W Pradze czasem straszy…

Ostatnio jak byłam w Pradze, doświadczyłam czegoś niespotykanego. Praga kojarzy się tylko z cudownymi widokami, panoramami jak z bajki. Ale ostatnio dostałam dziwnych dreszczy. Była osobliwa pogoda, taka trochę groźna i wybraliśmy się akurat w mało znane nam miejsce. Było jeszcze trochę pochmurno, zbierało się na deszcz, a poza tym robił się już mrok.

Praha 2. Niby centrum, a trochę zadupie.

Czasami (ba! Często!) mam ochotę poznawać nowe miejsca. Kocham Most KarolaHradczany czy Malą Stranę, ale nowości są zawsze mile widziane!

Ja chcę poznać Pragę z tych mniej oczywistych stron. Stwierdziłam: koniec z tym, idziemy zobaczyć coś innego. No bo ileż to można się zachwycać?! :-)

Padło na Pragę 2. Może trochę za ostro powiedziałam, że zadupie, ale jednak… chyba mało który turysta tu trafia. A szkoda!! Patrzcie na to:

Porodnice u Apolinare 3
Szpital Ginekologiczno-Położniczy w Pradze („Porodnice U Apolináře”)
Porodnice u Apolinare 4
Szpital Ginekologiczno-Położniczy w Pradze („Porodnice U Apolináře”)

Może nie widać, ale… to szpital. Jaki turysta by tu przyszedł? Chyba tylko kobieta w ciąży. Okazuje się, że ten mistyczny budynek to jedna z najnowocześniejszych porodówek w Pradze. Chyba nawet jakby ktoś mi kazał, to bym nie chciała tam się znaleźć i rodzić. Patrząc z zewnątrz, budynek wygląda bardziej jak psychiatryk. Okna pootwierane, kable zwisające, zabrakło tylko obłąkanych krzyków.

Porodnice u Apolinare 2
Szpital Ginekologiczno-Położniczy w Pradze („Porodnice U Apolináře”)
Porodnice u Apolinare 5
Szpital Ginekologiczno-Położniczy w Pradze („Porodnice U Apolináře”)

Lubię takie miejsca. Nieważne, czy ładne, czy brzydkie, ale zostawiają po sobie wspomnienie.

Odchodząc spod szpitala natrafiliśmy na inne ciekawe budynki. I na Matkę Boską bez rąk:

w Pradze straszy
Kamienica przy skrzyżowaniu Na Bojišti – Ke Karlovu, Praga

Przeszliśmy się też ulicą Apolinářską. Była groza…

Praga 3
ul. Apolinářská, Praga

Blisko był też kościół, nawet nie wiem pod jakim wezwaniem. Google nie mówi.

Praga
Kościół przy ul. Apolinářskiej, Praga

I punkt widokowy, trochę innych od tych, jakie zazwyczaj kojarzymy z Pragi:

Praga 2
Punkt widokowy z ul. Apolinářskiej, Praga

Chcecie się tam przejść? Tutaj możecie zobaczyć gdzie to wszystko się znajduje:


 

Fajnie. Na pewno przy najbliższym odwiedzeniu Pragi spenetrujemy te tereny jeszcze dogłębniej. W czeskiej stolicy często jest o wiele lepsza pogoda niż w Polsce i nawet gdy „zbiera się na deszcz”, to najczęściej wcale nie pada. Przynajmniej ja mam takie doświadczenia. Ale groźnie i ponuro potrafi być! Taką Pragę też lubię :-)

pozdrowienia

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

2 comments
  1. Szpitale takie być powinny (e?),z wierzchu straszliwe, aby się do nich zbytnio nie garnąć a w środku nowoczesne i pomocne. Mnie się ten czarniawy kompleks bardzo podoba.

  2. Zdjęcia szpitala są „trochę straszne”. Ja żałuję, że nigdy nie mam dość czasu by zwiedzić tą nieoczywistą część Pragi. Ale jak będę tu następnym razem, to na pewno pójdę nietypowymi uliczkami, tylko najpierw poradzę się Ciebie, gdzie, co i jak. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *