Piękne parki i ogrody w Pradze

Witaj. Po dość długiej przerwie w pisaniu o Pradze przychodzę do Ciebie z nowym praskim wpisem. Na rozgrzewkę chciałabym Ci przybliżyć najpiękniejsze parki i ogrody w Pradze, które warto zobaczyć będąc w czeskiej stolicy.
Rodzaje miejsc będą pomieszane – ogrody, parki, skwery, place – chcę tu zawrzeć po prostu świetne zielone miejsca, które nie tylko urzekają wyglądem, ale też, a może przede wszystkim, w których można odpocząć.

 

Może dlatego tak lubię Pragę?

 

Praga jest wyjątkowym miejscem właśnie z powodu dużej ilości zieleni. Możemy ją poznawać idąc z jednego parku do drugiego. Może dlatego stolica, choć bardzo oblegana przez turystów, zdaje sie być bardzo przyjaznym i paradoksalnie spokojnym, wyciszonym wręcz miejscem.
Lista posegregowana jest w kolejności od najbardziej pożądanych miejsc do zobaczenia. Czyli: jeśli przyjeżdżasz do Pragi na 2-3 dni, to najlepiej byłoby zobaczyć w pierwszej kolejności miejsca znajdujące się na szczycie listy. Chyba, że masz nocleg blisko miejsca, które wymieniłam gdzieś niżej – to oczywiście wstąp tam bez wahania!
Od razu chciałabym uprzedzić wątpliwości i pytania :) listę skonstruowałam tak, byś nie zawiódł się i zobaczył też sztandarowe miejsca. Moje serce mocniej bije w parku Stromovka niż w Petřínskich Sadach. Ale te drugie – będąc w Pradze bardziej „trzeba zobaczyć” i nie chciałabym, żeby ktokolwiek miał do mnie żal, że nie zobaczył jakiegoś ważnego miejsca :) tak więc lista jest trochę subiektywna, ale chyba jednak bardziej obiektywna. No, już koniec gadania, przejdźmy do meritum.

 

Piękne zieleńce w Pradze

 

1 Ogrody Wallensteina

Muszę zacząć tę listę od tego miejsca. Ogrody Wallensteina ogląda chyba każdy, kto przyjeżdża nawet na jednodniową wycieczkę do Pragi. Usytuowane są one w centrum miasta, na Malej Stránie, więc szybko do nich trafimy. I nie da sie ukryć: są niesamowicie malownicze. Teren ogrodów można podzielić na dwie zasadnicze części: od wschodu mamy duży zbiornik wodny, w którym pływają karpie-giganty. Stąd również rozpościera się piękny widok na Zamek Królewski, który zamyka perspektywę. Druga część ogrodu to typowe założenie francuskie z niską, idealnie przystrzyżoną zielenią i monumentalną loggią. W dalszej części ogrodu jest najsłabszy „punkt programu”, czyli sztuczna grota, nad którą nie będę sie rozwodzić.
Ogrody Wallensteina w Pradze
Więcej o Ogrodach Wallensteina TUTAJ.

 

2 Ogród Franciszkanów

Ogród Franciszkanów znajduje sie na Starym Mieście i jest prawdziwą oazą spokoju w tej części miasta. Niestety Starówka jest jedynym obszarem na mapie Pragi, w którym brakuje zielonych przestrzeni. Dlatego też jeśli jesteś w pobliżu tego ogrodu, koniecznie tu zajrzyj. Do środka dostaniemy się z 4 różnych stron, a ogród przywita nas pięknym widokiem na kościół Matki Bożej Śnieżnej. Możemy wcześniej w okolicznym sklepie (Světozor) kupić chlebíćka lub loda. Spocznijmy na jednej z białych ławeczek. Drugie śniadanie w tym miejscu jest bardzo wskazane :)
Ogród Franciszkanów w Pradze
Więcej o Ogrodzie Franciszkanów TUTAJ.

 

3 Ogrody Królewskie

Znowu dość drastycznie zmieniamy położenie. Ogrody Królewskie znajdują sie na Hradczanach, na tyłach Zamku. Uwielbiam to miejsce. Pomyśleć, że przy katedrze św. Wita w środku dnia jest pełno ludzi, przejdziemy sie 10 minut do ogrodów i nagle jak makiem zasiał. Magia! Kilkuminutowy spacer po ogrodach zwieńczymy przy Śpiewającej Fontannie i Letohradku – przepięknym, renesansowym budynku, w którym kiedyś wypoczywała królewna Anna Jagiellonka.
Ogrody Królewskie – widok na Letohradek
Więcej o Ogrodach Królewskich TUTAJ.

 

4 Kampa

Skaczemy dziś po mapie zdrowo. Kampa to wyspa znajdująca sie na Malej Stránie. Patrząc na mapę możemy nie zauważyć, że jest to wyspa, a jednak sztucznie wykopany kanał Čertovka spełnia swoje zadanie. Na Kampę możemy zejść Mostem Karola. Kierując się na południe dojdziemy do zielonego placu, na którym możemy spotkać piknikujących, spacerujących z psami, jak i rzeźby dzieciaczków Davida Černego. Warto również podejść pod Wełtawę, skąd rozpościera sie przepiękna panorama miasta.
Widok z Kampy na Pragę

5 Petřínské Sady

Wzgórze Petrin jest ogromną, zieloną połacią terenu. Jeśli masz ograniczony czas, spróbuj wjechać lanovką (czyli kolejką linową) na górę, a potem po prostu sobie zejść do miasta. Wiosną jest tu przepięknie: kwitnące jabłonie, soczysta zieleń.
Wzgórze Petřín w Pradze

 

6 Letenské Sady

Letenské Sady to świetne miejsce, by pójść ze znajomymi na piwko i popatrzeć na rewelacyjną, jedną z lepszych panoram Pragi. Spotkamy na swojej drodze dość dużo ludzi, gdzie sporą częścią będą lokalsi. Prażanie przychodzą tu ze swoimi psinkami, grają w hokeja, jeżdżą na desce, grają na gitarze, no i oczywiście piją piwo. Rewelka :)
Letenské Sady w Pradze
Więcej o Letenskich Sadach TUTAJ.

 

7 Vojanovy Sady

Uwielbiam Vojanovy Sady i cierpię, że znalazły się one dopiero na siódmej pozycji. Miejsce znajduje sie na Malej Stránie, dość blisko Ogrodów Wallensteina. Dostaniemy się tu tylko jednym wejściem… sady są mocno schowane. A co kryje sie za murami? Nie tylko kwitnące wiosną jabłonie, prawdziwą ciszę i brak turystów. Główną rolę odgrywają tu pawie. A raczej całe stado pawi. Szczerze powiem, że nigdy nie widziałam takiego wielkiego skumulowania tych pięknych ptaków na tak małym obszarze. Jak jeszcze nam sie trafi czas godów, przygotujmy się na pokazy kilku panów jednocześnie. Wow!
Vojanovy Sady w Pradze
Więcej o Vojanovych Sadach TUTAJTUTAJ.

 

8 Riegrovy Sady

Ach, to za park! To kolejne miejsce, do którego przychodzą prażanie. Fajnie wtopić sie w tłum i popatrzeć jak lokalni spędzają swój wolny czas. A jak to robią? Po prostu wylegują się na polanie, rozmawiają, śpiewają i patrzą na zniewalającą panoramę Pragi. Może to zabrzmi śmiesznie, ale w dzisiejszych czasach, gdy tak gonimy za pieniądzem, ślęczymy godzinami przed monitorem, zdanie sobie sprawy, że to właśnie spędzanie wolnego czasu na trawie, wśród znajomych, jest kojące. Zatrzymajmy się na chwilę. Gdy zwiedzasz Pragę – nie goń za kolejnym zabytkiem. Może lepiej tę godzinę – dwie spędzić po prostu nic nie robiąc, leżąc na trawie? :)
Riegrovy Sady w Pradze
Więcej o Riegrovych Sadach TUTAJ.

 

9 Ogrody na Wałach

Ogrody na Wałach to duża, zielona przestrzeń znajdująca sie tuż pod Hradczańskim Zamkiem. Niby takie ważne miejsce na mapie Pragi, a bardzo często pomijane. Choć na przestrzeni 10 lat odwiedzałam Pragę wielokrotnie, to byłam tu może 2 razy. Nigdy nie jest po drodze: jesli decydujemy się iść na Zamek, nieważne od której strony (Starych Schodów Zamkowych czy Placu Małostrańskiego) – to przechodzimy teren właśnie przez Zamek, a ogrody są centralnie pod nim. Ale jeśli masz czas, możesz tu zajrzeć.
Ogrody na Wałach w Pradze

10 Ogrody pałacowe pod Praskim Hradem

To pierwsza (i jedna z dwóch) pozycja w tym zestawieniu, która jest płatna. Za wstęp do ogrodów zapłacimy około 90 koron od osoby. Czy miejsce warte jest swojej ceny? Po stokroć tak. Wielopoziomowy teren podzielony jest na 5 różnych ogrodów, gdzie każdy czymś sie wyróżnia. W jednym znajdziemy altanę, w drugim loggię. Wszędzie piękne kwiaty, bukszpany, żywopłoty.
Ogrody pałacowe pod Praskim Hradem
Więcej o Ogrodach Pałacowych TUTAJ.

 

11 Vrtbovská zahrada

To drugie miejsce, które jest płatne. Wejście do ogrodu jest nieźle zakamuflowane, dotarłam tu dopiero po kilku wypadach do Pragi i jaka byłam szczęśliwa! Taka perełka uchowała się przede mną przez kilka lat! Ogród stworzony jest w stylu francuskim: ma 3 poziomy i na każdym z nich pięknie przystrzyżone bukszpany, małe oczka wodne, kamienne donice, bluszcz rosnący na ścianach. A z samej góry ogrodu mamy piękny widok na kościół św. Mikołaja. Sam odpowiedz sobie na pytanie czy nie warto tu wstąpić? :)
Vrtbovska Zahrada w Pradze
Więcej o Vrtbovskiej Zahradzie TUTAJ.

 

12 Havlíčkovy Sady

Inaczej park Grébovka. Oddalony trochę od centrum park słynie z winorośli i corocznego winobrania, które odbywa się we wrześniu. Teren jest idealny na odpoczynek, gdy zwiedzamy Pragę 2 albo po prostu możemy sie tu przejść, jeśli jesteśmy na Placu Pokoju – HavlíčkovySady znajdują się tylko 10 minut od placu.
Havlíčkovy Sady w Pradze

13 Plac Karola

Miejsce to wymieniam jako bez wątpienia zielone miejsce. I jest dość wysoko na liście, ponieważ warto tu przyjść przynajmniej z powodu pięknego kościoła pw. św. Ignacego, który stoi we wschodniej części placu. A na zdjęciu poniżej wieża Ratusza Nowomiejskiego zatopiona w zieleni.

Plac Karola w Pradze
Więcej o Placu Karola TUTAJ.
Więcej o kościele św. Ignacego TUTAJ.

 

14 Stromovka

Stromovka, czyli inaczej Královská Obora to największy park w Pradze. Znajdziemy tu „pełnoprawny” las, alejki dla rowerzystów, osób uprawiających jogging. Latem jest tu pełno kwiatów, dużo soczystej zieleni, pięknych drzew, sztuczne zbiorniki. A w zachodnio-północnej części parku mieści się Mistodržitelsky letohradek, Letni Pałac Namiestnikowski (budynek w stylu neogotyckim).
Park Stromovka w Pradze
Więcej o Parku Stromovka TUTAJ.

 

15 Černínská Zahrada

Ogród Černína znajduje się w jednym z najbardziej turystycznych miejsc w Pradze, ale jest tak skrzętnie ukryty, że mało który turysta tu trafi! Pałac Černína to monumentalny, o bardzo ciężkiej elewacji budynek, który znajduje się na przeciwko Lorety. A ogród mieści się, rzecz jasna, tuż za nim. Ogród zaprojektowany jest w stylu francuskim: idealnie przystrzyżone bukszpany, dwa oczka wodne, na jednej z osi pałacu – mały pawilonik. Cały teren usłany ławeczkami.
Ogród Černína w Pradze

16 Ogród botaniczny

Może to nietypowe miejsce, ale stwierdziłam, że wstawię je tutaj, zasługuje na wymienienie. Do ogrodu botanicznego wstęp jest darmowy, możemy przechadzać się alejkami i uczyć się o gatunków roślinek. W ogrodzie znajdziemy fajnie zaaranżowany teren z antycznymi rzeźbami i kącikiem do czytania książek.
Ogród botaniczny w Pradze

17 Jelení Příkop

To wał znajdujący sie pomiędzy Hradczańskim Zamkiem a Ogrodami Królewskimi. Jeśli zdecydujemy się tam pójść, dłuższy spacer w dół gwarantowany. W sumie nie ma tu niczego spektakularnego. Klimat lasu, mały strumyk (Brusnice) i w pewnym momencie ciekawie zaprojektowany tunel dla pieszych. Za to cisza i spokój gwarantowane!
Jelení Příkop w Pradze

18 Sady na Skalce

Znajdują się w Pradze 5, na Smíchovie, są małe i raczej tam nie trafisz :( Chyba, że będziesz mieć blisko nocleg. A wielka szkoda, że tak fajne miejsce jest dość daleko od centrum. Ale może dlatego jest fajne? ;-) jak sama nazwa wskazuje – park znajduje się na skałce i żeby sie do niego dostać, musimy sie wspiąć. Odpoczniemy tu przy sztucznym zbiorniku, nietypowej altance lub po prostu patrząc się na urywki Pragi.
Sady na Skalce w Pradze
Więcej o Sadach na Skalce TUTAJ.

 

19 Vítkov

Wzgórze Vítkov znajduje się na Pradze 3 i jeśli mamy dużo czasu, możemy się tu wspiąć. Ale nie jest to must-see w Pradze – to moje subiektywne odczucie. Może jeszcze mi się odmieni – kobieta w końcu zmienną jest ;-) Vítkov to dla mnie na razie przeolbrzymi pomnik Żiżki, monumentalizm, brutalizm, brak miejsca dla człowieka.
Widok ze wzgórza Vítkov na Pragę

20 Střelecký Ostrov

Praga ma kilka wysp. Kampa jest zdecydowanie najbardziej znana i najlepiej dostępna, ale inne ostrovy są równie fajne. Střelecký Ostrov to duży zielony teren, na którym znajdziemy plac zabaw, korty tenisowe, restaurację.
Střelecký Ostrov w Pradze

21 Květnice

To mały, ale bardzo urokliwy ogród na wzgórzu Petřín – jeśli będziesz obok wieży Petřín koniecznie tu zajrzyj, to rzut kamieniem! A tuż obok różany ogród – latem jest tam też bardzo miło.
Květnice na wzgórzu Petrin w Pradze

22 Chotkovy Sady

To park, nie tak znowu mały, który usytuowany jest dokładnie za Ogrodami Królewskimi – możemy stąd od tyłu zobaczyć Letohradek. Oprócz tej atrakcji, mamy tu stare drzewa, sadzawkę, a na skraju parku piękny widok na Pragę.
Chotkovy Sady w Pradze

 

23 Rajska Zahrada

To ogród znajdujący się centralnie nad (lub pod – zależy jak patrzeć, w każdym razie: na północ) Riegrovymi Sadami. Wyróżnia się bez wątpienia nowoczesnością, znajdziemy tu wodną kaskadę, altanę, trochę betonu. Ale wbrew pozorom to nawet przyjemne miejsce.
Rajska Zahrada (Žížkov) w Pradze

24 Lyčkovo náměstí

Plac ten znajduje się w tym zestawieniu głównie ze względu na świetne otoczenie. Stoją wokół niego przyzwoite kamienice, a na jego osi mieści się piękny budynek szkoły podstawowej o detalach historyzującej secesji.
(P.S. Szukałam takiego jednego zdjęcia w swoich zbiorach, gdzie widać cały plac ze szkołą z pół godziny i w końcu się poddałam :D jak kiedyś znajdę, to tu wrzucę)
Budynek szkoły podstawowej na Lyčkovo náměstí w Pradze

25 Kaizlovy Sady

To duży zielony teren usytuowany bardzo blisko Lyčkovo náměstí i można powiedzieć, że niejako otacza Karlínską invalidovnę (pierwotnie budynek służył inwalidom wojennym, w 2002 r. został dość mocno zniszczony przez powódź i czeka na remont). Kojarzę te rejony jako trochę mroczne, ale to zapewne przez klimat, jaki wtedy panował (brak słońca, mgliście), coś mi się wydaje, że muszę tam zawitać w słoneczny dzień :-)
Invalidovna w Pradze

 

Mapka z usytuowaniem wymienionych przeze mnie parków w Pradze:

 

 


Przez chwilę byłam zadowolona z tej listy, ale patrząc na mapę Pragi, oddalając się od centrum, jest sporo innych, naprawdę świetnych zielonych terenów. Ale na dzisiaj starczy :-) Mam nadzieję, że Cię natchnęłam i podczas zwiedzania Pragi, zajrzysz do niektórych z tych miejsc.

Dominika Rau-Walczak

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

6 comments
  1. Hej Dominiko! Gorąco polecam wyprawę do podpraskich Pruhonic. Znajdziesz tam neorenesansowe cudo – przepiękny pałacyk malowniczo wkomponowany w otoczenie. Po lesie-parku można wędrować godzinami (wytyczono tam bodajże 3 trasy), w soboty nie sposób nie trafić na ślub w plenerze albo jakąś sesję zdjęciową.Jest tam po prostu bajkowo !

    1. Olu, mam to miejsce zapisane od dawna i za każdym razem ciężko jest mi zrezygnować z Pragi :D ale w końcu muszę się tam wybrać. Widziałam zdjęcia i wygląda to wszystko zniewalająco :-) Dziękuję za polecenie – to mnie jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu, że trzeba tam pojechać :)

  2. Przy okazji ciekawostka – siedząc wieczorem w Riegrovych sadach można dostrzec latające nisko nad głowami nietoperze, które tam żyja i 'są’ sponsorowane przez Towarzystwo Miłośników Nietoperzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *