Praskie tapety na telefon i komputer – grudzień 2018

No cześć! :-)

Listopadowe tapetki miały być ostatnimi, ale dostałam info, że jednak ktoś z nich korzysta :-) Bardzo mnie to cieszy!!! Dlatego zdecydowałam się przygotować nową dostawę na grudzień. Tapety są iście świąteczne. Wszystkie trzy. Chyba nikt się temu nie dziwi. Przecież już od połowy listopada wszędzie otaczają nas mikołaje, choinki i świecidełka, dlaczego by z początkiem grudnia nie wrzucić na pulpit choinki?

(Aby pobrać tapetę wystarczy kliknąć na interesujące Cię zdjęcie. Wówczas otworzy się nowa karta i tam w prawym górnym rogu jest strzałka, którą trzeba kliknąć. Zdjęcia zajmują sporo MB (żeby były dobrej jakości), dlatego umieszczam je na dysku Google :-)

 

1. na Rynku Staromiejskim dzieje się!

Już za chwilkę na Rynku Staromiejskim rozstawią się bożonarodzeniowe kramy i zostaną tam aż do 6. stycznia. Plac wygląda magicznie szczególnie wieczorem, gdy choinka świeci pełnią blasku, a dookoła niej podświetlone są budki, w których kupić możemy grzane wino czy pieczone kasztany.

(P.S. Z informacji praktycznych: pamiętajcie, że na Rynku Staromiejskim, z oczywistych względów, będzie najdrożej. Takie samo grzane wino na Placu Jiřího z Poděbrad będzie prawie dwa razy tańsze. Więcej o jarmarkach bożonarodzeniowych w Pradze możecie przeczytać tutaj.)

 

2. klimatyczne zakątki tuż przy Rynku Staromiejskim

Uliczka Týnská jest wspaniała. Odchodzi od Rynku, trochę tu ludzi znajdziemy, ale nie zatrzęsienie. Jest klimatycznie, ciasno: z jednej strony kościół Marii Panny przed Tynem, a z drugiej kamienice, nad nami łuk. Tworzy się piękne wnętrze.

 

3. a w Lucernie koń wisi cały czas

Główna dekoracja w pasażu Lucerna w postaci dorodnej rzeźby Davida Černego jest taka sama przez cały rok. Na święta dodane zostaną tylko dekoracyjne girlandy. Więcej o Lucernie napisałam tu: pójdźmy do kina (nie na film!) & Cafe Lucerna – smaczna kawa w centrum miasta.

 

I jeszcze smartfona przyozdóbmy!

Wystarczy, że klikniesz w nazwę tapety, a otworzy Ci się ona w nowym oknie :-)

1. Rynek Staromiejski nocą || 2. ulica Týnská || 3. Lucerna

 


Życzyć Wam Wesołych Świąt na razie nie będę. Spotkamy się w grudniu tutaj jeszcze nie raz!

Pozdrówka! :-)

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

4 comments
  1. Z tego co wiem, to Černý nie wypowiedział się wprost jaka jest symbolika tej instalacji. Na pewno jednak jest to parodia rzeźby stojącej na szczycie Placu Wacława. Czesi mają duży dystans do siebie i do swojej historii, podobno takie przedstawienie świętego ich nie rusza i chyba o to Černemu chodziło. Jednak co za dużo to nie zdrowo: jego wolą było, aby rzeźba stanęło w dolnej części placu, jednak władze się na to nie zgodziły, no i zawisła w Lucernie. Podobno ma tam wisieć do momentu, w którym Czechy staną się znowu monarchią…

 1. Super,
  dzięki jeszcze raz za przemiłe tapety, no jasne że fajnie że są świąteczne :) magiczny klimat świąt :) Naturalnie pobieram wszystkie 3 i ustawiam sobie na pulpit żeby zmieniały się co jakiś czas.
  Jeszcze raz wielki ukłon za bloga i za to co robisz. Jeśli kiedyś wreszcie wybiorę ogrom zaległego urlopu i wybiorę się do Pragi – Twoj blog będzie wspaniałym pomocnikiem – przewodnikiem,
  ściskam,
  N.

  1. Ale miło mi czytać takie słowa, każdy komentarz to kop do dalszej pracy :) Trzymam kciuki zatem za wybranie się do Pragi. Jakby co, to służę pomocą :-) Jeśli będziesz mieć pytania lub wątpliwości, to pisz – chętnie pomogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *