Kraków nowoczesny

W weekend odwiedziłam Kraków. Miałam tylko 2 dni do dyspozycji, pierwszy z nich poświęciłam głównie na zobaczenie nowych miejsc i obiektów. Kraków starszy zostawiłam sobie na kolejny dzień :-) Jak się potem okazało, była to świetna decyzja. Taka wisienka na torcie. Wiecie co… po raz kolejny przekonałam się, że wolę starą architekturę :-)

Nowoczesna, w dobrym guście, z ciekawymi rozwiązaniami (mówiąc bardzo szeroko, m.in. przestrzennymi, materiałowymi) – spoko. Ale co stare, to stare!

Żeby tak nie marudzić: jest trochę fajnych przykładów współczesnej architektury w Krakowie. Przygotowując się do wyjazdu, zrobiłam mini-rozeznanie. Bardzo pomógł mi wpis Marcina Wesołowskiego, który zaproponował szlak po nowoczesnej architekturze Krakowa. Świetny artykuł – polecam wszystkim! :) Nie wszystkie zaproponowane punkty widziałam, coś trzeba zostawić sobie na kolejny raz!

 

No to zaczynamy przechadzkę:

TYTANO

Fajne, trochę hipsterskie miejsce. Rano pustki, wieczorem gwar i kupa ludzi. Tytano kojarzy mi się z łódzkim Off Piotrkowska. Postindustrialne budynki, obdrapane ściany, sypiące się tynki. Szara przestrzeń, mizerne i smutne budynki wzbogacone żywymi kolorami małej architektury (stoliki, krzesła, ławki + trochę zieleni).

Tytano, Kraków, ul. Dolnych Młynów 10
Tytano, Kraków, ul. Dolnych Młynów 10
Tytano, Kraków, ul. Dolnych Młynów 10

 

MAŁOPOLSKI OGRÓD SZTUKI

Uwielbiam połączenie cegły ze szkłem. W budynku mieści się krakowskie centrum kultury. Świetnie zaprojektowana przestrzeń przez architektów Ingarden&Ewy.

Małopolski Ogród Sztuki, Kraków, ul. Rajska 12

 

KŁADKA OJCA BERNATKA

Kładka służy jedynie pieszym i rowerzystom. Łączy Kazimierz z Podgórzem. Nie myślałam, że zrobi na mnie tak dobre wrażenie. Ciężko-(główne elementy konstrukcji)-lekki (liny i „lewitujące” rzeźby) obiekt zasługuje na uznanie, pomimo wielu kontrowersji i sprzeciwów mieszkańców co do jego powstania.

Most przyozdobiony jest coraz to nowymi kłódkami zakochanych, ale… przymknijmy na to oko.

Kładka Ojca Bernatka, Kraków
Kładka Ojca Bernatka, Kraków
Kładka Ojca Bernatka, Kraków

 

CRICOTEKA

Tuż obok kładki znajduje się Cricoteka. Cóż za nietypowa konstrukcja! Nie przepadam za dziwolągami, ale tutaj robię wyjątek. Obiekt powstał na miejscu dawnej elektrowni Podgórze (część jej budynków została zaadaptowana do całego założenia). Dziś to budynek wielofunkcyjny; znajduje się tu centrum wystawiennicze, konferencyjne, teatr, magazyn.

Skąd nazwa Cricoteka? Znajdują się tu dzieła Tadeusza Kantora, który kierował teatrem Cricot 2.

Cricoteka, Kraków, ul. Nadwiślańska 2-4
Cricoteka, Kraków, ul. Nadwiślańska 2-4
Cricoteka, Kraków, ul. Nadwiślańska 2-4
Cricoteka po prawej, Kraków, ul. Nadwiślańska 2-4

Przechodzę jedną pierzeję dalej. Idę ul. Piwną. Mam w planach zobaczyć Muzeum Sztuki Współczesnej. Mijam świetne, z deczka ciężkie, ale jakie solidne!, budynki wielorodzinne. Po drugiej stronie ulicy: stare domy sprzed II wojny światowej. A na jednym z nich ślady po tych okrutnych wydarzeniach:

Idę dalej…

Mijam Plac Bohaterów Getta (dlaczego krzesła odziane są w takie „ubranka”?):

Kraków, Plac Bohaterów Getta

 

MOCAK

Chyba jestem ostatnią osobą, która tu trafiła. Ale lepiej późno niż wcale, no nie? Dawno nie byłam w muzeum sztuki współczesnej. Przeważnie unikam takich miejsc, ponieważ nie przemawiają do mnie prace współczesnych artystów. Znowu wraca jak bumerang: stare fajniejsze niż nowe… Ale Mocak pozytywnie mnie zaskoczył. Niektóre dzieła wręcz mnie obrzydzały, cóż… sztuka… ale wiele mi się też podobało.

Fajnie jest poobcować z czymś innym niż to, co nas otacza w życiu codziennym. Trochę poszerzają się horyzonty, jest się bardziej kreatywnym :-)

Kilka ujęć MOCAKa u Krzysia Gonciarza: klik!

MOCAK, Kraków, ul. Lipowa 4
MOCAK, Kraków, ul. Lipowa 4
MOCAK, Kraków, ul. Lipowa 4
MOCAK, Kraków, ul. Lipowa 4

 


Nowoczesna architektura potrafi być spoko. Szkoda, że tak rzadko możemy mieć z nią styczność. Przeważnie współczesne budownictwo nie zachwyca. No… przynajmniej mnie :-)

A Wy? Wolicie starą czy nową architekturę?





Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

4 comments
  1. Wow wow wow! Ten post to perelka! Te miejsca to perelki! Nie wiem gdzie patrzec, tak genialnie uchwycilas wszystko na zdjeciach. Cricoteka – zawrot glowy! Krakow to dla mnie wciaz Sukiennice, Wawel, Kopiec Kosciuszki i Florianska. Poszerzylas mi horyzonty. Wszystko leci na moja pinterestowa liste 'do zobaczenia’. Ps. I Gonciarz!

      1. i pomyslec, ze zapomnialam o Twoich postach z Krakowa :( Paru miejsc nie odwiedzilam, bo byloby juz 'na wariata’. Nastepnym razem! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *