5 rzeczy do zrobienia w Pradze cz. 2

Pięć rzeczy do zrobienia w Pradze, cz. 2

Kontynuując wpis „Pięć rzeczy do zrobienia w Pradze” – KLIK!, dzielę się z Wami następnymi rzeczami, które warto zrobić będąc w tym mieście.

Startujemy:

 

1. PRZYJRZYJ SIĘ DETALOM KATEDRY ŚW. WITA

Katedra św. Wita już z daleka jest ciekawa. Widać ją praktycznie z każdego praskiego miejsca. Potężna, ciemna bryła góruje nad domami, domkami, domeczkami pokrytymi czerwoną dachówką. Jest strzelista, trochę niepasująca do miasta. A jednak doskonale odnajduje się i to na samym wzgórzu zamkowym, i w panoramie miasta.

Podchodząc bliżej i wpatrując się w detale, możemy się naprawdę zachwycić! Elewacja zachodnia (frontowa) to klasyka gotyku. Dwie, wysokie na 90 metrów, wieże, a pomiędzy nimi przepiękny portal z ostrołukowym tympanonem, a powyżej sporych rozmiarów rozeta. Masa rzeźb, ornamentów. Gargulce, sterczyny, lwy, smoki, orły. Mnie najbardziej urzekają te koronkowe detale. Mogłabym patrzeć na nie godzinami!

katedra sw wita detale

katedra sw wita detale 2

 

2. PRZEJDŹ SIĘ POD MOSTEM KAROLA

Nie ukrywajmy: Most Karola jest trochę oklepany (chociaż kocham go bardzo! Napisałam o nim tutaj – klik! – są mapki, wykazy rzeźb, a na końcu postu: co warto zrobić będąc na Moście Karola?). Z trochę innej perspektywy możemy go zobaczyć przechadzając się np w okolicach Kampy, ulica Na Kampe – widok na most – klik :)

Ogólnie w tych rejonach jest klimatycznie. Kampa to mała wysepka, do której możemy zejść schodkami z Mostu. Pod nim płynie też Čertovka – sztuczny kanał zwany Czarcim Potokiem. I to wszystko sprawia, że jest trochę romantycznie – taka mała Wenecja w Pradze :)

most karola u gory

Widok na Čertovkę w 2008 i 2012 r. – chyba tylko ja się zmieniłam :)

certovka praha

 

3. ZRÓB SOBIE ZDJĘCIE Z KONIEM W LETENSKYCH SADACH

Konie to tylko pretekst (ale nadal są fajowe!). Tak naprawdę to Letenské Sady są jedną z najlepszych miejscówek, by oglądać Pragę z góry. A poza tym, są po prostu świetnym miejscem na odpoczynek (szczególnie, że musimy wspiąć się, by do nich dotrzeć).

praha kun

praha panorama

 

4. WYPIJ CZESKIE PIWO

Nie wiem czy jest sens polecać konkretną pijalnię piwa. W Pradze, jak i w całych Czechach, piwiarni jest od groma. Jedno jest pewne: im bliżej centrum – tym miejsce jest bardziej turystyczne.

Jedno z chyba najbardziej znanych miejsc: U Fleků – to najstarsza pijalnia w Pradze, piwo serwują tu od 1499 r. Lokal jest pokaźny: kilka sal, które mogą pomieścić kilkaset osób. Nawet nie wiem czy warto się wybrać, bo sama tam nie byłam :D (nie lubię takich turystycznych miejsc) ale może w celach czysto poznawczych…

Jeśli chcecie skosztować piwa wśród Czechów to sugeruję oddalić się od centrum (może Smíchov?), a jeśli czas na to nie pozwala, to przynajmniej zejść z głównego szlaku turystycznego, skręcić w jakąś boczną uliczkę.

A jakie piwa rekomenduję? Kozel (Premium)Krušovice, Svijany, Gambrinus. Zlatopramen również jest smaczny. Pilsner Urquell nie polecam – dla mnie jest zbyt gorzki, ale wiadomo: kwestia gustu :)

czeskie piwo

 

5. POPRZYGLĄDAJ SIĘ PAWIOM W OGRODACH WALLENSTEINA

Ogrody Wallensteina to pierwsze miejsce, w którym widziałam tak dużo pawi. Raz mi się poszczęściło i widziałam nawet całą rodzinkę z kilkoma małymi pawiątkami. Było to urocze. Same ogrody też są piękne, więcej o nich napisałam tutaj – klik!. Ale pamiętajcie, im wcześniej tu przyjdziecie, tym lepiej. W okolicach południa jest tu naprawdę gęsto, to mocno turystyczne miejsce. Chwilę przed zamknięciem też fajnie tu zajrzeć!

ogrody wallensteina w pradze pawie 2

ogrody wallensteina w pradze pawie

 


Niedługo ciąg dalszy!

Nashle! :)

pozdrowienia

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

5 comments
  1. Fajny ranking! Kampa rzeczywiscie wspaniala :) i ladne zdjecie macie :) W takim razie musze jeszcze wsiasc na konia w Sadach :D

  2. Uwielbiam takie nietypowe miejsca i atrakcje. Chyba te konie mnie najbardziej zaintrygowały i spacer pod mostem Karola – musi być cudowny.

    1. Konie odkryłam przypadkiem, kiedy pierwszy raz byliśmy w Pradze. Cholerka, dawno tam mnie nie było i postanowiłam sobie, że przy najbliższej okazji tam wpadnę :) Super miejsce – piękna panorama Pragi stamtąd się wyłania.
      Tak, pod Mostem Karola też jest zacnie, nadal trochę dużo ludzi, ale nie tak dużo jak na samym Moście :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *