5 rzeczy do zrobienia w Pradze cz. 5

Pięć rzeczy do zrobienia w Pradze, cz. 5

Ahoooj! :)

Dawno nie sugerowałam Wam co by fajnego można było zrobić lub zobaczyć w Pradze. Poprzednie moje sugestie możecie zobaczyć pod poniższymi linkami:

A dzisiaj przychodzę Wam z pomocą i serwuję 5 kolejnych extra rzeczy, które możemy zrobić w czeskiej stolicy:

 

1. ZADRZYJ GŁOWĘ DO GÓRY I POSZUKAJ PIĘKNYCH DETALI

Ten temat powraca u mnie jak bumerang. Szaleję na punkcie pięknych elewacji (czy to w Łodzi, w Pradze czy jakimkolwiek innym mieście), Praga ma ich od groma! Dlatego często zadzieraj głowę w górę i patrz, przyglądaj się. Szukaj ciekawostek. A może znajdziesz fajne połączenia starego ze starszym, np. baroku z gotykiem, jak na poniższej fotografii?

Albo baroku z modernizmem. Wszystkie kombinacje dozwolone:

na Rynku Staromiejskim takie piękności :)

 

2. ZAGLĄDAJ DO ZAKAMARKÓW

Temat troszkę połączony z poprzednim punktem, ale tym razem wszystko dzieje się na wysokości wzroku. Fajnie iść ulicą i zajrzeć w podwórko. Może przypadkiem trafi Wam się taki widok?

przy ul. Jungmannovej

 

3. POPATRZ NA PRAGĘ Z GÓRY (PANORAMY MIASTA!)

Praga jest niesamowicie fotogeniczna, a panoramy ma genialne. Weźmy np Letenskie Sady. Tutaj znajdziemy przynajmniej 2 piękne widoki na miasto. Jeden przy Letenským zámečku, a drugi przy Hanavským Pavilonie.

Przy Letenským zámečku:

Przy Hanavským Pavilonie:

 

Gdzie jeszcze pójść, by zobaczyć panoramę Pragi?

Tuż przy klasztorze na Strahovie mamy widok na Petřínské sady, katedrę św. Wita i dużą część miasta:

W Riegrovych Sadach – mamy polanę, z której widzimy część Pragi. Nie dość, że piękne widoki, to możemy jeszcze odpocząć:

Riegrovy Sady w słoneczny dzień.

 

4. ODWIEDŹ WYSZEHRAD

Wyszehrad to dość zaniedbane miejsce przez turystów. I dobrze, więcej przestrzeni dla nas! Nawet w szczycie sezonu znajdziemy tu dosłownie garstkę zwiedzających. A jest co zobaczyć, w końcu była to pierwsza siedziba władców Czech :-) Neogotycka bazylika, wyszehradzki cmentarz, rotunda św. Marcina… a do tego piękne widoki na miasto. W końcu Wyszehrad znajduje się na wzgórzu :)

 

5. ZNAJDŹ TEN BUDYNEK :)

Czy wiecie gdzie on się znajduje? Możemy obok niego przejść, stoi w pierzei ulicy, ale z tej strony widzimy tę „mniej reprezentacyjną” część. Za to tę elewację, którą widzicie poniżej, można zobaczyć tylko z jednego miejsca, przez ogrodzenie :) Wiecie co to za budynek?

 


Praga czasami jest oczywista. Ale często też zadziwia i zdumiewa. Jest po prostu przepiękna. Musicie się ze mną zgodzić :)

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

4 comments
  1. Patrzenie na szczegóły i do góry praktykuje niemal wszędzie, gdy mam tryb włączony na „zwiedzanie”. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *