Praski Wyszehrad

Gdy jedziesz do Pragi po raz pierwszy, prawie na pewno tu nie trafisz. Wyszehrad (v češtině: Vyšehrad) jest trochę na uboczu. Zabiegany turysta, dla którego najważniejsze są: Most Karola, Rynek Staromiejski czy Praski Zamek, nie będzie wychodził poza ścisłe centrum czeskiej stolicy. A szkoda!

Kliknij tutaj, by pobrać opracowanie w lepszej jakości :-)

 


Do tej pory powstało już ponad 20 takich opracowań. Wszystkie z nich w formie
mini-przewodnika po Pradze możesz otrzymać za darmo po zapisaniu się na mój newsletter:



 

Wyszehrad leży na południe od centrum Pragi, po prawej stronie Wełtawy, w dzielnicy Praha 2.

Możemy tutaj dostać się metrem (linia czerwona C). Jeśli nie masz czasu lub/i kondycji, radzę tu dotrzeć właśnie komunikacją miejską. Jak nazwa wskazuje: Wysze – hrad znajduje się na wzgórzu :) (pamiętam jak nieświadoma tego faktu, patrząc tylko na mapę, zdecydowałam się, że pójdę na metro właśnie na stację Vyšehrad. Ale żałowałam! Wspinałam się po schodach, że się cała spociłam! :D nie wspominam już tego, że ciągnęłam za sobą walizkę…)

 

Co warto zobaczyć na Wyszehradzie?

 

Bazylika śś. Piotra i Pawła 

Kościół został wybudowany na fundamentach jedenastowiecznej bazyliki romańskiej (która spłonęła w  połowie XIII w.), później przebudowywano ją w stylu: gotyckim, renesansowym, barokowym. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza Josefovi Mockerowi, który pod koniec XIX w. nadał jej neogotycki styl.

Vysehrad 3
Kościół śś. Piotra i Pawła na Wyszehradzie

Cmentarz Wyszehradzki

Na cmentarzu spoczywają m.in. Antonín Dvořák, Jan Neruda, Bedřich Smetana, Karel Čapek. Warto zobaczyć neorenesansowe krużganki z mozaikami na sklepieniach.

Vysehrad 5
Cmentarz. Po lewej: neorenesansowe krużganki. Po prawej: grób Antonína Dvořák
Cmentarz na Wyszehradzie.

Slavin, czyli Grobowiec Narodowy, miejsce pochówku najwybitniejszych Czechów XIX i XX takich jak: malarz Alfons Mucha, architekt Josef Gočár, rzeźbiarz Josef Václav Myslbek (autor pomnika św. Wacława na Placu Wacława).

Slavin, czyli Grobowiec Narodowy. Wyszehrad.

Rotunda św. Marcina

Pochodzi z XI w., jest najstarszą budowlą na Wyszehradzie. Została zrekonstruowana pod koniec XIX w. Pierwotnie rotunda pełniła funkcję kościoła, później była magazynem prochu strzelniczego. Rotunda nie jest dostępna dla zwiedzających, oglądać ją można tylko z zewnątrz.

Vysehrad 8
Po lewej: Brama Leopolda. po prawej: Rotunda św. Marcina

Tak naprawdę całe wzgórze jest bardzo ciekawe. Więcej informacji znajdziesz na mapce – skrypcie, która jest na samej górze tego artykułu :-)

Widok ze wzgórza na rzekę Wełtawę:

Widok ze wzgórza

Jeśli chcesz najpierw wirtualnie pochodzić po Wyszehradzie, kliknij na poniższe zdjęcie, otworzy Ci się nowa karta. Zjedź trochę w dół i podróżuj :)

 

Jeszcze kilka widoczków z Wyszehradu:

Vysehrad 9
Widok w kierunku kościoła śś. Piotra i Pawła, ul. K Rotundě
Wyszehrad. Widok na fortyfikację, Bramę Ceglaną, a w oddali kościół śś. Piotra i Pawła
Vysehrad 6
Wyszehrad. Po lewej: wieże kościoła śś. Piotra i Pawła. Po prawej: park (Vyšehradské sady) i jedna z rzeźb J. V. Myslbeka
Vysehrad
Cmentarz na Wyszehradzie. Jedna z rzeźb na nagrobku.
Vysehrad 7
Cmentarz na Wyszehradzie

 


Jeśli masz trochę więcej czasu, przyjedź na Wyszehrad i pospaceruj po tym wzgórzu. Turystów wielu tu nie spotkasz, odpoczniesz, odetchniesz – to chyba fajna sprawa? :-)

Dominika Rau-Walczak

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

9 comments
  1. Czy dobrze rozumiem, że najdogodniej będzie wysiaść na stacji metra Vysehrad? Nie do końca wiem, jak rozumieć Twoje słowa „zdecydowałam się, że pójdę na metro właśnie na stację Vyšehrad. Ale żałowałam!”

    1. Faktycznie trochę chaotycznie napisałam. Moje pierwsze zetknięcie z Pragą było takie, że wysiadłam na stacji kolejowej Vršovice, chciałam dostać się do akademika (przy stacji Chodov) czerwoną linią metra. Patrząc na mapę stwierdziłam, że najbliżej będzie mi do stacji metra Vyšehrad. Nie miałam jednak wtedy pojęcia, że stacja ta znajduje się na wzgórzu.
      Mówiąc krótko: ogólnie z centrum najdogodniej dojechać na Vyšehrad metrem wysiadając na stacji o tej samej nazwie. Jeśli jednak jesteśmy dość blisko wzgórza, to już lepiej podejść pod górkę :-)

      1. Ok, czyli jadąc od Chodov metrem też najlepiej będzie wysiąść na stacji metra Vysehrad? :)

    1. Można. Od wschodu jest w miarę płaski teren. A jeśli jazda pod górkę Ci niestraszna, to również ulicą Vratislavovą możesz dostać się na Vyšehrad :)

  2. „Gdy jedziesz do Pragi po raz pierwszy, prawie na pewno tu nie trafisz” Dobrze, że piszesz „prawie na pewno tu nie trafisz” :D Uwierzysz, że zanim zobaczyłam inne cudowne zakątki Pragi najpierw trafiłam właśnie tu? I to zupełnie przez przypadek. Bo ja wcale nie wiedziałam co w Pradze jest warte obejrzenia. Wsiadłam do metra, wysiadłam tak sobie na przystanku Wyszehrad i postanowiłam pospacerować. Potrafisz sobie wyobrazić jakie było moje zdziwienie gdy odkryłam to piękne miejsce? :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *