Mielnik (Mělník)

Do Mělníka wpadliśmy na pół godzinki. Robiło się coraz później, a przed zmrokiem musieliśmy dotrzeć do Pragi. To był genialny zbieg okoliczności. Trafiliśmy na zachód słońca w Mělníku. Każdemu polecam tam pojechać właśnie o tej porze dnia.

widok na połączenie dwóch rzek - Łaby i Wełtawy, malownicze zielone tereny z winnicami, Mielnik w CzechachMielnik (Mělník) o zachodzie słońca – widok na zbieg Łaby (bliżej nas) i Wełtawy

Miasteczka dogłębnie nie zwiedziłam (po 20 zamek był zamknięty, poza tym czas poganiał), ale zakochałam się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia.

panorama przedstawiająca winnice i zbieg rzek Wełtawy i Łaby w MielnikuMielnik (Mělník) – panorama z widokiem na rzeki (Łabę i Wełtawę) z punktu widokowego

Traf chciał, że wylądowaliśmy od razu obok punktu widokowego, z którego rozpościera się przepiękny widok na zbieg dwóch rzek: Wełtawy i Łaby. Tuż nad nimi znajdują się winnice (św. Ludmiły)… Wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat. Cisza i spokój. To lubię najbardziej :)

Mielnik widok na zaporę na WełtawieMielnik (Mělník) – zbliżenie na zaporę na Wełtawie

widok na dymiące kominy przy zachodzie słońca w Mielniku w CzechachMielnik (Mělník) – widok na północ

pasażyk z ławkami i budynkiem obrośniętym bluszczem przy zachodzie słońca bez żadnych ludziMielnik (Mělník) – tutaj możemy usiąść i się zrelaksować :)

Kilka migawek z miasteczka.

Zamku nie było mi dane zobaczyć, ale z zewnątrz zapowiada się ciekawie!

zamek w Mielniku z zewnątrz - fasady obrośnięte bluszczemMielnik (Mělník) – piękny bluszcz na fasadzie zamku

dwa zdjęcia - jedno zbliżenie na część zamku, drugie przedstawia kościół z wysoką wieżąMielnik (Mělník) – po lewej widok na część zamku, po prawej kościół śś. Piotra i Pawła

Ratusz, jak na czeskie standardy, nie jest zbyt urodziwy:

ratusz o żółto czerwonej fasadzie na rynku w MielnikuMielnik (Mělník) – Náměstí Míru (Plac Pokoju), widok na ratusz

Jeśli jedziecie do Pragi od północy, bądź nie macie pomysłów co zobaczyć w stolicy Czech (jest to w ogóle możliwe?) warto wstąpić do Mielnika na zachód słońca! :)

Gdzie znajduje się Mielnik?

Wcześniej można zwiedzić zamek, poszwendać się po uroczyć uliczkach, spróbować tutejszego wina (opcja dla nie-kierowców, przypominam, że w Czechach dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy jest równa 0,0‰).

Mam nadzieję, że spodobały Wam się widoki! Czechy takie właśnie są :) jedziesz od jednego miasteczka do drugiego i się zachwycasz.

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

3 comments
  1. Mielnik czeski… klimatyczne i ciekawe miasteczko. Byłam tam latem 2016. W podziemiach szlachetnie starego, gotyckiego kościoła Św. Piotra i Pawła znajduje się Kaplica Kości, jedno z większych ossuariów na terenie Czech. Nie każdy lubi zwiedzać tego typu „atrakcje”, ale jeżeli ktoś toleruje historię z domieszką makabry, powinien tam przy okazji wejść. Nie jest to ani tak piękne, ani tak znane ossuarium jak w Kutnej Horze, tym niemniej będąc w Mielniku warto tam zajrzeć dla wzbogacenia palety wrażeń. Pozdrawiam wszystkich Czechofili!

    1. O, nie wiedziałam, że w Mielniku jest również ossuarium. Faktycznie, najbardziej znane jest to w Kutnej Horze. Mam nadzieję, że do Mielnika jeszcze kiedyś pojadę, bo to piękne miasteczko. I wtedy Kaplicę Kości uda mi się zobaczyć.
      Dzięki za komentarz! Pozdrawiam serdecznie :)

  2. „Czechy wlasnie takie są” Super podsumowanie :-) Narobiłaś mi smaka tym postem na Mielnik, punkt widokowy i zamek w bluszczu – urocze! Natura…. :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *