OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najfajniejsze miasta w Czechach, cz. 2

Kontynuując poprzedni wpis, dzisiaj znowu chcę przedstawić Wam 5 kolejnych świetnych miejsc do odwiedzenia w Czechach.

Przypominam:

  • Pragi nie uwzględniam, bo ona jest poza rankingami,
  • kolejność miast przypadkowa – nie chcę żadnego z nich faworyzować, każde jest na swój sposób fajne!

 

Pierwsza część pod tym linkiem. W niej wyszczególniłam:

  • Český Krumlov
  • Chrudim
  • Tábor
  • Nymburk
  • Poděbrady

 

A teraz przechodzimy do konkretów.

 

5 super miejscowości w Czechach warte zobaczenia:

 

1. Hradec Králové

Mieszkałam tutaj będąc na praktykach w biurze architektonicznym. Do tego miasteczka po prostu mam mega sentyment. Praca podczas wakacji dawała w kość i czasami miałam wszystkiego dość, hehe. Na dodatek denerwowało mnie, że miasto jest bez życia. Dziwnie się czułam idąc w sobotę w godzinach wieczornych przez centrum miasta, a tam cisza.  Ale… w sumie na dłuższą metę było to fajne. Dzięki temu nie było tak męcząco. Zobaczyć tu można całkiem sporo, zaczynając od rodzin nutrii w największym hradeckim parku, na Katedrze i Białej Wieży kończąc.

Hradec Kralove 5
Hradec Králové, po lewej: kamienica przy ul. Eliščino nábřeží, po prawej: kamienice na Rynku przy Katedrze, ul. Karla Tomana
Hradec Kralove 4
Hradec Králové, zaułek przy ulicach: Dlouhá – Zieglerova
Hradec Kralove 3
Hradec Králové, ja z nutrią w Jiráskovych sadach (głównym parku miejskim)

Więcej o Hradcu Králové przeczytasz TUTAJ.

 

2. Pardubice

Pardubice leżą bardzo blisko Hradca, 30 km na południe. Miasta są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane, możemy dojechać pociągiem w 40 minut. Miejscowość ma w sobie bardzo dużo uroku, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać (będąc na dworcu kolejowym myślałam, że przeniosłam się w czasie do lat ’80). Ale im bliżej starówki, tym cudniej. Piękny rynek (Plac Pernsztyński) z, jak zwykle w Czechach, niesamowitym ratuszem. I jeszcze jest zamek. Nieduży, za to spotkamy tu bardzo dużo pawi. I to takich z rozłożonymi ogonami. W sumie to pawie tam są wszędzie: chodzą gdzie popadnie, na drzewach też się jakiegoś znajdzie. Można tam spędzić cały dzień gapiąc się tylko na nie.

Pardubice 2
Pardubice, widok z Zielonej Bramy na Plac Pernsztyński (Pernštýnské náměstí)
Pardubice 3
Pardubice, renesansowy zamek, cudny!
Pardubice
Pardubice, na włościach zamku. Ja i pawie!

3. Kuks

Również położony blisko Hradca Králové, 30 km, ale tym razem na północ. Tutaj jest bajkowo. Główną atrakcją tej wsi, bo to wieś!, jest historyczny szpital. Ciężko trochę tutaj trafić, ale jak już się dojedzie, to się nie żałuje :-) Gdy patrzy się na budynek, trudno sobie wyobrazić, że był to kiedyś szpital. Wygląda bardziej jak pałac. Budynek usytuowany jest na wzgórzu, a w dole, pasą się krowy zatopione w soczystej traweczce. Naprawdę warto to zobaczyć na własne oczy.

Kuks
Kuks, widok od strony północnej na klasztor Bonifratrów i szpital
Kuks 2
Kuks, klasztor Bonifratrów ze szpitalem, zbliżenie na rzeźby
Kuks 3
Kuks, klasztor Bonifratrów ze szpitalem, perspektywa ze wzgórza w kierunku północnym (na punkt widokowy)

Więcej o Kuksie przeczytasz TUTAJ.

 

4. Nové Město nad Metují

Miasteczko wcale nie jest takie nowe, bo pochodzi z XIV w. Ale prawdą jest, że leży nad Metują. Warte zobaczenia są na pewno: zamek z sympatycznym włoskim ogrodem i drewnianym mostem, renesansowy rynek i kamieniczki z arkadowymi podcieniami oraz niesamowitą attyką.

Nove Mesto nad Metuji
Nové Město nad Metují, ogród włoski z drewnianym mostem na terenach zamku
Nove Mesto nad Metuji 4
Nové Město nad Metují, ogród włoski i zamek w oddali
Nove Mesto nad Metuji 2
Nové Město nad Metují, rynek, przeklęte samochody! A za nimi renesansowa zabudowa z wybujałą attyką (jaskółczy ogon)

5. Mělník

Mega piękne miejsce z cudowną panoramą. Warto wybrać się tu blisko zachodu słońca. Emocje gwarantowane!! Więcej o tym miasteczku napisałam tutaj – klik!.

Melnik 2
Mělník, perspektywa z punktu widokowego na zbieg Łaby (bliżej nas) i Wełtawy
Melnik
Mělník, po lewej: kościół, po prawej: zabudowa przy punkcie widokowym

 

Na poniższej mapce możecie zobaczyć usytuowanie każdego miasta. Mapkę będę aktualizować wraz z następnymi wspomnianymi przeze mnie miejscami:

 


 

Czechy są PIĘKNE. Nie możecie się nie zgodzić!

 

pozdrowienia

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

2 comments
  1. Przepiękne są te miasta na Twoich zdjęciach. Mnie chyba najbardziej zainteresował ten szpital. Nie wiesz może co się tam teraz znajduje? Ach i ten Melnik. Widok trochę przypomina mi Wisłę w Płocku, choć w sumie nie wiem czemu.

  2. Ach te przepiękne samochody na zabytkowych ryneczkach! Dobrze że stoją, inaczej przypadkiem byśmy zapomnieli że mamy 21 wiek :D A tak na serio to fajne miejscowości, byłam w Pardubicach i tak samo była bardzo pozytywnie zaskoczona. No i nie mogę się doczekać czasów aż wszystkie te piękne centra pozbędą się samochodów! (w sumie naszej Polsce też tego życzę, Nie bywam często w mniejszych miejscowościach ale kiedyś odwiedziłam starówkę w Łowiczu i ręce mi opadły..:( Zresztą duże miasta pod tym względem często nie są dużo lepsze.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *