5 rzeczy do zrobienia w Pradze cz. 3

Pięć rzeczy do zrobienia w Pradze, cz.3

 Kontynuując serię „5 rzeczy do zrobienia w Pradze” zapraszam do przejrzenia następnych propozycji :)

PIĘĆ

RZECZY

W

PRADZE!

Zrób to, a będziesz szczęśliwy!

 

1. POPRZYGLĄDAJ SIĘ DETALOM KAMIENIC

Nie wiem jak Wy, ale ja kamienice uwielbiam. Czy to w Pradze, czy gdziekolwiek indziej. A uwierzcie, praskie kamienice są zacne. Warto zadrzeć głowę do góry i chwilę się pozachwycać. Niektóre rzeźby są niesamowicie wymyślne, przedstawiają rozmaite zwierzęta, dekoracje roślinne. Różnorodność jest ogromna. Są płaskorzeźby i wręcz całe rzeźby.

Zdjęcie poniżej przedstawia kamienicę z rzeźbą jelonka. Kamienica nosi nazwę Dům U Bílého jelínka, co w wolnym tłumaczeniu znaczy Dom pod Białym jeleniem. I tak to właśnie wygląda. Zobaczymy lwa, to kamienica (bądź też np restauracja mieszcząca się w tej kamienicy) będzie nazywać się „U lva”, nierzadko Czesi dodają jeszcze jakiś przymiotnik i wychodzi np „U černého lva”.

Tak to wygląda i spotkacie się z tym bardzo często. Ale o kamienicach w Pradze będzie jeszcze oddzielny wpis ♥ :)

Praha kamienice

Praha kamienice 2

Praha kamienica

 

2. PRZEJDŹ SIĘ PO ULICZKACH JOSEFOVA

Josefov znajduje się w sercu Pragi. Ma dość niesamowitą historię, dzielnica przeszła dużą metamorfozę, jeszcze parędziesiąt lat temu czuć tu było średniowiecze, a dziś znajdziemy w tym miejscu najwykwintniejsze restauracje i najdroższe sklepy (szczególnie na ulicy Paryskiej). Popatrzmy sobie na auta, jakie parkują przy tych sklepach. I znowu zadrzyjmy głowę do góry i popatrzmy na kamienice. Wielkomiejskie. Bogate… można poczuć się jak w wielkim świecie!

 

Więcej o Josefovie napisałam w dwóch postach:

1. Josefov – wykaz zabytków (cmentarz, synagogi)

do tej części stworzyłam mapkę – kliknij, aby pobrać.

Praha Josefov 3

2. Josefov – asanacja praska (wielka przebudowa Pragi), historyczne zdjęcia

do tej części również dołączyłam mapkę – kliknij, aby pobrać.

Praha Josefov

Praha Josefov 2

 

3. ZAZNAJ CISZY W CENTRUM MIASTA W JEDNYM Z PARKÓW

Masz ich bardzo dużo do wyboru. Np Vrtbovska Zahrada – co prawda wstęp jest płatny (ok 50-60 Kč), ale warty swej ceny. Kilkupoziomowy ogród jest oazą spokoju, chyba nawet w weekendy.

Innym parkiem, który polecam są Vojanovy Sady – już za darmo, możemy pospacerować wśród jabłoni w towarzystwie dużej rodziny pawi. Oba parki znajdują się po zachodniej stronie Wełtawy, na Malej Stranie.

Innym parkiem, w którym również możemy odpocząć jest Ogród Franciszkański. Białe ławeczki, idealnie przystrzyżone żywopłoty, białe altanki z kwitnącymi różami – to jest to. Do tego dochodzi widok na kościół Matki Bożej Śnieżnej. To najwyższy kościół w Pradze! Warto tu wstąpić. Ogród Franciszkański usytuowany jest po drugiej stronie Wełtawy, w pobliżu Placu Wacława.

Dzisiaj skoncentrowałam się na trzech parkach, ale za jakiś czas zrobię wpis dotyczący samych parków w Pradze, będzie w czym wybierać :)

Konkretne lokalizacje parków:

Vrtbovska zahrada:

Praha Vrtbovska zahrada

Vojanovy Sady:

Praha Vojanovy Sady

Františkánská zahrada:

Praha Frantiskanska Zahrada

4. ZAPOZNAJ SIĘ Z LUCERNĄ

Lucerna znajduje się tuż obok Placu Wacława, na ul. Štěpánskiej 61. Mieści się w niej klub muzyczny i kino. Budynek został zaprojektowany przez dziadka Václava Havla i…

Ale co ja się będę rozpisywać. Większość turystów przychodzi tu, by zobaczyć rzeźbę „Koń” Davida Černego. Dziwna to rzeźba. Koń jest odwrócony, bo zdechły. Na brzuchu siedzi mu św. Wacław. Rzeźba pokazuje jak bardzo Czesi są autoironiczni. W Wikipedii piszą, że rzeźba „pokazuje postawę Czechów w dobie transformacji systemowej – mimo porzucenia wielu dawnych elementów tożsamości narodowej, kraj rozwija się, jedzie dalej” .

Praha kon rzezba

 

5. ZŁOTA ULICZKA? TYLKO WIECZOREM!

Nie jestem zwolenniczką Złotej Uliczki. Za dużo tu ludzi i jednak… jest ona mocno przereklamowana. Raz czy dwa razy byłam tam w czasie, gdy otwarte były sklepy. Coś niemożliwego! Taki kicz… I jeszcze każą nam za to płacić. O nie… dlatego jeśli chcecie zobaczyć Złotą Uliczkę, to radzę zrobić to po godzinach, w których udostępniona jest ona za darmo. Czyli kiedy?

  • w sezonie zimowym: po 17:00.
  • w sezonie letnim: po 18:00.

Wtedy jest sto razy fajniej. Sklepiki z bzdecikami pozamykane i jest o wiele mniej ludzi. Nadal sporo: ale jednak mniej!

A tak wygląda Złota Uliczka ok 21 we wrześniu:

zlota-uliczka-praga

 


Zrobiliście choćby jedną z wymienionych przeze mnie rzeczy? :)

Jeśli nie, to gorąco zachęcam :))

C.D.N.

pozdrowienia

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

3 comments
  1. Nie poznałam Złotej Uliczki! Niemożliwe, że to ona! Wygląda pięknie, ale ja i tak ją lubię nawet przy tych setkach turystów i z tym badziewkiem. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *