Magiczne wzgórze w Pradze

To jedno z tych miejsc, które po prostu musisz zobaczyć będąc w Pradze.

Aha. Dodam tylko: jeśli jesteś latem.

Niestety w innych porach roku nie jest aż tak bajecznie. Chociaż nadal pięknie. Widok na Katedrę św. Wita, kościół św. Mikołaja na Malej Stranie, a tak naprawdę panoramę całego miasta, z górującą oczywiście wieżą Žižkov (chociaż to akurat nie wyczyn, bo widać ją naprawdę prawie z każdego miejsca w Pradze).

No więc tak to wygląda wiosną:

Praga ogrody
Strahovská zahrada wiosną (marzec), Praga

Ale my tu będziemy o lecie rozmawiać…

O czym mowa?

O okolicach klasztoru na Strahovie. Ten wpis jest niejako kontynuacją poprzedniego, w którym pisałam o Bibliotece na Strahovie. Dzisiaj jednak nie wnętrza są moim tematem. A natura. Przepiękna, soczysta natura.

Klasztor położony jest na wzgórzu, a w jego dole rozpościera się przepiękny zielony dywan z drzewami i winnicami. To Strahovska Zahrada (Ogród Strahowski). Od razu obok niej (idąc na wschód) znajdują się inne ogrody: Lobkovická zahrada, Schönbornská zahrada, a jeszcze dalej Vrtbovská zahrada (tylko ta ostatnia jest dostępna dla zwiedzających). A na południu mieszczą się Petřínské sady ze znaną Wieżą Petrińską (mini Wieżą Eiffle’a).

No to ja już swoje powiedziałam. Teraz przenieście się do praskich ogrodów i zapragnijcie tam pojechać :)

Strahov wzgórze 3
Strahovská zahrada, Praga
Strahov wzgórze 2
widok na Strahovską zahradę, po prawej szpital Sióstr Miłosiernych św. Karola Boromeusza, po lewej w oddali budynek ambasady Niemiec, Praga
Strahov wzgórze 4
Widok na Strahowski Klasztor (Strahovský klášter) z ulicy Úvoz, Praga
Strahov wzgórze 6
Widok na ogrody z ulicy Úvoz, Praga
Strahov wzgórze
Widok na Strahowski Klasztor (Strahovský klášter) z ulicy Úvoz, Praga
Strahov wzgórze 5
Praga, ach ta Praga!

A na koniec jeszcze serwuję mapkę, na której możecie zobaczyć usytuowanie poszczególnych ogrodów i miejsc:


Ładnie, co? ♥

pozdrowienia

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

5 comments
  1. Dominiczko, cudowny opis i zdjęcia:) Ile według Ciebie mniej więcej trzeba przeznaczyć czasu na wzgórze, biorąc pod uwagę, że będziemy w Pradze tylko półtora dnia i na pewno tam jeszcze wrócimy?;) Na mapce obszar wygląda na ogromny:)

    1. Asiu :) Jakiegoś konkretnego czasu na wzgórze nie trzeba przeznaczać. Wystarczy, że przejdziecie się z Hradczan na klasztor na Strahovie i tam sobie zejdziecie z uliczki Strahovské nádvoří w dół (wejście przez barokową bramę z krzyżem – o, tutaj: https://goo.gl/maps/7UdvtV2… na chwilę – po prostu piękny widok tam się roztacza. A ile tam chcecie spędzić – zależy już tylko od Was. 10 minut na odpoczynek i można iść dalej! :)
      Jeśli w Pradze będziecie 1,5 dnia, to chyba nie będziecie mieć czasu na chodzenie wśród drzew :) inne ciekawe miejsca będą na Was czekać :)

  2. Ale mnóstwo pięknej zieleni! Przez Ciebie coraz bardziej chcę wrócić do Czech, bo widzę ile miejsc nie odwiedziłam. Ja kocham wszystkie wzgórza, z których rozciąga się niesamowity widok na miasto, więc z tym miejscem idealnie trafiłaś w moje gusta.

      1. Oj, nawet bardzo dobrze. Zawsze lubiłam Czechy, ale jakoś tak wracam tam co jakiś czas. Jednak nabrałam ochoty na odwiedzenie Pragi w jakiś dłuższy weekend.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *