Opatovice nad Labem – najlepsza pizza w Czechach

Dzisiejszym wpisem zaczynam cykl, w którym opowiadać będę o różnych miasteczkach, jakie do tej pory odwiedziłam w Czechach. Zabieram się za to dość przewrotnie, może powinnam z grubej rury wziąć na pierwszy ogień klasyka typu Český Krumlov czy Kutná Hora. Zaczynam jednak subtelnie, bardzo sentymentalnie :-) Zapraszam Cię na krótki spacer po uroczej wiosce.

Jakiś czas temu mieszkałam przez kilka miesięcy w Hradcu Králové, w tygodniu chodziłam do pracy, a w weekendy? Zawsze zwiedzałam. Zamiast odpocząć, zrelaksować się… Gdzie tam! Byłam żądna przygód i nowych wrażeń. Dzięki temu dość dobrze znam okolice Hradca. Podróżowałam najczęściej pociągami, Czechy mają świetnie rozwiniętą kolejową siatkę połączeń, wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku, a w dodatku – przejazdy są stosunkowo tanie.

Ale akurat do Opatovic wybrałam się rowerem. Już w pierwszym tygodniu pobytu w Hradcu kupiłam sobie gracika za 600 Kč i o dziwo służył mi przez cały czas nie psując się ani razu. Miasto, jak i jego okolice są wręcz stworzone do rowerowych wycieczek. Pełno tu szlaków, pięknych widoków. Zresztą, przekonaj się sam.

W drodze z Hradca Králové do Opatovic widok na Kuneticką Horę:

 

No dobrze, ale może przejdźmy do sedna sprawy.

Opatovice leżą około 10 kilometrów na południe od Hradca i 20 km na północ od Pardubic. Swoją drogą, Pardubice to świetne miasteczko, na pewno wezmę je na tapet!

 

Opatovice nad Labem – nejlepší pizza v kraji

Tytuł tego wpisu może być trochę mylący (bo mieścina ma kilka ważniejszych punktów), ale nic na to nie poradzę – Opatovice zawsze kojarzyć mi się będą z wyborną pizzą! Odwiedziłam tę wiochę kilka razy właśnie z uwagi na pysznego placka. Ale od razu Cię uprzedzam, miejsce to darzę dużym sentymentem, kojarzy mi się z wakacjami, z beztroską. Jeśli trafisz tu przejazdem i nastawisz się na pizzę rodem z Włoch, nie rozczaruj się. Jest tu super jedzenie, ale takie „swojskie”, składniki bardzo świeże, a jedną pizzą najedzą się dwie osoby. Nazwa lokalu jeszcze by się przydała, choć wpisując w Google „Opatovice nad Labem pizza”, z pewnością pojawi się jedyny słuszny wynik: Mistr Pizza. To jedyna pizzeria w wiosce, znajduje się w centrum :D o tutaj.

Tak, nie daliśmy rady zjeść obu placków ;-)

 

Opatovice nad Labem – wioska z XIII-wiecznym kościołem

Jeśli nie jesteś fanem pizzy, to pozostaje Ci przespacerować się wzdłuż głównej ulicy i zachwycić się romańską świątynią. Historia kościoła św. Wawrzyńca sięga XIII wieku, z tego okresu pochodzi prezbiterium i dominująca, dość ciężka w odbiorze, wieża. Barokowy wystrój wnętrza i ściany szczytowe ze spływami to wynik XVIII-wiecznej przebudowy.

Bardzo klimatycznie osadzona świątynia zatopiona jest w zieleni, historycznych rzeźbach i nagrobkach.

Do samego kościoła chyba nie weszłam… nie pamiętam + nie mam zdjęć. A jak nie mam zdjęć, to znaczy, że na 99% było zamknięte.

Okolice wyglądają tak samo atrakcyjnie za dnia, jak i pod wieczór.

 


Sądzę, że mało kto tu trafi. Artykulik powstał ze względów sentymentalnych :-) Jak odwiedzę Hradec, to na pewno wstąpię też do Opatovic na „nejlepši pizzu v kraji„.

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *