Grudziądz. Co za miasto!! :-)

Miesiąc temu jechałam nad morze i po drodze oczywiście musiałam coś zobaczyć. Cała wycieczka przedłużyła się o 2 dni i zwiedziłam 3 razy więcej niż założyłam wcześniej. Tak najczęściej się to kończy. Myśl, że coś jest 10 km ode mnie, a ja miałabym tego nie zobaczyć?? To się nie godzi! Grudziądz był jednym z tych miast „przypadkowych”. Nie planowałam tam wstąpić. Jaki byłby to błąd… Miasto jest przegenialne!!!

To, co mnie najbardziej zachwyciło na północy (piszę bardzo ogólnie) Polski, to cegła. Wszechobecna ♥♥ cegła ♥♥

 

Grudziądz – punkt widokowy

Grudziądz najbardziej znany jest z punktu widokowego na zespół spichlerzy. Aby tam dotrzeć, musimy przejechać Wisłę, dojazd pod koniec jest dosyć lokalny, ale widoki potem są przednie:

Ale po kolei! :)

 

Zacznijmy od Rynku

Plac ma kształt prostokąta, z którego odchodzi osiem ulic z czterech rogów. Kiedyś pośrodku znajdowały się sukiennice i gotycki ratusz, w połowie XIX w. budynki zostały rozebrane. Do początku XVII w. kamieniczki przy Rynku były drewniane, z czasem zastępowane one były obiektami murowanymi. Niestety zachodnia i południowa pierzeja zostały zniszczone u schyłku II Wojny Światowej. Kamienice zostały odbudowane w stylu nawiązującym do baroku.

Grudziądz, Rynek, kamienice przy wschodniej pierzei

Ciekawym obiektem jest ten stojący przy Rynku 18/19. Jest to budynek mieszkalno-handlowy (datowany na 1907-1908). Elewacje zdobią dekoracje w stylu geometrycznej secesji z niebieskimi detalami:

Grudziądz, Rynek 18/19

Rynek jest ogólnie bardzo ciekawym wnętrzem. W północno-zachodnim rogu jest otwarcie na bryłę kościoła św. Mikołaja:

Rynek w Grudziądzu. Pośrodku: pomnik „Żołnierza Polskiego”. Po prawej: Dom Towarowy Korzeniowskich (zbudowany w latach 1912-1914). Wiek temu był to najnowocześniejszy dom handlowy na Pomorzu.

Kościół rozpoczęto budować w 1286 i prace trwały ponad 100 lat. Wewnątrz, na filarach od strony południowej, zachowały się późnogotyckie freski z XV w.:

Grudziądz, kościół św. Mikołaja

Tuż obok kościoła św. Mikołaja znajduje się rzeźba Ułana i dziewczyny autorstwa Ryszarda Kaczora:

Grudziądz, rzeźba Ułana i dziewczyny

I tutaj również zaczyna się zespół spichlerzy. Z tej strony nie są one jednak aż tak zachęcające, jak z punktu widokowego :) Trochę wiało grozą, gdy tamtędy szłam…

ul. Spichrzowa

Idąc ulicą Spichrzową dotrzemy do Bramy Wodnej na Aleję Bpa Chrystiana:

Grudziądz, Brama Wodna

Grudziądz, Brama Wodna i Klasztor Benedyktynek

Idąc w kierunku wschodnim przejdziemy przez mury miejskie (love!):

Mury Miejskie

Pięknie urządzona przestrzeń. Możemy sobie usiąść i odpocząć :)

Mury Miejskie

Przy ul. Sienkiewicza znowu ♥♥ cegła ♥♥ :)

Poniżej: Urząd Stanu Cywilnego & Gmach Poczty Głównej & Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego – wszystkie budynki praktycznie obok siebie.

budynek Urzędu Stanu Cywilnego

z prawej: Urząd Stanu Cywilnego, z lewej: Urząd Pocztowy

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego, detal :)

Co jeszcze warto zobaczyć?

Pałac Opatek (ul. Klasztorna). Murowany budynek w stylu barokowym. Elewacja frontowa pięcioosiowa, najbardziej dekoracyjna. Między oknami znajdują się nisze, a w nich rzeźby zakonników i zakonnic benedyktyńskich. Pałac został niestety zniszczony w 1945 r., 5 lat po zakończeniu II wojny światowej doczekał się odbudowy. Dzisiaj w pałacu znajduje się muzeum.

Grudziądz, Pałac Opatek

Budynek Biblioteki Miejskiej. Jest on usytuowany już dość daleko od starówki:

Grudziądz, Biblioteka Miejska

Grudziądz, Biblioteka Miejska

Gdzie te wszystkie piękne rzeczy się znajdują? A tutaj:

 


Trochę zazdroszczę grudziądzaninom tej cegły… aczkolwiek jako rodowita łodzianka nie mam co na brak cegły narzekać :-)
Od tego kilkudniowego wypadu „nad morze” zakochałam się w tych rejonach. Na pewno znowu je niedługo odwiedzę!!

Dominika Rau-Walczak

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

12 comments
  1. Super wpis! Dziękuję i jako grudziądzanka polecam jeszcze monumentalną Twierdzę Grudziądz, Fort Księża Góra, ogród botaniczny, park miejski i ruiny zamku krzyżackiego z wieżą Klimek. Pozdrawiam!

  2. Proponuję jeszcze wejść na wieżę widokową Klimek, niedawno odnowioną, z której widać cały Grudziądz . Przy dobrej widoczności widać okoliczne miasta. Pozdrawiam.

  3. Cudowne zdjęcia ukazujące Grudziądz od najlepszej strony. Warto przyjechać do miasta nad Wisła i zobaczyć wymienione miejsca. Pozdrowienia z Grudziądza :)

  4. Nie wiem w jakim słowniku sprawdzałaś , ale grudziądzanin to mieszkaniec Grudziądza :D
    (skąd te ” cz” ? :D )

  5. Hej. Koniecznie odwiedź mój rodzinny Kwidzyn z zamkiem, jest on na drodze nad morze, ale bardziej lokalnymi drogami. Dokładnie jakieś 36 km od Grudziądza, potem możecie przejchać mostem nad Wisłą (wielka batalia o most trwała grubo ponad 20 lat). Od kilku lat można się już cieszyć przejazdem. Zwiedzić po drugiej stronie Gniew-cudowny zamek, potem Malbork a w Malborku odbić w kierunku Mierzeji Wiślanej i zwiedzić teren Żuław, albo w inną stronę przez Tczew i do Trójmiasta. Trzecia opcja to znowu wrócić w kierunku Kwidzyna, po drodze Sztum z zamkiem i pięknymi jeziorami i odbić tam w kierunku małych uroczych Prabut z ciekawym ryneczkiem, podziemiami miejskimi, fontanną i uwaga fajną atrakcją pewnego pana pasjonata miejskiego (wybudował on na brzegu jeziora miejskiego w makietę zamku i podgordzia, z prawdziwych cegieł tylko w miniaturze. Robi to wrażenie. W Prabutach można odbić na Warszawę i wrócić do Łodzi.

    1. Cześć!! Dzięki za komentarz :-))
      Byłam w Kwidzyniu! Właśnie jak sobie zrobiłam taki mini-tour Łódź-pomorze-Łódź :D Piękny zamek – super ma ten „ganek”, który łączy wieżę. Coś niesamowitego, bardzo charakterystycznego. Nie wiem czy widziałam gdzieś coś podobnego. Nie zwiedzałam wnętrz zamku, ale pochodziłam sobie wokół – extra. Do Gniewu również zawitałam – zamek robi wrażenie! Taki monumentalny, ogólnie teren wokół bardzo mi się podobał, taki zadbany. I ta wszechobecna cegła! ♥ Malbork widziałam jako małe dziecko i bardzo chętnie teraz bym odwiedziła. Reszty propozycji nie znam, nie byłam, więc jak będę się wybierać w tamte strony to na pewno wrócę do Twoich poleceń. Dziękuję bardzo za wszystkie rekomendacje :-))) Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *