Lipica w Słowenii – koński raj!

Nie trafiłabym do Lipicy, gdyby nie podpowiedź słoweńskiej koleżanki mojej przyjaciółki. I chwała jej za to. Tych kilka pięknych chwil, które spędziłam w Lipicy, wspominam nadzwyczaj dobrze. To było jedno z fajniejszych miejsc w Słowenii, jakie widziałam w tym kraju!

dwa konie, po lewej szary, po prawej biały - pasą się na łące

 

Koński raj!

Lipica słynie ze stadniny koni… lipicańskich, która została tu założona w 1580 r. To jedna z najstarszych stadnin koni na świecie.

Jadąc do głównego miejsca dla turystów i osób chcących pojeździć sobie konno, mijamy po drodze przez ładnych kilkaset metrów drewniany, biały płot. I wiecie co… to właśnie przy nim jest najciekawiej.

Najpierw pojechaliśmy do ośrodka, ale cena zwaliła nas z nóg. Żeby wejść do środka, trzeba było zapłacić 16 euro od osoby (pełna oferta dostępna tutaj). My tam chcieliśmy popatrzeć sobie na konie, a nie… chodzić po muzeach czy galerii sztuki. Hello…

Może nie byłam wtedy mentalnie gotowa na zobaczenie koni w stajni za 16 euro, skoro mogłam na nie popatrzeć za darmo. Na dodatek widząc w ich oczach namiastkę wolności.

Jeśli będziecie zwiedzać Słowenię i znajdziecie się blisko Jaskini Skoczjańskich, to gorąco polecam odwiedzić Lipicę. To jakieś 13 km na zachód. Potem możemy jechać na południe – nad morze, lub na północ – w góry. Obie opcje dobre :-) Polecam obie :D o obydwu będę pisać w niedalekiej przyszłości.

Szczęśliwe konie w Lipicy

bardzo dużo koni na polanie wśród drzew

biały koń na polanie wśród drzew
Taki to ma dobrze!

 


Moja działalność na ArchiTravie to przede wszystkim Praga i wszystko, co z nią związane. Czasami napiszę coś o architekturze. Ale stronę tę traktuję również jako miejsce do spisania moich wycieczek. Chciałabym, żeby wszystkie moje artykuły były nie tylko fajną dla mnie pamiątką, ale też praktycznymi wskazówkami dla Was. Jeśli więc wybieracie się do Słowenii, to mam nadzieję, że moje wypociny okażą się dla Was pomocne.

Jeśli interesuje Was więcej wpisów na temat Słowenii, to zapraszam tutaj :-)


Jak Wam się podoba to miejsce? Ja tam stałam jak zaczarowana i nie chciałam odjeżdżać. Ale cóż, Słowenia jest w całości taka piękna, trzeba było ruszać dalej :)

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

2 comments
  1. Piękne te konie, ale 16 euro za wejście do stadniny to trochę przesada nawet dla mnie. Jednak domyślam się, że znajdą się też miłośnicy koni, którzy chętnie z tej oferty skorzystają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *