Przewodnik po Pradze

Witaj! Przychodzę dziś z radosną nowiną. Właśnie ujrzał światło dzienne mój PRZEWODNIK PO PRADZE. Jeśli śledzisz mnie od jakiegoś czasu to wiesz, że pracowałam nad nim od kilku miesięcy. Szczerze mówiąc nie dociera do mnie to, co teraz piszę :-) Coś, nad czym pochylałam się przez pół roku, jest skończone!

 

 

Przewodnik po Pradze

Przewodnik jest w formie elektronicznej – od razu na wstępie to zaznaczam. Jeśli zdecydujesz się na zakup – będziesz mógł od razu pobrać go na dowolne urządzenie. Taki od początku był zamysł: by przewodnik mieć przy sobie, ale nie nosić dodatkowej rzeczy podczas zwiedzania. Wyciągamy smartfona lub tablet i wszystko mamy pod ręką!

Jeśli chcesz go wydrukować, oczywiście nie widzę przeszkód.

 

Przewodnik po Pradze – co w nim znajdziesz?

W przewodniku skoncentrowałam się na centrum Pragi. Jeśli jedziesz do stolicy Czech po raz pierwszy jest to zdecydowanie pozycja dla Ciebie. Znajdziesz w niej nie tylko opisy głównych atrakcji turystycznych, ale również wiele miejsc znajdujących się w bliskim sąsiedztwie, do których byś nie trafił. A jeśli trafił – to przez przypadek :D

Przy każdej atrakcji, jeśli jest płatna, znajdziesz informacje dotyczące biletów wstępu i godzin otwarcia:

 

 

Wstęp

Przewodnik posiada 20-stronicowy wstęp, zawierający pokaźną dawkę informacji praktycznych o: parkowaniu w Pradzekomunikacji miejskiejjęzyku czeskim. Znajdziesz tu również słowniczek z podstawowymi zwrotami oraz przykładowe menu przetłumaczone na j. polski. Stworzyłam też rozdział dotyczący rzeźb Davida Černego – dostałam od Czytelników informację, że przydałby się taki konspekt. Dodatkowo kilka słów o atrakcjach dla dzieci w Pradze oraz o jakiej porze roku warto wybrać się do Pragi.

 

8 tras po Pradze

Po wstępie, przechodzimy do tras.

Pierwszą jest oczywiście Droga Królewska. To kwintesencja Pragi, bez której ani rusz. Oprócz sztandarowych miejsc, które „trzeba zobaczyć”, znajdziesz wiele pobocznych, które są również warte odwiedzenia, a do których bardzo niewiele osób trafia.

 

Druga trasa wiedzie przez Zamek Królewski na Hradczanach. Znajdziesz tu dokładną mapkę kompleksu, opis wszystkich ważnych miejsc i oczywiście szczegóły dotyczące biletów wstępu.

 

Trzecia trasa to kontynuacja drugiej – kończymy oglądać Zamek i schodzimy na Małą Stronę. Malá Strana to kilka niesamowitych parków i ogrodów, ale również uroczych zakątków i pięknych kamienic. Przyznam Ci się, że to chyba moja ulubiona trasa!

 

W czwartej trasie cofniemy się na Wzgórze Hradczańskie i zapoznamy się z Ogrodami Królewskimi, później przejdziemy się ekskluzywnym osiedlem na Letenské Sady. Będą piękne panoramy.

 

Piąta trasa to znów Hradczany. Przejdziemy się po zacisznych miejscach okolic Placu Hradczańskiego, odwiedzimy również klasztor na Strahovie.

 

Szósta trasa – zgoła inna. Przeniesiemy się na drugi brzeg Wełtawy i poznamy Stare Miasto oraz Josefov – dawną dzielnicę żydowską. Tutaj również zahaczymy o niebanalne zakątki.

 

W siódmej trasie przyjrzymy się Nowemu Miastu. Będziemy chodzić po okolicach Placu Wacława. Tutaj czekają na nas wspaniałe, głównie secesyjne, kamienice.

 

Ósma trasa prowadzi po wzgórzu Vyšehradzkim. To wspaniałe miejsce lekko oddalone od centrum, dzięki czemu mało kto tu zagląda. Możemy tu odetchnąć od zgiełku miasta.

 

 

Przewodnik po Pradze – jak wygląda?

Przewodnik podzielony jest na 8 części i jest w formacie .pdf. Pierwsza część to wstęp, każda kolejna – konkretna trasa.

Każda trasa na pierwszej stronie posiada ogólny opis tego, co będziemy oglądać oraz mapkę, na której wytyczony jest nasz szlak. Prawie każda kolejna strona posiada na górze dużą mapkę – przybliżenie trasy, a poniżej znajdują się opisy zaznaczonych na niej miejsc:

 

Przewodnik po Pradze – jak go czytać i dlaczego jest wyjątkowy?

W przewodniku wprowadziłam kilka oznaczeń, które ułatwią Ci zwiedzanie, a niekiedy zachęcą do odkrywania nowych miejsc:

 


Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

6 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *