Czeskie ratusze, w których można się zakochać

Cześć! :-)

Dzisiaj zabieram Cię w podróż do Czech. Ale nie tak po prostu. Przyjrzymy się dziś pięknych (a przynajmniej mocno wyróżniającym się) ratuszom w kilku czeskich miastach.

Zacznę od tych, które najbardziej mnie urzekły.

Podróżując po Czechach prawie zawsze można zawiesić oko na ratuszu, nawet w małym miasteczku. Nawet jeśli nie jest on zbyt urodziwy, to bez wątpienia zwraca uwagę, jeśli nie formą, to przynajmniej kolorystyką ;-)

Najpiękniejszym ratuszem, jaki widziałam w Czechach to bez wątpienia ten w Kolínie.

 

Ratusz w Kolínie

To neorenesansowy budynek powstały w latach 1887-1889. Znajduje się oczywiście na głównym rynku (czyli Karlovo Náměstí). Urzeka delikatną dekoracją. Okoliczne zabudowania są dość zaniedbane, przez co ratusz jeszcze bardziej wyróżnia się elegancją.

Na elewacji frontowej znajdziemy piękne, finezyjne freski przedstawiające historię miasta. Szczerze mówiąc nie mam takiego sokolego wzroku, by faktycznie móc się im przyjrzeć, ale z daleka wyglądają zacnie. Do tego boniowanie i te detale! No zakochać się można :-))

Karlovo Náměstí w Kolínie, widok na ratusz
Kolín, ratusz
Kolín, ratusz

 

Drugi ratusz, który również niesamowicie mnie urzekł to:

 

Ratusz w Pardubicach

To również budynek w stylu neorenesansowym. Co ciekawe, zaprojektowany przez tego samego architekta co ten w Kolínie, mowa o panu Janie Vejrychu (swoją drogą: zgłębiłam troszkę jego dokonania i zakochałam się w jego projektach!! Może kiedyś powstanie jakiś o nim wpis… chociaż pewnie tylko mnie to interesuje :P).

W każdym razie: ratusz ukończony został w 1894 r. Budynek jest symetryczny, posiada dwie wieże. Na elewacjach znajdują się freski i sgraffito. Znowu mamy tu ucztę dla oczu.

Pardubice ogólnie mnie bardzo zaskoczyły. Myślałam, że to taka zapadła mieścina (no może w porównaniu do jakichś większych miast, to faktycznie nic szczególnego, ale warto tu zajrzeć, szczególnie właśnie z powodu tego ratusza, jak i całego placu (Pernštýnské náměstí), ale też z uwagi na renesansowy zamek! ♥).

Pardubice, Pernštýnské náměstí, widok na ratusz
Pardubice, widok na Pernštýnské náměstí i ratusz z wieży Zielonej Bramy
Pardubice, widok na Pernštýnské náměstí i ratusz z wieży Zielonej Bramy

 

Ratusz w Libercu

Ratusz w Libercu był na mojej liście do zobaczenia od dawien dawna. Zawsze urzekała mnie jego forma, taka nietypowa dla Czech. Czuję tu wpływy… austriackie? niderlandzkie? Bez wątpienia kojarzy mi się ratusz liberecki ten z brukselskim czy wiedeńskim.

To neorenesansowy budynek powstały pod koniec XIX w. Jego elewacja frontowa jest symetryczna, w niższych partiach dość przysadzista, ale im patrzymy wyżej, tym forma jest coraz bardziej strzelista. Piękne zestawienie beży muru z seledynem wież ♥

Ratusz w Libercu
Ratusz w Libercu

 

Ratusz w Czeskich Budziejowicach

České Budějovice to raczej industrialne miasto, ale starówkę ma nawet spoko :-) Na największym czeskim placu (rynek Przemysła Ottokara II) stoi, wybudowany w latach 1727-1730, ratusz o dość strojnej fasadzie. Warto tutaj przyjść wieczorem, budynek jest fajnie podświetlony.

Czeskie Budziejowice, rynek Przemysła Ottokara II
Czeskie Budziejowice, rynek Przemysła Ottokara II z ratuszem nocą

Więcej o Czeskich Budziejowicach przeczytasz TUTAJ.

 

Ratusz w Novým Bydžovie

A tu taki trochę kontrast. Ten ratusz jest taki dziwny! Coś mnie w nim wręcz denerwuje.

Mieszkając w Hradcu Králové i szukając informacji o okolicznych miasteczkach, Nový Bydžov pojawiał się praktycznie zawsze. Charakterystyczny pomarańczowy, neogotycki ratusz tak bardzo utkwił mi w głowie, że musiałam zobaczyć go na żywo. Czy było warto? Pewnie! Prawie każde czeskie miasteczko ma coś do zaoferowania. Oprócz ratusza, warto zobaczyć także gotycki kościół św. Wawrzyńca.

Nový Bydžov, rynek z ratuszem w tle

Więcej o Novým Bydžovie przeczytasz TUTAJ.

 

Ratusz w Pradze

Nie mogłam pominąć w tym zestawieniu praskiego ratusza :) Zegar Orloj to mekka każdego turysty. Ale warto przyjrzeć się też innym detalom. Ratusz jest „rozczłonkowany”, nieregularny, wzbudza wręcz trochę niepokój. Przyglądając się mu bliżej, możemy zobaczyć, że miał on barwną historię.

Ratusz w Pradze, Zegar Orloj
Ratusz w Pradze

 

Żydowski ratusz w Pradze

Josefov przez wiele wieków był gettem, funkcjonował jak odrębne miasto. Nic dziwnego, że dorobił się ratusza. To ten po prawej stronie na poniższej fotografii. Rokokowy budynek powstał w 1765 r., znajduje się na rogu ulic Maiselovej i Červenéj, tuż przy Synagodze Staronowej oraz (znajdującej się w głębi) Synagodze Wysokiej.

Po lewej synagoga Staronowa, po prawej żydowski ratusz, w głębi (za ratuszem) synagoga Wysoka

:-)

Dominika Rau-Walczak

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

5 comments
  1. Mnie też jakoś zdenerwował ratusz w Novym Bydzovie! :D Najmniej mi się podoba, może to przez kolor, który kojarzy mi się tylko i wyłącznie z dworcem we W-wiu? (ochra!;)) Pardubice i Kolin zwyciężają jak dla mnie :))

    1. No w oczy kole strasznie! :D Musiałam go zobaczyć na żywo i się „uspokoić”, bo w tych broszurkach tak bardzo przyciągał uwagę, że wręcz rozpraszał i nie pozwalał skoncentrować się na innych miejscach :D Od kiedy zobaczyłam ratusz w Novym Bydżovie, to lepiej mi się zaczęło żyć w Hradcu :D:D

  2. Ja mam wrażenie, że ratusze wszędzie są jednymi z najładniejszych budynków. Zawsze zadbane, zawsze z najpiękniejszymi zdobieniami, ale w końcu trudno się dziwić, skoro to przecież jest najbardziej reprezentatywny budynek miasta. Piękne te ratusze. :)

    1. To prawda. Ratusz to często najbardziej reprezentacyjny budynek w mieście, ale zdarzyło mi się kilka razy przyjechać do czeskiego miasteczka i zdziwić się jak okropny jest ratusz w tym miejscu. Dzikie kolory, albo wręcz przeciwnie: gmach niczym nie wyróżniający się spośród pozostałych budynków na rynku :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *