Niebanalny park z rewelacyjną panoramą. Sacré Coeur!

Gdy słyszysz Sacré Coeur, pierwsze, co przychodzi Ci na myśl to z pewnością paryska bazylika wyrastająca ze szczytu wzgórza Montmartre. Jednak nie tylko w Paryżu znajdziesz Sacré Coeur. Na praskim Smíchovie mieści się klasztor pod tym wezwaniem, a tuż obok niego – park o tej samej nazwie. Dziś zabieram Cię na spacer po parku i okolicach. O samym klasztorze napiszę innym razem, jak znajdę zdjęcia (w Pradze zrobiłam już prawie 18 tys. fotek, czasem ciężko coś odszukać :D), poza tym – tematem przewodnim dziś jest jesień w Pradze, a do omawiania architektury konkretna pora roku nam jest niepotrzebna ;-)

 

Jak dotrzeć do parku Sacré Coeur?

Sacré Coeur znajduje się na Smíchovie, bardzo blisko Mrázovki, o której ostatnio pisałam. Aby się w nim znaleźć, jak to zwykle w Pradze bywa, musimy się wspiąć. Wejścia do parku są niezbyt reprezentacyjne. Główne znajduje się tuż przy centrum handlowym Novy Smíchov. Możemy wybrać schodki mieszczące się przy skrzyżowaniu ulic Kartouzská – Radlická lub dość długi, monotonny łącznik, który spina galerię (wejście na pierwszym piętrze) z owym parkiem. Ja weszłam po schodkach :-)

Drugie wejście jest jeszcze bardziej zapleczowe, od ul. Drtinovej, o tutaj.

Nawiasem mówiąc, warto połączyć park Mrázovka z Sacré Coeur w jedną wycieczkę. A najlepiej zahaczyć jeszcze o, mieszczące się kilometr na południe, Sady na Skalce i Santoškę. Można spokojnie cały dzień przeznaczyć na zobaczenie wszystkich czterech parków. A jak zostanie Ci jeszcze trochę czasu, to proponuję obejrzeć secesyjne wille na Smíchovie oraz jedyne w swoim rodzaju „angielskie osiedle” Malvazinky :-)

Dobrze, okolice masz już obcykane, to teraz przejdźmy do konkretu.

 

Park Sacré Coeur – dlaczego tu tak fajnie?

Park założony został po roku 1872 w miejscu dawnych winnic i sadów owocowych. Prócz starych drzew i krzewów znajdziesz tu duże przestrzenie stworzone wprost pod piknik. Dětské hřiště, czyli plac zabaw, również tu gdzieś podobno figuruje, choć osobiście go nie widziałam, albo nie zwróciłam uwagi…

W parku doznałam ciszy i spokoju. Jeśli jesteś zmęczony chodzeniem po ciasnych (cudownych ;-)) uliczkach Starego Miasta, polecam tu zajrzeć. Z pewnością odpoczniesz. Przestrzeń, jaka tu się znajduje, daje pozbierać myśli.

 

Panorama…

W parku znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się niebanalna panorama Pragi. Zobaczymy stąd naprawdę wiele! M.in.:

  • Kierując się lekko na północ – na pierwszym planie, za rzędem czerwonych dachówek, po prawej stronie – Tańczący Dom, w oddali błyszcząca kopuła gmachu Muzeum Narodowego. Wieża po lewej stronie należy do Ratusza Nowomiejskiego znajdującego się na Placu Karola. I oczywiście niezawodna, widoczna z prawie każdego punktu w mieście – wieża telewizyjna Žižkov.

  • Gdy weźmiemy kurs jeszcze bardziej na północ, ujrzymy dach Teatru Narodowego, gotyckie wieże kościoła Marii Panny przed Tynem…(Rynek Staromiejski!).

 

Darmowe zoo, czyli Stanice přírodovědců

Na terenie parku znajduje się Stanice přírodovědců, co możemy przetłumaczyć jako Stacja przyrodników. Powstała ona w 1954 r. dla wszystkich zwolenników natury i od początku pieczę nad nią sprawuje miasto. Placówka oferuje wiele programów edukacyjnych dla szkół i grup. Dodatkowo, posiada mini-zoo, które dostępne jest dla wszystkich za darmo. Często spotkać tu możemy rodziców z dziećmi, dla tych drugich to z pewnością wielka atrakcja! Zobaczymy tu m.in. kangury, kucyki, emu, świnki, lamy, papugi i inne ptaszki. Części zwierzaków nie widziałam, pewnie odpoczywały akurat w swoich domkach. Ponadto, na terenie stacji znajduje się szklarnia i terrarium, do nich nie dotarłam. To pretekst, by zjawić się tu jeszcze raz :-)

Kilka informacji praktycznych:

  • na terenie całego kompleksu nie można palić,
  • niestety nie możemy wejść tu z pieskiem,
  • jest zakaz dokarmiania zwierzaków mieszkających w stacji,
  • wstęp do zoo jest bezpłatny z wyjątkiem terrarium i szklarni.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek – czwartek: 8:00-19:00,
  • piątek: 8:00-17:00,
  • sobota: 9:00-17:00,
  • niedziele: zamknięte,
  • od listopada do końca marca w weekendy zamknięte.

Cennik i godziny wstępu do szklarni i terrarium:

  • wtorek: 14:00–18:00
  • środa: 9:00–12:00 i 14:00–16:00
  • czwartek: 14:00–16:00
  • bilety kosztują: 20 Kč/dziecko, 40 Kč/dorosły

(Aktualne info tutaj.)

Gdy przechadzałam się po Stacji, miałam czasem wrażenie, że chodzę po czyimś ogrodzie. W wielu miejscach widziałam przyrządy ogrodnicze, jest tu też kilka zapleczowych budynków, jak i takich 'wyczesanych’, wyglądających na mieszkalne. Wokół zadbana zieleń, oczko wodne. Jest tu naprawdę super :-)

 

Okolice

Jak już zobaczymy Stację, polecam wyjść poza teren parku na ul. Holečkovą (tutaj) i przejść się na południe. Za niespełna 300 metrów ujrzysz niesamowitych rozmiarów neoromański klasztor św. Gabriela. Odkrywając takie perełki, jakby na to nie patrzeć – trochę już dalej od centrum miasta, nikt nie powinien się dziwić, że jeżdżąc do Pragi od ponad dekady, co rusz trafia się na nowe, nieznane zakątki :-) Praga nigdy się nie kończy…

I tym miłym akcentem kończę!

 


To jak, zahaczysz o park Sacré Coeur przy najbliższej wizycie w Pradze? :-)

 





Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *