Historyczny gmach Dworca Głównego w Pradze

Pamiętam moje zdziwko, gdy zobaczyłam na zdjęciach historyczne wnętrze Dworca Głównego w Pradze. Było to kilka lat od moich pierwszych odwiedzin czeskiej stolicy. I tak, dobrze czytasz – zorientowałam się, że Hlavní Nádraží jest tak piękny dopiero przypadkowo na zdjęciach… I to grubo później niż powinnam. Tłumaczę to sobie, że traktowałam owe miejsce po macoszemu – ot, wysiadka w mojej ukochanej Pradze i fru do centrum. Kolejny powód… ponad 10 lat temu dworzec ten prezentował się trochę słabiej, był przed renowacją i nie przykuwał tak wzroku, jak to jest dzisiaj.

Dobrze, koniec tego tłumaczenia siebie ;-)

Przychodzę dziś do Ciebie, byś nie powielił mojego błędu! Budynek praskiego Dworca Głównego jest przepiękny!!! Udowodnię Ci to, przyjrzymy mu się z bliska :-)

Pierwsza Twoja styczność z tym miejscem będzie prawdopodobnie niezachęcająca. Dworzec, jak dworzec. Długie, szare korytarze, tablice informacyjne, zgiełk. Historyczna część znajduje się piętro wyżej niż główny trakt perony – wyjście, zatem… jeśli nie wiemy gdzie patrzeć, naprawdę możemy przegapić te secesyjne wspaniałości.

 

Lokalizacja dworca

Dworzec znajduje się w centrum Pragi. Do Obecního domu dojdziemy w 10 minut, a na Rynek Staromiejski – w 15. Większość komunikacji przebiega na niższym piętrze, wychodząc z dworca przejdziemy najprawdopodobniej dołem, pod parkingiem, i znajdziemy się w parku Vrchlického Sady:

 

Wcześniejsze czasy

Jeśli kojarzysz mój wpis dotyczący Smetanki, to wiesz, że w drugiej połowie XIX w. ta wielka posiadłość została rozparcelowana i część jej terenów przeznaczono na budowę dworca. Ten stanął w 1871 roku i reprezentował styl neorenesansowy, a otworzył go cesarz Franciszek Józef I. Budowla była długa na 150 metrów, posiadała dwie wieże, a halę przekryto kasetonowym stropem. Wewnątrz mieściły się się restauracje, biura. Na perony wiodły 22 pary drzwi, dzięki którym na gmach mawiano zamkowy dworzec. Niedługo po inauguracji, bo już w 1876 roku, założono Vrchlického Sady, czyli zielony park znajdujący się na froncie budynku.

 

Przebudowa i rozbudowa. Secesyjne wspaniałości

Wraz z rozwojem kolei budynek okazał się zbyt mały, by nadal pełnić swoją funkcję. Z początkiem XX wieku dworzec przebudowano i powiększono. Nowa budowla w secesyjnym stylu, zaprojektowana przez Josefa Fantę, powstawała w latach 1901-1909.

Najbardziej reprezentacyjną częścią wnętrza jest hall sklepiony kopułą. Zdobią go secesyjne motywy i rzeźby od Stanislava Suchardy i Ladislava Šalouna.

Jak to tu kiedyś wyglądało? Kasy biletowe umieszczono na parterze, w przestrzeni dzisiejszej kawiarni. Podróżującym służyły przestronne poczekalnie w lewym skrzydle budowli oraz dwie restauracje. W budynku znajdowały się również biura i pokoje dla ważnych osobistości. Na pociąg czekali tu m.in. T.G. Masaryk, Thomas Edison, Le Corbusier czy Charlie Chaplin. Wnętrza były bogato wyposażone, udekorowane rzeźbami i różnymi obrazami z motywami Pragi i zamku Karlštejn. Miejsca te są obecnie niestety niedostępne dla nas, śmiertelników ;). Jeśli jesteś ciekaw jak wyglądają, to kliknij tutaj! Dekoracje robią wrażenie!

 

Front

Wyjdźmy na zewnątrz. Dzięki niedawnej renowacji budynku, możemy zatracić się w pięknie odnowionych detalach. Zwróćmy uwagę na rzeźby okalające zegary, zwiewne postaci podtrzymujące balkony czy przepiękną dekorację tychże. Kołnierz okalający wielkie okno – witraż posiada subtelne florystyczne zdobienie.

Wejścia chronią przepiękne, przeszklone daszki z kutymi elementami.

A całą elewację wieńczą dwie okrągłe, bogato zdobione wieże. Odnajdziemy tu pokaźnych rozmiarów mężczyzn trzymających girlandy i dumnie prężące swe piersi orły. Wprawne oko zauważy również… żabki!

Po lewej: jedna z wież wieńczących centralny gmach Dworca Głównego. Po prawej: nieodnowiona jeszcze wieża zegarowa prawego skrzydła budynku.

Gmach dworca jest długi. Na razie przyglądaliśmy się centralnej części. A co znajduje się po bokach? Wzdłuż ulicy Wilsonovej biegną „łączniki”, które spajają główny gmach z dwoma niższymi. Te – czekają nadal na renowację. Tynk się sypie w wielu miejscach, ale już widać, że po pracach będzie tu pięknie!

W podłużnych budynkach nad każdym z otworów znajdziemy bogato dekorowane głowy pań i panów. Oczu nie mogłam od nich oderwać!

Skrajne budynki są również secesyjne. Widać na nich ząb czasu, dekoracje są aż czarne od brudu. Ale cóż, to mnie nie odstrasza, nadal mi się podobają ;D

 

Kilka informacji praktycznych:

 • Na dworcu znajduje się przystanek metra (czerwona linia) o nazwie Hlávní nádraží,
 • Możemy tu się zaopatrzyć w bilety na komunikację miejską, również te miesięczne (opcja dla osób, które przyjeżdżają do Pragi na minimum tydzień i wiedzą, że będą dużo jeździć),
 • Na dworcu znajdują się szafki na bagaż, koszt zostawienia walizki uzależniony jest od jej wielkości (cena oscyluje wokół 100 Kč na dobę),
 • Radzę nie wymieniać pieniędzy w kantorach przed dworcem, jest beznadziejny kurs,
 • Vrchlického Sady może i na obrazku wyglądają ładnie i mogą zachęcać, ale zdecydowanie polecam przejść się do innego parku. Jest ich tu od groma, w pobliżu znajdują się choćby Riegrovy Sady czy Ogród Franciszkański.

 

Spod Dworca możemy udać się… wszędzie.

Aby zobaczyć ten charakterystyczny widok:

musimy udać się na ulicę Vinohradską. Stąd już rzut kamieniem do Placu Pokoju. Jego okolice są równie wspaniałe! To już Vinohrady, czyli najbogatsza dzielnica w Pradze z przepięknymi kamienicami. To właśnie na Vinohradach znajduje się ulica Polská czy Chopinova :-) Tak, trochę już popisałam o Vinohradach… Polecam wszystkie wymienione wyżej wpisy :-)

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

3 comments
 1. Piękny wpis ❣ Dworzec znam choć jednak nie aż tak jak „powinnam”. Nie byłam nigdy w kawiarni. Myślę, że koniecznie trzeba to naprawić. Ogromna szkoda, że nie wszystko jest udostępnione dla „szaraczków” bo z tego co obejrzałam na zdjęciach to wnętrza-magia ♥
  Po renowacji prezentuje się naprawdę przepięknie. Detale wywołują u mnie wzdychanie
  Na dworcu jest również przechowalnia bagażu tylko, że nie jest czynna całą dobę. Trzeba mieć to na uwadze bo może się okazać, że wrócimy do domu bez bagażu… Gdybym się tam zjawiła pięć minut później do domu wracałabym zupełnie bez obciążenia (Tak to jest jak się nie czyta informacji )

  1. Kochana! Bardzo Ci dziękuję!! :-))) Masz rację, w sumie to ja w kawiarni też nie byłam. Jak już doszło do mnie, jaką perełką jest ten dworzec, to mój cel był w 100% architektoniczno-poznawczy :D
   Bardzo ciekawe, co mówisz, z tą przechowalnią bagażu! Jestem w szoku. Korzystałaś z szafek na monety czy jest punkt taki z obsługą? Bo wydawało mi się, że szafki są całodobowe…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *