Pięć rzeczy do zrobienia w Pradze, cz. 8

Dawno nie pisałam czegoś lekkiego i odmóżdżającego. Dlatego też dzisiaj sobie i Wam funduję taki niewymagający wpis. Następne pięć rzeczy, które warto zrobić w Pradze. Z całą serią możecie zapoznać się tutaj. A teraz już Was zapraszam do moich kolejnych propozycji :-)

 

1. PRZEJEDŹ SIĘ PATERNOSTEREM

Co to jest paternoster? To winda śmierci :P która nie zatrzymuje się na piętrach i jeśli chcemy się nią przemieścić, sprawnie do niej wskakujemy. Wygląda niewinnie i są osoby, dla których taki środek komunikacji między kondygnacjami jest normalny. Ale jeśli zdecydujesz się na pierwszą podróż paternosterem, to adrenalina gotowa! :D

A co stanie się, gdy miniesz ostatnie piętro i „zapomnisz” wysiąść? Na szczęście winda Cię nie pożre ani nie zmieli, nie przeżyłam tego na własnej skórze, ale chłopaki z Honest Guide już tak :-)

Gdzie znajdziemy paternostery w Pradze?

Więcej miejsc możemy znaleźć pod tym linkiem, ale uprzedzam od razu, że duża część paternosterów z tej listy jest niezbyt dostępna (czasami windy znajdują się na klatkach schodowych prowadzących do mieszkań) albo po prostu nie działa.

ja przed paternosterem w Urzędzie Miejskim w Pradze

 

2. ODWIEDŹ POLSKĄ PARAFIĘ

Wiem, pewnie ten punkt nie jest skierowany do osób niewierzących. Choć, mimo funkcji sakralnej, zachwycić się wnętrzem chyba zawsze można? Ja polecam :-)

Gdy pierwszy raz weszłam do kościoła św. Idziego (po czesku kostel sv. Jiljí), trochę mnie zamurowało. Niepozorna bryła skrywa w sobie naprawdę przepiękne wnętrze. Kapiące zewsząd barokowe bogactwo zachwyca. Jak już będziecie w środku, zadrzyjcie głowę do góry – nad ołtarzem znajdziecie małe, niebieskie okienko.

kościół św. Idziego w Pradze, ul. Husova 228/17

 

3. CMENTARZ? CZEMU NIE!

Na cmentarzu chyba o każdej porze roku jest klimatycznie. Szczególnie takim starym, z sędziwymi nagrobkami, wiekowymi drzewami. Przy ostatniej wizycie w Pradze odwiedziłam dwa cmentarze, oba na swój sposób tajemnicze, i jak to ze mną bywa – poczułam się nostalgiczne.

Malostranský hřbitov (hřbitov to po czesku cmentarz) znajduje się Smíchovie. Jest trochę oddalony od głównych atrakcji, więc to opcja dla osób, które w Pradze już wcześniej były (i nie gonią zabytek za zabytkiem) lub po prostu mają więcej czasu. Nie jest to duży cmentarz, choć spędzić tutaj można sporo czasu (ja tu byłam dobrą godzinę).

Olšanské hřbitovy (czyli Cmentarz Olszański) to zespół kilku cmentarzy, które tworzą największą nekropolię w Pradze. Znajdują się w dzielnicy Žižkov – dojedziemy do nich metrem (stacja Želivského). W żydowskiej części mieści się grób Franza Kafky.

Malostranský hřbitov
Olšanské hřbitovy

 

4. POKARM ŁABĘDZIE NA MALEJ STRANIE

Mam wrażenie, że z każdym rokiem tych dorodnych ptaków jest nad Wełtawą coraz więcej. A jakiś czas temu pojawiły się i nutrie! W Hradcu zniknęły, więc musiały gdzieś się przetransportować! ;-) (Gdy w 2014 r. mieszkałam w Hradcu Králové w głównym parku – Jiráskovy sady – mieszkały nutrie, były zachwycające, gdy przyjechałam w odwiedziny rok później, futrzaków już nie było).

Najbardziej znana miejscówka z łabędziami jest na Malej Stranie przy ul. Cihelnej – idąc tą uliczką na pewno zauważycie zejście do rzeki. Mam wrażenie, że wieczorami ptactwa jest najwięcej.

łabędzie na Malej Stranie w Pradze

 

5. ODWIEDŹ MUZEUM NARODOWE

Punkt dla mnie bardzo na czasie, ponieważ niedawno historyczny gmach Muzeum Narodowego został udostępniony zwiedzającym i miałam przyjemność już w nim gościć. Do końca 2018 r. wstęp jest bezpłatny (co powoduje dość spore kolejki przed wejściem), ale w 2019 r. za opłatą oczywiście również polecam wejść. Zatrzęsienie ludzi się skończy, a wnętrza będzie można oglądać w większym spokoju.

Klatka schodowa w historycznym gmachu Muzeum Narodowego w Pradze

 





Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *