Przewodnik po Pradze (edycja 2019) już dostępny!

Ahoj! Piszę z małym poślizgiem! Ze względu na fakt, że 95% tego tematu ogarniam sama, to czasem ciężko ze wszystkim nadążyć. Ale teraz już mogę ze spokojem oznajmić:

 

Przewodnik po Pradze ujrzał światło dzienne! :-)))

 

OK, wcale nie ze spokojem!! Cieszę się z tego faktu ogromnie! Przedstawione na poniższym zdjęciu panie (znajdujące się na jednej z secesyjnych praskich kamienic) idealnie odzwierciedlają mój stan zadowolenia:

Bardzo chciałabym przedstawić Ci mój przewodnik. Czego możesz się po nim spodziewać? Co tam znajdziesz? Dlaczego jest taki super? To wszystko już w tym wpisie. A na końcu znajdziesz jeszcze kilka pobocznych faktów i anty-kulisy jego powstawania.

Niektórzy już wiedzą, że wydany właśnie przeze mnie bedeker to teoretycznie aktualizacja mojego przewodnika, który wydałam w połowie września 2018. Jednak aktualizacją ciężko to nazwać, ten e-book ma kompletnie nowe, świeże oblicze! Wiedzą to osoby, które zaufały mi kilka miesięcy temu i kupiły ode mnie pierwszą wersję przewodnika – otrzymali oni ode mnie bezpłatnie teraz tę nową :-) Jeśli jesteś jedną z tych osób, daj mi proszę znać w komentarzu poniżej / na maila > dominika@architrav.pl / gdziekolwiek na facebooku > klik! co sądzisz o aktualizacji? KAŻDA opinia jest dla mnie na wagę złota!

 

Przewodnik po Pradze – najważniejsze informacje w pigułce

 • Znajdziesz w nim: rozbudowany wstęp oraz osiem tras prowadzących po centrum miasta (zapraszam Cię do zapoznania się ze szczegółami poniżej),
 • Dzięki mojemu wieloletniemu doświadczeniu, wynajdywaniu zakamarków i uroczych zakątków, dotrzesz do dziesiątek nietypowych miejsc,
 • Wszystkie informacje na temat obiektów, do których wstęp jest płatny są aktualne na 2020 rok. Dowiesz się w jakich godzinach miejsce jest udostępniane oraz ile kosztuje wstęp,
 • Przewodnik posiada 238 stron,
 • Jest wygodny w użytkowaniu – to pojedynczy plik do pobrania na smartfon / tablet / komputer,
 • Ma tylko 102 MB! Zmieści się zatem wszędzie :-)
 • Jest w formacie PDF,
 • Mimo wielu zdjęć i obszernych mapek otwiera się go szybko i bezproblemowo,
 • Możesz kupić przewodnik w częściach – każda trasa udostępniona jest osobno :-)
 • Przewodnik po Pradze kosztuje 39 zł,
 • Publikacja w całości wykonana została przez miłośniczkę czeskiej stolicy, a kupując jedno z opracowań, dokładasz cegiełkę do rozwoju jej pasji :-)

 

Aktualizacja na rok 2021

Nic w przewodniku się nie zmienia. Nadal jest tak samo świetny, jak dwa lata temu. Jedynie cena poszła trochę w górę ;-) Teraz kosztuje on 60 zł.

 

Z Przewodnikiem możesz też zapoznać się tutaj.

 

Przewodnik po Pradze… również w częściach!

Przewodnik możesz kupić w częściach. Jednak nie byłabym sobą, gdybym nie poleciła Ci, byś zaopatrzył się w kompletny przewodnik. Po prostu najbardziej się opłaca :-) A wkładając w niego całe serce, dzielę się z Tobą na jego łamach najfajniejszymi miejscami, zaułkami, zakątkami, które naprawdę pomijane są w przewodnikach. Weźmy na tapet pierwszą trasę, czyli Drogę Królewską (która prowadzi po flagowych praskich miejscach). Oczywiste jest, że o niej piszę, jednak na jej trasie zaznaczyłam „tylko” 22 punkty główne, ale aż 39 miejsc pobocznych! (to m.in. ukryty pałac, urocze podwórko czy zakamarki na Malej Stranie)*

A to nie wszystko, ponieważ znajdziesz tam również miejsca oznaczone tajemniczym księżycem – czyli takie, o których „nie ma co pisać”, tylko trzeba tam pójść, zobaczyć, po prostu POBYĆ. Oznakowałam również polecane przeze mnie restauracje, kawiarnie. Jeśli wiec nagle po drodze zgłodniejesz – warto wstąpić do jednego z wymienionych przeze mnie punktów. Jesteś weganinem? To super! Każda restauracja, która oferuje wegańskie jedzenie posiada odpowiednią ikonkę :-)

* Nie ukrywam – Droga Królewska jest jedną z obszerniejszych, lecz każda trasa ma w sobie ogrom uroku i ukrytych miejscówek.

Poszczególne części przewodnika:

 • Poradnik z informacjami praktycznymi
 • 1 – Droga Królewska
 • 2 – Zamek na Hradczanach
 • 3 – Z Zamku na Małą Stronę
 • 4 – Ogrody Królewskie i Letenské Sady
 • 5 – Hradczany i Strahov
 • 6 – Stare Miasto i Josefov
 • 7 – Nowe Miasto: okolice Placu Wacława
 • 8 – Vyšehrad: pierwsza siedziba czeskich książąt

 

Aktualizacja na rok 2021

Przewodnik na ten moment możesz kupić jedynie w całości :-)

 

 

Co zawiera przewodnik po Pradze?

Przewodnik podzielony jest na dziewięć części.

 

Wstęp

Pierwszą z nich jest rozbudowany wstęp, w którym zawarłam informacje praktyczne. Dowiesz się z niego:

 • Jakie są zasady parkowania w Pradze. Parkowanie w Pradze to utrapienie każdego przyjezdnego…
 • Jak wygląda praska komunikacja. Poznasz nie tylko informacje praktyczne, ale także inne przydatne wskazówki, np. jak się zachowywać, by nie zdenerwować spieszących się Czechów w metrze!
 • Kilku ciekawostek o języku czeskim. W tym dziale dowiesz się m.in. jakie słowa brzmiące identycznie w j. polskim znaczą coś zupełnie innego po czesku.
 • Co zjeść w Pradze, by poczuć się jak rodowity Czech. Ten dział jest mocno rozbudowany. Najpierw poznasz narodowe, czeskie dania, później przykładowe menu przetłumaczone na j. polski, a na końcu wykaz lokali w Pradze, które polecam. Z dużym udziałem restauracji wege!
 • O tajemniczych rzeźbach kontrowersyjnego artysty Davida Černego. Jak je znaleźć? Co przedstawiają? Bez wiedzy gdzie się znajdują, czasem ciężko je odnaleźć.
 • Kiedy najlepiej wybrać się do czeskiej stolicy. Praga zachwyca przez cały rok, ale sezonowość powoduje, że czeska stolica jest jeszcze bardziej różnorodna!
 • Gdzie w Pradze wybrać się z dzieckiem, by poczuło się jak w siódmym niebie.

 

Zapoznaj się z trasami w przewodniku :-)

Kolejne osiem części przewodnika to trasy, które prowadzą po najpiękniejszych miejscach w Pradze. Trasy łączą flagowe zabytki, ale po drodze czeka Cię masa nietypowych miejscówek, o których nie dowiesz się z tradycyjnych przewodników.

 

Trasa 1 – Droga Królewska

To propozycja wyjątkowej podróży historycznym Traktem Królewskim, który przebiegał przez samo centrum Pragi, łącząc Stare Miasto, Malą Stranę i Hradczany. Zachwycisz się niezliczoną liczbą pałaców i pokluczysz po uroczych uliczkach najbardziej romantycznej praskiej dzielnicy (czyli Malej Stranie).

 

Trasa 2 – Zamek na Hradczanach

Tutaj znajdziesz opracowanie na temat największego kompleksu pałacowego na świecie! Przybliżysz sobie historię i sekrety wyjątkowych miejsc, znajdujących się na praskim wzgórzu zamkowym.

Czy wstęp na Złotą Uliczkę jest płatny? Gdzie znajduje się złoty krzyż używany podczas koronacji królów za czasów Karola IV? Jaki budynek stał w miejscu katedry św. Wita 1000 lat temu? Po przeczytaniu tej części przewodnika, będziesz znał odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących Cię pytań.

 

Trasa 3 – Z Zamku na Małą Stronę

Trasa ta obejmuje jeden z piękniejszych obszarów w Pradze: Malą Stranę, która zatopiona jest w niezliczonej ilości parków, zieleńców i sadów. Znajdziesz tu wiele wspaniałych miejsc na odpoczynek. Zdecydowana większość z nich jest darmowa – trzeba tylko wiedzieć w którą bramę skręcić…

 

Trasa 4 – Ogrody Królewskie i Letenské Sady

Ogrody Królewskie, znajdujące się rzut kamieniem od Praskiego Zamku, to prawdziwa oaza spokoju! Jeśli zwiedzasz Pragę w okresie wiosna – lato – jesień, musisz się tu pojawić! Nie ma innej opcji. Na trasie zobaczysz również nietypowe, bogate osiedle na basztach z ulicą Mickiewiczovą, a zaraz potem – Chotkovy Sady. Przechadzkę skończysz w Letenských Sadach przy piwku z widokiem na całą Pragę!

 

Trasa 5 – Hradczany i Strahov

Gdzie się wdrapać, by zobaczyć Pragę z takiej perspektywy, jaką widzimy na pocztówkach? Gdzie znajduje się ukryty ogród, do którego dotrzemy w 8 minut od Placu Hradczańskiego? Która kamienica na elewacji ma domalowane okna? Gdzie mieści się najbardziej urocza kawiarnia w Pradze? Tego wszystkiego dowiesz się z tej części przewodnika!

 

Trasa 6 – Stare Miasto i Josefov (dzielnica żydowska)

Trasa ta jest istną mieszanką historyczną, kulturową i architektoniczną! Poznasz malutki wycinek Nowego Miasta, a następnie skierujesz się w stronę klasztoru św. Agnieszki. W jej okolicach zobaczysz wiele urokliwych zakątków, kilka kościołów, placów, uliczek… Drugą częścią wycieczki jest Josefov, czyli dzielnica żydowska. Może się ona poszczycić sześcioma synagogami i najstarszym cmentarzem w Europie. Będziemy spacerować między świątyniami mijając reprezentacyjne kamienice.

 

Trasa 7 – Nowe Miasto: okolice Placu Wacława

Na tej trasie przyjrzysz się wielu reprezentacyjnym gmachom, na których czele stoją Muzeum Narodowe oraz Teatr Narodowy. Pomiędzy nimi masa wspaniałych, przede wszystkim secesyjnych, kamienic. Po drodze zjesz słynne kanapeczki, w które zaopatruje się co drugi Czech i odpoczniesz w oazie spokoju, znajdującej się w totalnym centrum Nowego Miasta.

 

Trasa 8 – Vyšehrad: pierwsza siedziba czeskich książąt

To jedyna trasa w Przewodniku lekko oddalona od centrum. Wzgórze Vyšehradzkie to historyczne miejsce, które zamieszkiwali pierwsi władcy Czech. Co ono skrywa? Jakie krążą wokół niego legendy?

Przede wszystkim odnajdziesz tu ciszę i spokój. A wśród nich – masa zabytkowych miejsc, wśród których znajdziesz: rotundę pamiętającą czasy romańskie, neogotycką bazylikę, tajemnicze pochylone słupy i niesamowicie klimatyczną nekropolię.

 

Uff, dużo tego, prawda?? :-))

 

Co mówią inni o ArchiTravie, przewodniku i.. o mnie?

Pomyślałam sobie, że przy okazji opublikowania mojego autorskiego przewodnika, pokażę Ci trochę opinii i komentarzy, jakie dostałam na przestrzeni ostatniego roku mojej działalności w sieci :-) Myślę, że opinia innych jest ciekawsza niż moje własne zachwalanie siebie :D

 

Kilka opinii o przewodniku:

 

Trochę opinii o samym blogu :-)))

 

Dostaję również czasem zapytania czy jestem przewodnikiem po Pradze:

Za każdym razem, gdy dostaję takie pytanie, jestem bliższa decyzji, by tym przewodnikiem faktycznie zostać! :D

 

Oraz… dowiaduję się, że z moich publikacji korzystają osoby, które przewodnikami już są! WOW! :-)))

Z oczywistych względów (RODO!) wszelkie dane osobowe oraz avatary musiałam zamazać :)

Jeśli kupiłeś / kupiłaś już mój przewodnik i chcesz wyrazić swoją opinię – daj znać! Jak już napisałam we wstępie: każde zdanie (oczywiście negatywne też biorę na klatę!) jest dla mnie bardzo istotne :-)

 

30-dniowa gwarancja satysfakcji

Nie napisałam jeszcze bardzo ważnej rzeczy! Jestem pewna jakości i wartości, jaką posiada przewodnik. Jeśli jednak nie będziesz z niego zadowolony, otrzymasz zwrot pieniędzy. Na zgłoszenie się w tej sprawie masz 30 dni od dnia zakupu :-)

 

A teraz jeszcze kilka ujęć zza kulis :)

Chciałabym, żeby każdy dzień wyglądał tak jak na poniższych zdjęciach. Jednak przez kilka ostatnich tygodni nie miałam za bardzo czasu zrobić „prawowitego” zdjęcia jak moja praca wygląda. Zamontowałam sobie też ostatnio drugi monitor, bo jeden mi już nie wystarczał :D

Z takich bardziej realistycznych i mniej przyjemnych spraw – tydzień temu miałam wyrywaną ósemkę. Brr. Całkowicie zatrzymaną. Kto wie co to znaczy – ten wie, jak bardzo to stresujące przeżycie. ALE ŻYJĘ!!!

Poprawę humoru zapewnił mi piesio, którym przez tydzień się opiekuję. Zakochałam się w nim na zabój. Nie wiem czy właścicielom oddam tego słodziaka. Sam zobacz!!! Totalnie skradł mi serce :-)

Tym miłym akcentem kończę :-)

 


Czy masz może do mnie jakieś pytania, sugestie? Wybierasz się w tym roku do Pragi? Jeśli tak, to gorąco zachęcam Cię do zapoznania się z moim przewodnikiem :-)

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

2 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *