chlumec nad cidlinou czechy

Najfajniejsze miasta w Czechach, cz. 3

CZESKIE TOP 5 po raz trzeci! :-)

Znowu zabieram Was na przejażdżkę po Czechach! Przedstawiam Wam kilka następnych fajnych miast, które warto zobaczyć będąc u naszych południowych sąsiadów.Dwa poprzednie wpisy tej serii możecie znaleźć tutaj:

Najfajniejsze miasta w Czechach cz. 1
W zestawieniu znalazły się takie miasta: Český Krumlov, ChrudimTáborNymburkPoděbrady

Najfajniejsze miasta w Czechach cz. 2
Tutaj z kolei napisałam o: Hradcu Králové, Pardubicach, Kuksie, Nowym Mieście nad Metują oraz Mielniku

 

No to zaczynamy:

Najfajniejsze miasta w Czechach cz. 3

 

1. Kutná Hora

Kutná Hora jest przepiękna i przede wszystkim bardzo fotogeniczna (jeśli można tak powiedzieć o jakimś miejscu?). Ale trochę zbyt turystyczna. Nie lubię przeciskać się przez tłumy turystów i szukać odpowiedniego kadru do zdjęcia, by przypadkiem nie uchwycić tej gromady Japończyków kotłujących się przed zabytkiem.

Następna sprawa: chcesz zobaczyć Kaplicę Czaszek? Miej na uwadze, że dostać się do niej to nie jest takie hop siup. Kaplica znajduje się na osiedlu Sedlec i oddalona jest od centrum miasta około 2,5 km, więc jeśli nie masz zbyt dużo czasu na zwiedzanie, to… no cóż, musisz się spieszyć :D Jeśli podróżujesz autem – nie ma sprawy, gorzej jeśli zdany jesteś na pociągi czy autobusy. Z tym nie jest też najgorzej, co nie zmienia faktu, że gdy wysiądziemy z busa, to nagle jesteśmy jakby w innej rzeczywistości. Już nie jest tak uroczo i pięknie.

Aha, jeśli jedziecie do Kaplicy Czaszek, to zwróćcie tez uwagę na kościół Wniebowzięcia Maryi Panny (z zewnątrz jest naprawdę ciekawy), znajduje się 300 m od Kaplicy. No dobra, może dla mnie był ciekawy, ponieważ widziałam go gdy zachodziło już słońce i było świeżo po deszczu. Promienie słoneczne genialnie przedzierały się przez okna kościoła. Naprawdę super to wyglądało…

P.S. Kaplica Czaszek oczywiście jest mega oblegana przez turystów + jest drogi wstęp, ale chyba warto wejść… jest to dość ciekawe przeżycie.

kutna hora
Kutná Hora, widok spod kościoła św. Barbary na kościół św. Jakuba
kutna hora 3
Kutná Hora, widok na kościół św. Barbary
kutna hora 2
Kutná Hora, wewnątrz kościoła św. Barbary

Ale też dziwnie robić sobie zdjęcia z kośćmi… :D

kutna hora 4
Kutná Hora – Sedlec, Kaplica Czaszek

 

2. Opočno (Opoczno)

Do Opoczna dotarliśmy pociągiem.
… Wróć.

Podjechaliśmy pociągiem do stacji Opočno pod Orlickými horami i okazało się, że do „centrum” mamy 2,5 km. Ale to nieważne. Pogoda dopisywała i pięknymi terenami szliśmy, było trochę pod górkę, ale to nic. Minęliśmy nawet jakąś ogromną mleczarnię.

… Wróć.

Nie „jakąś”, a bardzo ważną: to tutaj produkowane są najlepsze lody w Czechach. To tzw. Česká zmrzlina z Opočna :) Znajdziecie ją w wielu budkach z lodami z automatów. Pycha!

Tak, było ciekawie.

Ale centrum Opoczna było jeszcze ciekawsze. Najpierw wita nas trójkątny plac z rzeźbą i fontanną (wdzięczna nazwa Kupkovo náměstí – na cześć Franciszka Kupki, malarza wywodzącego się z Opoczna, nie wiem o czym pomyśleliście!). Później droga kieruje nas do parku… i na sam koniec zostawiamy sobie najlepsze. Pałac – pierwsza klasa! Najbardziej przyciągają wzrok trójkondygnacyjne krużganki. Piękności!

opoczno 2 czechy
Opočno, po lewek rzeźba na rynku, po prawej uliczka prowadząca do parku (i na zamek)
opoczno park
Opočno, w parku… romantyczna zabudowa :)
opoczno zamek 2
Opočno, zamek!
opoczno zamek
Opočno, na dziedzińcu zamkowym
opoczno
Opočno, urocze uliczki

 

3. Liberec

Liberec jest przede wszystkim dziwny. Przynajmniej ja odniosłam takie wrażenie. Panuje w nim jakiś chaos. Nie odczułam wyraźnej granicy między starówką a resztą miasta. Nawet jak patrzy się na plan Liberca, to do końca nie wiadomo gdzie jest centrum. Najciekawszym budynkiem, i zapewne wizytówką miasta, jest neorenesansowy ratusz. Warto pokrążyć i zobaczyć renesansowy zamek (chociaż jest dziwny, ma czerwono-białą elewację).

W przeciwieństwie do Kutnej Hory czy Opoczna – Liberec jest kompletnie niemalowniczy. Ciekawe to miasto, ale sami spójrzcie na zdjęcia. Zachęcają Was do odwiedzenia go? No albo ja zdjęć nie umiem robić :) Moje pitu pitu można odłożyć na bok. Pojedźcie i sami przekonajcie się czy Liberec jest fajnym miastem czy nie.

Aha, i jeśli macie czas to pojedźcie też na Ještěd – jest to dość wysoka góra z nadajnikiem telewizyjnym (i hotelem) na szczycie. Dojechać tam możemy tramwajem, a potem przesiadamy się w kolejkę linową i fruu, na górę. Droga to przejażdżka, ale chyba warta swej ceny…

liberec 2
Liberec, mieszanka architektoniczna…
liberec
Liberec, rzeźba Davida Černego pt. „Uczta Olbrzymów”
liberec jested
Ještěd. Po prawej: widok na górę. Po lewej: widok z góry.

 

4. Jaroměř

Po polsku „Jaromierz”, ale „Jaroměř” wygląda i brzmi 100 razy lepiej!

Oh, miasteczko jest urocze! Takie w Czechach chyba lubię najbardziej… Centrum starówki to przede wszystkim podłużny rynek, a na nim barokowy Słup Mariański. Plac od strony wschodniej zamknięty jest z prawej strony najstarszym kościołem miasteczka (XIV-wiecznego, gotyckiego, pw. św. Mikołaja), a z lewej bramą z dzwonnicą, nad którą znajduje się nisza z panem na koniu. To św. Wacław.

Przechodzimy przez bramę, możemy sobie obejść kościół dookoła i zejść do dróżki (ul. Kostelní) przy rzece (Łabie). Jest trochę zapleczowo… co kto lubi – ja uwielbiam :-)

jaromer 2
Jaroměř. Rynek (náměstí Československé armády), czyli z barokowym Słupem Mariańskim na pierwszym planie
jaromer
Jaroměř. Po lewej brama z dzwonnicą i św. Wacławem. Po prawej wejście do kościoła św. Mikołaja
jaromer 3
Jaroměř, z drugiej strony rynku, przy rzece
jaromer 4
Jaroměř, rzeka Łaba z prawej

Więcej o Jaroměřu dowiecie się z tego wpisu – TUTAJ.

 

5. Chlumec nad Cidlinou

W miasteczku nic ciekawego nie znajduje się oprócz pałacu o nazwie Karlova Koruna. Przewija się jego oblicze w wielu broszurach informacyjnych o kraju hradeckim. No więc musiałam go zobaczyć :) I Wam również bardzo polecam!

Wnętrza raczej nie takie ciekawe, ale otoczenie a i owszem. Cisza, zieleń, pawie, no i sam pałac – super!! Ma niecodzienną formę i dlatego przyciąga uwagę. Pół godzinki wystarczy, by nacieszyć oczy i duszę. Wpisując w Google „Chlumec nad Cidlinou” wyskoczą Wam różne obrazki, m.in. kościół czy ratusz i rynek – a to już nie Chlumec, tylko Nový Bydžov – miasteczko oddalone o 10 km :)

chlumec nad cidlinou 2
Chlumec nad Cidlinou, park pałacowy z pawiem na czele.
chlumec nad cidlinou
Chlumec nad Cidlinou, barokowy pałac.

 


No i tyle! :) Rozpisałam się, co do mnie niepodobne. Dlatego już się zamykam!

Nashle!

pozdrowienia

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

4 comments
 1. Uwielbiam czeskie klimaty małych miasteczek, znam kilka takich ale jedno oddaje te klimaty najbardziej – Loket.
  Dominiko, będziesz zachwycona.

  1. Zachodnich Czech kompletnie nie znam. Wstyd się przyznać, ale nawet w Karlovych Varach jeszcze nie byłam… Loket kojarzę z nazwy, teraz popatrzyłam na zdjęcia w Google i się zachwyciłam. Muszę tam koniecznie pojechać, masz rację, będę zachwycona!! :) jakie jeszcze miejsca polecasz do zobaczenia?

 2. Ach, moja ukochana Kutna Hora! Doczekałam się! Reszty miasteczek i miast nie znam, a żałuję bo wyglądają przepięknie.
  Ja już się nie mogę doczekać wpisów z miejsc które ostatnio odwiedziłaś (jak głosił Instagram).

  1. Wyglądają przepięknie! Zastanawiam się, czy dla mnie wszystko co czeskie = piękne? :D Czy to już jakieś zboczenie? Czy może faktycznie Czesi mają super miejsca? HM.
   Tak, pracuję nad Słowenią, więc za niedługo pojawi się pewnie pierwszy wpis :)
   Pozdrowionka! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *