższeniu, dzięki czemu możemy oglądać kamienice z trochę innej perspektywy niż to normalnie się odbywa :-)

Chopinova ma raptem w porywach 350 metrów i każda kamienica tu stojąca jest naprawdę ciekawa, warto rzucić na nią okiem. Króluje tu secesja, czasem również geometryczna.

 

Skąd nazwa ulicy?

Kiedyś, jak wskazywało jej położenie, ulica nazywała się U Riegrovych Sadów, jednak od 1965 roku nosi nazwisko wybitnego polskiego kompozytora, a to dzięki Stowarzyszeniu Fryderyka Chopina (więcej o samej społeczności możesz poczytać tutaj). Co ciekawe, w tym samym czasie w Warszawie nadano jednej z ulic Starego Mokotowa imię czeskiego kompozytora Bedřicha Smetany. Po polsku: Bedrzycha Smetany – ale aż bolą mnie oczy, gdy widzę spolszczone imię muzyka…

Zdecydowana większość kamienic jest dopieszczona, elewacje mają świeżo odrestaurowane. Zdarzyć się jednak może, że odnajdziemy starą stolarkę okienną… Bez wątpienia dodaje ona uroku.

 


Co, jak zobaczymy już ulicę Chopinovą? Opcji mamy wiele – możemy poszwendać się po Riegrovych Sadach, przejść się ulicą Polską, lub cofnąć się nieznacznie i obejrzeć ulicę Na Švihance, która również poszczycić się może wspaniałymi kamienicami pełnymi ornamentów. A wczesną wiosną zdobią ją nieduże kwitnące drzewka wiśni.

Zbliżenie z Riegrovych Sadów na kamienice stojące przy ul. Polskiej:

Na ulicy Polskiej…

 


To było jedyne miejsce w Pradze, w którym mój mąż autentycznie się wściekł. Nie mógł ogarnąć jak na tak krótkim odcinku drogi tak długo robię zdjęcia. Mam nadzieję, że obejrzy ten wpis, zrozumie i zwróci mi honor! :D

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *