Europejskie Dni Dziedzictwa w Pradze

Praga we wrześniu jest ekstra, jeszcze fajniejsza niż w inne miesiące. Dlaczego?

Pomijając tak oczywiste kwestie jak piękne widoki, urocze zaułki czy po prostu fakt, że to Praga :-) to po pierwsze: w tym miesiącu jest najpiękniejsza pogoda. Jeszcze mi się nie zdarzyło z parasolką chodzić. Jest cieplusio, ale nie tak, że chcesz zedrzeć z siebie skórę (jak np to bywa w lipcu czy sierpniu). A po drugie, są:

 

Europejskie Dni Dziedzictwa

Pierwszy raz natrafiłam na nie przypadkiem w 2012 r. Więcej o tym, co zobaczyłam w 2012 r. z okazji tej akcji napisałam tutaj. Świetnie było zobaczyć miejsca, które nie są na codzień udostępnione zwiedzającym. Dla takich freaków praskich jak ja, to nie lada gratka!

A w 2016 r. znowu tak zaplanowałam wyjazd, by zahaczyć o tę imprezę.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa w 2016 r.

Ostatecznie odwiedziłam tylko 4 miejsca. Oczywiście otwartych było o wiele więcej, ale niestety duża część z nich znajdowała się gdzieś bardzo daleko od centrum, a że byłam w Pradze tylko kilka dni, to ciężko było to wszystko zgrać. Do dwóch miejsc, które chciałam zobaczyć, nie weszłam, ponieważ były otwarte tylko o konkretnej godzinie (bodajże o 13) i nie było mi po drodze. Trudno.

Ale te 4 obiekty, które udało mi się zobaczyć, wspominam rewelacyjnie! Wszystkie znajdują się w blisko siebie, w dzielnicy Libeň (Praha 8).

 

Libeňský zámeček

W sercu dzielnicy Libeň, na skraju rozległego parku, stoi rokokowy pałac. W średniowieczu znajdowała się tu gotycka twierdza, która w okresie renesansu przebudowana została na renesansowy pałac. W 1622 r. posiadłość zakupiło miasto i budynek został ponownie przebudowany, tym razem zyskał formy barokowe. Dzisiejszy wygląd (rokoko) zawdzięcza kolejnej przebudowie z 2. poł. XVIII w. Z tego okresu pochodzi kaplica Niepokalanego Poczęcia z przepięknymi freskami.

Po II wojnie światowej główne pomieszczenie pałacu zaaranżowano na salę ślubów.

Praga, Libeňský zámeček, sala ślubów
Praga, Libeňský zámeček, sala ślubów
Praga, Libeňský zámeček, kaplica Niepokalanego Poczęcia

 

kościół farny św. Wojciecha

Na początku XX stulecia kaplica w Libeňskim pałacu nie była w stanie pomieścić wiernych, dlatego zdecydowano się na budowę kościoła.

Z zewnątrz nie wygląda bardzo zachęcająco, ale wnętrze mnie oczarowało. Kościół wybudowany został w latach 1904-1905 wg projektu Emila Králíčka. Budowla jest drewniana, zdobiona secesyjnymi motywami.

Praga, kościół farny św. Wojciecha – wnętrze
Praga, kościół farny św. Wojciecha – wnętrze
Praga, kościół farny św. Wojciecha – detal
Praga, kościół farny św. Wojciecha – detal
Praga, kościół farny św. Wojciecha

 

Libeňská sokolovna

Jest to budynek wychowania fizycznego, oddany do użytku w 1910 r. Znowu secesja, tym razem geometryczna ♥ i znowu zaprojektowana przez Emila Králíčka. Elewacja frontowa jest najbardziej reprezentacyjna: na osi znajduje się balkon przytrzymywany przez czterech atlasów, wyżej: półokrągłe wielkie witrażowe okno. Szczyt zakończony trójkątnie, pod którym znajdziemy herb stowarzyszenia.

Praga, Libeňská sokolovna
Praga, Libeňská sokolovna
Praga, Libeňská sokolovna
Praga, Libeňská sokolovna
Praga, Libeňská sokolovna

 

Grabova vila

Ach, co za miejsce! Piękny pałac w otoczeniu parku. Uwielbiam taką zieloną przestrzeń – jest czym odetchnąć.

Willa została zaprojektowana w latach 90 XIX w. dla żydowskiego fabrykanta, Hermanna Graba.

Ale cofnijmy się o jakieś 40 lat: ojciec Hermanna (Moritz Grab) wraz z rodziną przybył do Czech z Austrii. Koło roku 1876 rodzina kupiła posiadłość Košinka, gdzie w latach 1879-1880 założyła bardzo dobrze prosperującą fabrykę, która produkowała woskowane płótno i dywany. Pod koniec XIX w. była to największa fabryka tego typu w Austro-Węgrzech. Działalność Grabów bardzo przyspieszyła rozwój dzielnicy Libeň.

Praga, Grabova vila
Praga, Grabova vila
Praga, Grabova vila
Praga, Grabova vila
Praga, Grabova vila

 

W 2017 roku Europejskie Dni Dziedzictwa w Pradze będą odbywać się od 9. do 17. września. Najwięcej atrakcji będzie udostępnionych w pierwszym tygodniu trwania akcji, czyli 9-10 września. Więcej informacji które zabytki oraz w jakich godzinach będą udostępnione TUTAJ.

Serce mi krwawi. Chętnie pojechałabym tego roku, ale chyba nie dam rady :((( Ale jeśli ktoś z Was się jeszcze waha i ma możliwość pojechać do Pragi w tym czasie, to zachęcam gorąco!!

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Dominika Rau-Walczak

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *