Stwórzmy razem przewodnik po Pradze!

Kochani. Niedawno zaświtał mi pomysł, który chodzi mi po głowie do tej pory. Zamiast siedzieć cicho i w ciemnej piwnicy tworzyć wszystko sama, wychodzę z tym pomysłem na światło dzienne. Chciałabym stworzyć przewodnik po Pradze :-)

Ale to nie ma być kolejny przewodnik, który można znaleźć na półce w Empiku. Chciałabym, żeby był wyjątkowy. Taki, który naprawdę przydaje się podczas zwiedzania Pragi.

Sama uwielbiam zwiedzać i często kupowałam przewodniki o miejscach, do których jechałam. Jednak praktycznie zawsze byłam rozczarowana treścią. Zawsze mi czegoś brakowało – a to nie było odpowiednich mapek, na których fajnie zaznaczone były zabytki. Albo przewodnik był za ciężki i nieporęczny, przez co często zostawiałam go w hotelu i nie brałam już na faktyczne zwiedzanie. A jak już brałam, to znajdowałam w nim ściany tekstu bez zdjęć, które przytłaczały mnie ilością informacji…

Podczas podróży nie chce mi się czytać elaboratów na temat konkretnego miejsca. Ja potrzebuję kwintesencję: umiejscowienie atrakcji (na mapce!), maksymalnie kilka faktów dot. danego miejsca i zdjęcie zabytku, bym nie musiała go szukać i głowić się czy to, co jest opisywane, to faktycznie ten budynek czy inny.

Kilka przewodników po Pradze zgromadziłam przez tych kilka lat i wiem, że to nie jest „to”.

Wiem, że wyzwanie przede mną ogromne, dlatego chciałam prosić Was o pomoc. Jest wśród Was wielu pasjonatów Pragi. Znam Pragę bardzo dobrze, ale wiem, że niektórzy z Was wiedzą o niej więcej niż ja :-)

 

Jak ja sobie wyobrażam na dzień dzisiejszy ten przewodnik?

Ja oczywiście mam już parę pomysłów jak mógłby wyglądać taki przewodnik. W pierwszym etapie byłby on w postaci elektronicznej, czyli .pdf do ściągnięcia na komórkę / tablet lub do wydrukowania samodzielnie. Ze względów finansowych wolałabym na razie nie wchodzić w wydawanie przewodnika w wersji papierowej. Zobaczymy co los przyniesie :-) Jeśli to, co finalnie wyjdzie będzie super i będą chętni – wtedy będzie można myśleć nad wydaniem książeczki.

Podstawą będą mapki. Jedna duża mapka albo kilka mniejszych – by łatwiej było przeglądać na wyświetlaczu / by móc wydrukować taką mapkę na A4 / A3. Myślałam o stworzeniu kilku tras, na których zaznaczone byłyby nie tylko główne atrakcje, ale też miejsca mniej znane, mniej oczywiste, urocze zaułki, do których warto wstąpić, a które łatwo przegapić. I co ważne: miejsca, o których nie przeczytacie w przewodnikach znanych wydawnictw, które koncentrują się tylko na sztandarowych miejscach danego miasta.

Mapę Pragi tworzyłam jakiś czas temu, potrzebna mi ona była przy wpisie NAJWIĘKSZE ATRAKCJE PRAGI. Przy dzisiejszym projekcie chciałabym znacznie poszerzyć zakres mapy, by móc uwzględnić o wiele więcej ciekawych miejsc oraz zmienić trochę grafikę, by mapa była o wiele czytelniejsza.

Druga rzecz to: subiektywizm.

Jakby na to nie patrzeć, emocje wchodzą w grę i w przewodniku pojawiłyby się miejsca, które polecam w szczególności – bo po prostu je uwielbiam. Ale też mogłyby się tam znaleźć niepochlebne opinie na temat niektórych atrakcji. Myślę, że taki przewodnik będzie mieć większą wartość niż gdybym wypisała suche informacje na temat każdego zabytku i już.

I na tym moja wyobraźnia na temat przewodnika się kończy. W tym momencie proszę Was o pomoc. Stworzyłam ankietę, gdzie pytam Was o kilka ważnych cech dobrego przewodnika. Byłabym niezmiernie wdzięczna, gdybyście wypełnili ją i tym sposobem pomogli mi w stworzeniu naprawdę świetnego przewodnika :-) Na codzień służę Wam pomocą i doradzam co i jak. Tym razem to ja proszę o podpowiedź. Wypełnienie ankiety zajmie Wam max 5 minut. Tu był link do ankiety. Ale już ją zakończyłam :) 

. Przy większości pytań jest możliwość wielokrotnego wyboru.

. Nie wszystkie odpowiedzi są konieczne. Wymagane są tylko te z czerwoną gwiazdką :-)

 

 


Oczywiście wszystkie sugestie bardzo chętnie przyjmę również:

 • w komentarzu poniżej (nie musisz się logować, by dodać komentarz! Wystarczy zaznaczyć, że wolisz pisać jako gość)
 • mailowo: dominika@architrav.pl
 • na Facebooku w wiadomości prywatnej, czy w jakimkolwiek poście :-)

 

Z góry dziękuję za pomoc :-)

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

6 comments
 1. Dodał bym wskazówkę co do odpoczynku od innych zwiedzających :) Szybki odpoczynek – 500 metrów od ratusza już jest luźno, miejsce top – wyspy na Wełtawie ( szczególnie w czasie festiwalu kultur) oraz równorzędnie pod jabłonkami na wzgórzu Petrin :) Jeleni Jar 50 metrów od Złotej Uliczki też daje chwile wytchnienia :) Ahhh, no i na Józkowie również kilka kroków w bok od głównych szlaków pozwala na odpoczynek :)

  Dodał bym również zalecenie – Pragą należy oddychać i się z nią zlewać, dziki bieg od atrakcji do atrakcji, nie jest moim skromnym zdaniem wskazany :)

  1. Dzięki Kisq za wskazówki! Jestem bardzo bliska Twoich przemyśleń :) i na pewno zawrę tego typu informacje w przewodniku. Dzięki jeszcze raz! :)

 2. Właśnie wybieram się do Pragi. Poszukując wiadomości na temat miasta spotkałam się z wieloma niejasnościami, na szczęście trafiłam na Twój blog! Jesteś niesamowita i widać tutaj ogromną pasję. Z pewnością skorzystam z Twoich porad i map. Pozdrawiam :)

  1. Cudownie przeczytać taką wiadomość. Dziękuję Kochana, mam nadzieję, że Praga Was nie zawiodła i spędziliście w niej same piękne chwile! :-)))

 3. Mam nadzieję, że z tą ciemną piwnicą to żartowałaś sobie :D
  Świetny pomysł z tym przewodnikiem – popieram w 100%

  1. hm… jak by tu dyplomatycznie odpowiedzieć… :D faktem jest, że mieszkam w piwnicy. Ale nie jest tak baaardzo ciemna. Choć może już się przyzwyczaiłam? Na początku trochę mi doskwierał brak światła. A teraz już jest OK :D :D :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *