Praga wrzesien Zofin

Dlaczego warto jechać do Pragi we wrześniu?

Wrzesień to genialny czas na odwiedzenie Pragi. Co prawda o każdej porze roku czeska stolica jest świetna, ale jest pewna taka sprawa w Pradze, która dzieje się tylko we wrześniu. Chodźcie, dowiedzcie się o czym mówię!

Praga piekny budynek
Praga :-)

 

Europejskie Dni Dziedzictwa w Pradze

Otóż to. W pierwszy (lub drugi – zależy) weekend września otwierają się drzwi wielu muzeów, kościołów, ratuszy, historycznych ogrodów, klasztorów i innych ciekawych obiektów dla zwiedzających. Wszystkie wstępy są darmowe i możemy przez cały weekend zwiedzać co rusz to nowe miejsce.

Trafiliśmy na ten projekt w 2012 r. totalnie przypadkowo i przez jeden dzień zobaczyliśmy naprawdę sporo. Byliśmy już kilka razy w Pradze, ale tych konkretnych budynków wewnątrz nie widzieliśmy. To była frajda!

Przy każdym obiekcie, który uczestniczy w akcji, wystawiona jest plansza mówiąca o historii miejsca – dzięki temu można w ogóle zorientować się, że „coś się dzieje”.

Jeśli nie macie jeszcze skonkretyzowanych planów kiedy jechać do Pragi – to może właśnie ułatwiam Wam podjęcie decyzji. Powiem szczerze, że nie zauważyłam większej ilości turystów w tym czasie. Praga w ciągu dnia jest niestety mocno zatłoczona. Ale o dziwo – te obiekty, które uczestniczą w projekcie, nie są tak bardzo oblężone. Często turyści przybywający do Pragi po raz pierwszy, nie są zaznajomieni z miastem, a nawet jeśli są, to wolą obejrzeć sztandarowe obiekty, aniżeli zagłębiać się w jakieś „mniej istotne” rzeczy.

Tak czy siak super sprawa dla każdego. I dla wytrawnego zwiedzacza Pragi, i dla nowicjusza.

Pamiętam, że w miejscach, do których wchodziliśmy, leżały różne ulotki (oczywiście również takie o udostępnionych obiektach), m.in. dotyczące miejsc, które otwarte są nie tylko w ten pierwszy weekend września, ale i przez następny tydzień i obejmowały one okolice Pragi. Ogólnie akcja toczy się w całych Czechach.

A tak naprawdę, to w całej Europie :D

Ale ja się z tym zetknęłam pierwszy raz właśnie w Pradze :-)

Potem próbowałam pozwiedzać coś w Polsce (okolicach Łodzi) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, ale straszna bieda była. Praktycznie zero atrakcji. Dlatego tym bardziej polecam wypad do Pragi w tym okresie – daję 95% szans, że się nie zawiedziecie.

 

Chcecie zobaczyć w Pradze coś nowego i to za darmo? Kliknijcie w ten link i zobaczcie które miejsca możecie odwiedzić. Mapka obejmuje całe Czechy.

 

Co zobaczyliśmy w Pradze w 2012 r. z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa?

(było tego więcej, ale to są najciekawsze miejsca)

 

Pałac Žofín (Palác Žofín)
Slovanský ostrov 226

Neorenesansowy budynek znajduje się na Wyspie Słowiańskiej (Slovanský ostrov). Pałac wybudowano w latach 1836-37 i nazwany został na cześć arcyksiężnej Zoffi WittelsbachPod koniec XIX w. rezydencję kupiło miasto i w tamtym czasie został on przebudowany w stylu neorenesansowym. Na przełomie XVIII i XIX w. pałac był ważnym miejscem kulturalnym i społecznym w Pradze. Dzisiaj odbywają się w nim koncerty, bale, konferencje.

Zofin Praha
Pałac Žofín (Palác Žofín) znajdujący się na Wyspie Słowiańskiej
Zofin Praha 2
Pałac Žofín (Palác Žofín) znajdujący się na Wyspie Słowiańskiej, detal

 

Konvikt
ul. Bartolomějská 11

Na miejscu gotyckich zabudowań (po których zachowały się piwnice) powstał wokół dziedzińca czteroskrzydłowy kompleks z renesansowymi arkadami. Od drugiej połowy XVII do końca XIX w., był on wielokrotnie przebudowywany. Po 1773 r., po likwidacji zakonu jezuitów, założono w budynku drukarnię, stolarnię i różne sklepy. Wielki refektarz został zaadaptowany na salę taneczną. Miała tu też swoją siedzibę szkoła organistowska, do której uczęszczał Antonín Dvořák. Później, przez jakiś czas, był jej dyrektorem. Budynek Konwiktu był ważnym centrum kulturowym Pragi w końcu XVIII, jak i XIX w. Koncertowali tu m.in. Ludwig van Beethoven, Ferenc Liszt, Anton Rubinstein czy Richard Wanger.

Tłumaczę z ulotki czeskiej, dlatego przepraszam, jeśli coś jest „nie po polsku”. Nie jestem urodzonym tłumaczem :D Posiadam o wiele więcej informacji na temat tego obiektu, ale nie sądzę, by Was to interesowało :D

Konvikt Praha
Konvikt, ul. Bartolomějská 11, Praga

 

Klasztor Minorytów (Klášter minoritů)
ul. Malá Štupartská 6

Klasztor Minorytów (czyli Zakonu Braci Mniejszych, a jeszcze inaczej: po prostu franciszkanów) przy kościele św. Jakuba to gotycki kompleks, który powstawał w trzech etapach (wszystkie w XIV w.). Na mnie największe wrażenie zrobiło wnętrze kościoła. Zaryzykuję i powiem, że to najpiękniejszy kościół w Pradze… (z zewnątrz kompletnie bym się tego nie spodziewała!!)

Klaster Minoritu Praha
Klasztor Minorytów (Klášter minoritů), ul. Malá Štupartská 6, Praga
kosciol sw jakuba praga
Kościół św. Jakuba (Kostel svatého Jakuba Většího), Praga

 

Pałac Michny z Vacínova = Michnův Palác (Tyršův dům)
ul. Újezd 40

Najpierw renesansowy, później manierystyczny, a ostatecznie barokowy pałac należący pierwotnie do Henryka Macieja Thurna, a później do Michny z Vacínova, znajduje się w południowej części Malej Strany. To za czasów Michny (czeskiego szlachcica), budynek został przebudowany w stylu barokowym i malownicza willa przerodziła się w dumny i potężny pałac. Na przestrzeni wieków obiekt często zmieniał właścicieli. Od połowy XVIII w. przez 150 lat pałac z roku na rok niszczał. Po I wojnie światowej stan budynku był tak kiepski, że sklasyfikowano go jako ruinę.

Michnuv palac Praha
Michnův Palác (Tyršův dům), ul. Újezd 40, Praga
Michnuv palac Praha 2
Michnův Palác (Tyršův dům), ul. Újezd 40, Praga
Michnuv palac Praha 3
Michnův Palác (Tyršův dům), ul. Újezd 40, Praga

 

Nowomłyńska wieża ciśnień (Novomlýnská vodárenská věž)
ul. Nové mlýny

Sama wieża, z tego co pamiętam, nie jest jakaś piękna, ale fajny był z niej widok :)

Po lewej: widok z wieży. Po prawej: wieża ciśnień, źródło zdjęcia: Aktron, Wikimedia Commons

 


Na rok 2016 jeszcze nie ma rozpiski kiedy dokładnie Dni Europejskiego Dziedzictwa w Pradze będą. Najprawdopodobniej wypadną one w pierwszy weekend miesiąca (czyli 3-4 września). Ogólnie obchody trwają ponad tydzień w całych Czechach. W Pradze, natomiast, obiekty udostępniane są tylko w jeden weekend.

Wszystkie bieżące informacje (w języku czeskim) o akcji w Pradze możemy przeczytać tutaj.

 

pozdrowienia

Dominika Rau-Walczak

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

4 comments
  1. Zdecydowanie ułatwiłaś podjęcie decyzji – dziękuję! :) Mój Daniel będzie zachwycony, bardzo podobała mu się Praga (mnie zresztą również, ale nie zwiedziłam niestety zbyt wiele), a o Europejskich Dniach Dziedzictwa nie wiedzieliśmy :) Uwielbiamy takie akcje, więc myślę, że wrześniowa wyprawa do Pragi to świetny pomysł :)

    1. Ekstra!!! :) Też bardzo lubię takie akcje!
      Ja ten pobyt wrześniowy wspominam prześwietnie. I szczerze mówiąc… od 2013 r. każdego roku na początku września myślę sobie: „szkoda, że nie ma nas w Pradze” – chyba to zmienimy i po prostu zaczniemy jeździć co wrzesień do Pragi :D by potem nie żałować. Te obiekty otwierane są tylko w tym czasie, a potem koniec – nie można do nich wejść. Jakiś smutek mnie wręcz opanowuje..

  2. Nigdy nie słyszałam o tej akcji, a widzę, że wiele straciłam. Niesamowicie spodobał mi się Klasztor Minorytów. Jest przepięny, a te krużganki na zdjęciu są po prostu przepiękne (ale może to ja tak mam, że one zawsze mi się podobają). Coś czuję, że nie będę miała wyjścia niedługo i przekonasz mnie by już niedługo udać się do Pragi. Z drugiej strony myślę, że im dłużej będę zwlekać, tym więcej będę od Ciebie wiedzieć. :)

    1. Też uwielbiam każdego rodzaju krużganki!
      Cieszę się bardzo, że czegoś dowiadujesz się z moich tutejszych wypocin :D
      Jedź do Pragi. Nie martw się, zawsze można do niej wrócić! :-)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *