Miniaturowe Mosty Karola

Gdy słyszę „Most Karola”, praktycznie od razu przychodzą mi na myśl dwa inne mosty. Jeden z nich znajduje się w Kłodzku. A drugi… w Lądku-Zdroju.

 

Most św. Jana w Kłodzku

Most św. Jana w Kłodzku to taka miniaturka praskiego Mostu Karola. Znajduje się on nad rzeką Młynówką, łączy staromiejską część miasta z Wyspą Piasek. Nie wiadomo do końca kiedy zaczęła się jego budowa, przypuszcza się, że nastąpiło to pod koniec XIII w. Reprezentuje styl gotycki, posiada 4 przęsła, ma ponad 50 m długości i 4 m szerokości. Wybudowany z łamanego kamienia, masywne podpory, narożniki przyczółków i łuków wzmocnione są ciosami. Tutaj znowu, jak u praskiego kolegi, legendy głoszą, że do budowy mostu dodawano do zaprawy białek. Główną ozdobą mostu są rzeźby.

Most św. Jana w Kłodzku, widok w stronę południowym

Zaczęły się one pojawiać w połowie XVII w. Jest ich łącznie 6 (o 24 mniej niż na praskim moście) i przedstawiają: Pietę, św. Wacława, św. Jana Nepomucena (rzeźba świętego znajduje się również na Moście Karola, jest to jeden z bardziej rozpoznawalnych posągów na moście), św. Franciszka Ksawerego, Chrystusa na Krzyżu oraz Trójcę Świętą i Ukoronowanie NMP.

Widok na Most św. Jana w Kłodzku z południowej części miasta

Widok na Most św. Jana w Kłodzku i przepływającą pod nim rzekę Młynówkę

Po obu stronach mostu znajdowały się kiedyś bramy: Górna (od strony miasta) i Dolna (od strony Wyspy Piasek), jednak żadna z nich nie przetrwała do dzisiaj. Górna brama (wybudowana pod koniec XIII w.), wielokrotnie przebudowywana, w ostatnim etapie swojego życia stała się kamienicą mieszkalną:

Widok z Mostu św. Jana na Bramę Górną przekształconą w kamienicę mieszkalną, początek XX w., źródło zdjęcia: klik

Uwielbiam stare zdjęcia. Tak most prezentował się na początku XX w.:

Widok z Mostu św. Jana, początek XX w., źródło zdjęcia: klik

 

Most św. Jana w Lądku-Zdroju

Most św. Jana w Lądku-Zdroju jest jeszcze mniejszy od tego w Kłodzku. Posiada jedynie 2 przęsła i znajduje się nad rzeką Białą Lądecką. Zbudowany został w drugiej połowie XVI w. z kamienia łamanego. Tutaj znów podobno dodawano białka kurzego do zaprawy, może jakieś ziarno prawdy w tym jest? ;-)

Most św. Jana w Lądku-Zdroju

Most św. Jana w Lądku-Zdroju

Na początku XVIII w. na moście stanęła rzeźba… św. Jana Nepomucena. Tak więc jego postać figuruje na wszystkich trzech mostach: Karola w Pradze, św. Jana w Kłodzku i omawianym.

Rzeźba św. Jana Nepomucena na Moście św. Jana w Lądku-Zdroju


Oba miasteczka, Kłodzko oraz Lądek-Zdrój, są przeurocze. Na pewno do nich jeszcze kiedyś wrócę. Podczas zwiedzania tamtych rejonów, jak i tutaj na blogu opowiadając, co do tej pory tam zobaczyłam. Čau! :-)





Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

1 comment
  1. Świetny pomysł na posta :-) Marzę o Kłodzku a na myśl przychodzi mi.jeszcze jeden most, całkiem blisko Kłodzka właśnie – w Bardzie Sląskim. Tylko on nie ma rzeźb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *