Odrodzenie Wieży Staromiejskiej – co zobaczymy na wystawie w Ratuszu?

Czy byłeś kiedyś w Ratuszu Staromiejskim w Pradze? Jeśli nie, to zapraszam Cię dziś na dość wyjątkowe spotkanie w tym obiekcie. Dlaczego wyjątkowe? Bowiem do 6. stycznia 2019 r. możesz za darmo obejrzeć wystawę znajdującą się w sercu praskiego miasta, która tyczy renowacji Ratusza. Przy okazji spojrzysz za okno i pooglądasz Rynek Staromiejski z nietypowej perspektywy.

 

Zanim wejdziemy do środka…

Bezpłatne wnętrza, które możemy zobaczyć nie są tak wyjątkowe, by przecierać oczy ze zdumienia (nie będziemy tak oczarowani jak w Muzeum Narodowym). ALE! Coś może nas zachwycić. Dostaniemy się do środka przechodząc przez bogato zdobiony, gotycki portal. On sam już zachwyca – spójrz na jego misterną dekorację. Później jest jeszcze lepiej, dzieją się cuda: wspaniały przedsionek, który w dużej mierze pokryty jest mozaikami przedstawiającymi praskie wątki, zobaczymy m.in. Proroctwo Libuszy (uwiecznione tu na podstawie obrazów z Kroniki czeskiej z XVI w.)

To podobno malowidła, ale stojąc tam w środku przekonana byłam, że to mozaika. A to za sprawą lekko chropowatej i niesamowicie mieniącej się powierzchni. Cały przedsionek jest przepiękny, ciężko iść dalej…

 

Wystawa „Odrodzenie Wieży Staromiejskiej”

Żeby ją obejrzeć, musimy wspiąć się na drugie piętro. Do dyspozycji jest również winda :-) Ekspozycja nie jest za duża, jak mam być szczera, to myślałam, że będzie więcej do oglądania. Ale nie narzekajmy. Ciekawostek jest sporo.

Wystawa miała być dostępna tylko do 28 października 2018 r., ale na szczęście okres przedłużono do 6 stycznia 2019 r.! Spieszmy się więc: nie wiem czy po tej dacie wystawę zlikwidują, czy aby ją zobaczyć trzeba będzie zapłacić. Na razie wstęp jest darmowy.

 

Co zobaczymy?

Kilka oryginalnych części zegara Orloj – m.in. tarcza z herbem Starego Miasta, czy całej budowli, jak potężne wskazówki zegara znajdującego się na szczycie wieży. Zobaczymy również wiele zdjęć ukazujących etapy renowacji ratusza i kilka ciekawostek, np. jak transportowane były rzeźby z wysokości. Urzekły mnie skrzętnie ułożone figury, czy nie wyglądają, jakby smacznie spały?

Okazuje się też, że w wielu miejscach wieży odnalezione zostały sprzed kilku wieków zapiski, które dotyczą przeprowadzanych w owych czasach renowacji czy napraw – czy to nie fascynujące?

Zdjęcia porównawcze, które ukazują wspaniały wykusz (pochodzący sprzed 1381 r.!) przed i po renowacji. Wykusz ten znajduje się od wschodniej strony rynku.

Niezwykły wykusz sprzed 1381 r. już po renowacji. Rynek Staromiejski w Pradze.

 

Nie przeocz jej

Mało kto zagląda do tego pomieszczenia, a to właśnie tutaj znajduje się najwięcej eksponatów. Mowa o sali znajdującej się kilka stopni ponad główną kondygnacją. Szczerze mówiąc nie jest ona rewelacyjnie oznaczona, a siedzący przy schodach pan wygląda, jakby pilnował, żeby nikt tam nie wchodził. Lecz wchodzić oczywiście można! Polecam, bo tam właśnie znajduje się główna część wystawy. Znajdziemy tu wiele zdjętych z ratusza rzeźb, czy zdjęć. Aa, i stary pierścień ze znakami zodiaku zegara Orloj – a to gratka!

 

A za oknami…

Równorzędną radość sprawiło mi oglądanie eksponatów, co widoki za oknem. Z tej perspektywy Rynku Staromiejskiego i okolicznych budynków jeszcze nie miałam okazji oglądać. Zza szyb możemy podziwiać pomnik Jana Husa czy detale kościoła Marii Panny przed Tynem.

Od południa zobaczyć możemy kamienice oraz plac, na którym gromadzą się turyści, by podziwiać mini-przedstawienia na Zegarze Orloj, które odbywają się o pełnych godzinach:

 


Jeśli wybierasz się do Pragi na jarmarki bożonarodzeniowe, polecam zajrzeć do ratusza – taka okazja kolejnym razem może nieprędko się pojawić!





Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *