Nowy Świat i jego okolice. Praga zimą.

Nowy Świat zawsze mnie urzeka. Praktycznie za każdym razem, gdy jestem w Pradze, muszę go odwiedzić. Poczuć ten niespieszny klimat, pochodzić po miejscach, gdzie tylko zbłąkany turysta zawita. Ale zimą na Nowym Świecie byłam po raz pierwszy. I wiecie co… wtedy chyba jest tam najpiękniej :-) Pod warunkiem oczywiście, że będzie świecić słońce, bo w bury dzień, to chyba nic fajne nie jest. Mroźne powietrze, slunce na twarzy, zero ludzi. Czego chcieć więcej? :D

 

Bajkowy świat

Tym razem zejdziemy na Nowy Świat od ulicy Keplerovej (czyli od zachodu) i będziemy kierować się w stronę Zamku na Hradczanach. Na tle pastelowych kolorów nieba i zieleni od razu wyłania się monumentalna, ciemna bryła katedry św. Wita.

Schodki zapraszają do zejścia, ale nie tak prędko… obejdźmy murek z prawej strony.

 

Mhm, o tym mowa. Taki widok, z tej perspektywy, na Nowy Świat zobaczymy z małego podłużnego skwerka, który znajduje się między uliczką Černínską a ulicą Keplerovą:

Jak już tutaj sobie pobędziemy i ponapawamy widokami, no to idźmy dalej. Tym razem uliczka Na Náspu. Szłam nią po raz pierwszy, emocje jak zwykle przy pierwszych razach, duże :D Mamy stąd świetne otwarcia: na katedrę św. Wita i Loretę. Po prawej stronie, za murem, znajduje się ogród Pałacu Czernina – polecam zajrzeć w sezonie letnim.

 

Hotel U Raka

Skręcamy w lewo, w ulicę Černínską i dochodzimy do uroczego zakątka, gdzie znajduje się romantyczny Hotel U Raka. Niewyobrażalne, że w tak pięknym miejscu byliśmy sami. A 5 minut dalej, na Rynku Hradczańskim – tłok! Na booking.com możemy znaleźć ofertę hotelu, ale trudniej z dostępnością :) tutaj możecie go zobaczyć.

No i potem to już gdzie nas nogi zaprowadzą. Opisów tu nie będzie, bo nie ma co omawiać. Obejrzyjmy sobie fotki.

 

Możemy zbić na chwilę do Lorety, która wyróżnia się charakterystycznym kształtem, cebulastym hełmem wieży i rzędem ciężkich, ciemnych posągów, które mocno odznaczają się na tle jasnej elewacji:

Stąd już prosta droga na Hradčanské náměstí. Jeszcze rzut oka na Martinicki Pałac z przepięknym sgraffito:

 


 

Na Placu Hradczańskim kończymy dziś trasę. Ale nie smućmy się, więcej już niedługo :)

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *