Cmentarz Malostrański – tajemnicza zielona wyspa

Cmentarz Malostrański poznałam całkiem niedawno. Zwiedzając okoliczne tereny (Santoškę, Sady na Skalce, ogólnie Smíchov) w sumie przez przypadek tu trafiłam. I jak dobrze się stało! Bardzo lubię chodzić po nekropoliach, a te w Pradze mają w sobie jakąś magię. Czuć bijącą od nich historię, zresztą sam się przekonaj.

Zapraszam Cię dziś na wirtualny spacer po cmentarzu Malostrańskim.

Cmentarz wraz z kościołem Najświętszej Trójcy jest dziś cichą wysepką na pograniczu dwóch praskich dzielnic: Smíchova i Košíře. Ma kształt wydłużonego prostokąta. W zachodniej części znajduje się świątynia, a na przeciwko wejścia na teren jeden z cenniejszych zabytków cmentarza – nagrobek biskupa pasawskiego Leopolda von Thun und Hohenstein.

 

Kilka słów o cmentarzu

Powstał on w czasie epidemii dżumy w 1680 r. za murami miasta na miejscu winnic. Jego nazwa pochodzi od Malej Strany, czyli ówcześnie odrębnego miasta, które dopiero w  1784 r. przyłączyło się do Pragi.

Od roku 1787 po zakazie chowania zmarłych w mieście, cmentarz ten stał się miejscem pochówku dla całej lewobrzeżnej części Pragi. W 1862 r. nekropolię powiększono, ale już w 1884 r. ją zamknięto, nie było już miejsca na dalsze pochówki. W tym czasie powstał nowy cmentarz, na Malvazinkach. Nawiasem mówiąc, Malvazinky to świetne osiedle, polecam się z nim zapoznać – wpis tutaj.

W tym czasie zaczęły się rozmowy o całkowitym zamknięciu Malostrańskiego cmentarza, usunięciu grobów i rozparcelowaniu atrakcyjnego terenu pod zabudowę. Naciski, by to uczynić nasiliły się z początkiem XX wieku, jednak dzięki sprzeciwowi społeczeństwa z czeskim prozaikiem, Jakubem Arbesem, na czele, nie doszło to do skutku.

Z początkiem lat 50 XX wieku w związku z poszerzeniem ulicy Plzeňskiej doszło niestety do znacznej dewastacji cmentarza. Następne lata braku zainteresowania tym niezmiernie cennym miejscem sprawiły, że nekropolia jeszcze do niedawna była bardziej tajemniczym ogrodem aniżeli dostojnym miejscem ostatniego spoczynku znaczących osobistości XVIII i XIX w.

 

Cmentarz dzisiaj

Od 2001 r. nekropolia przestała być dostępna dla odwiedzających. Była zapomniana. Od 2010 r. coś zaczęło się dziać. Od kilku lat cmentarz poddawany jest rewitalizacji i wbrew temu, co możemy wyczytać na Wikipedii, jest otwarty dla wszystkich.

Uporządkowano zieleń. Doszło do kompletnej renowacji wszystkich dróżek – niegdyś asfaltowane, dziś już są gruntowe. Postawiono również ławeczki i kosze na śmieci.

Gdy przechadzałam się po terenie, widziałam jak pan pieczołowicie odnawiał jeden z nagrobków. Fajny widok, przypomniała mi się scena z pewnego czeskiego filmu…

Na cmentarzu pochowane są znane osobistości XVIII i XIX wieku. Wśród nich możemy wymienić chociażby:

  • Krzysztofa Dientzenhofera i jego syna – Kiliána Ignáca, autora m.in. kościoła św. Mikołaja na Malej Stranie, kościoła św. Mikołaja na Rynku Staromiejskim (przy nim pracowali oboje – najpierw ojciec, później syn), biblioteki Klementinum, pałacu Kinských, pałacu Fürstenbergów, fasady Lorety i wielu innych. Pan zasługuje na oddzielny wpis na moim blogu, był genialny :-)
  • Antonína Mánesa – czeskiego malarza i rysownika,
  • Ignáca Františka Platzera – czeskiego rzeźbiarza, autora m.in. reprezentacyjnej bramy prowadzącej na I. dziedziniec zamkowy na Praskim Zamku czy rzeźb na attyce Pałacu Arcybiskupiego znajdującego się na Placu Hradczańskim.

Więcej nazwisk znajdziesz tutaj.





Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *