ciekawe miejsca w Pradze

Praga ma ogrom ciekawych miejsc. Dzisiaj skupiam się na tych nietuzinkowych, mniej oczywistych. Może zainspiruję Was do zboczenia z głównego turystycznego traktu. Wystarczy czasami wejść w uliczkę, by przekonać się, że nie samym Mostem Karola i Zamkiem Praga żyje :)

 

Od razu uprzedzam: wpis dedykuję osobom, które były w Pradze nie więcej niż dwa razy. Ci z Was, którzy odwiedzają Pragę regularnie, pewnie znają te miejsca :-) Więc proszę, nie dziwcie się, jeśli jakieś z wymienionych poniżej miejsc, będzie dla Was oczywiste.


 

Nietypowe, ciekawe miejsca w Pradze

 

Zaułki na Malej Stranie

Malej Stranie poświęcę osobny wpis, to chyba moja ulubiona dzielnica w Pradze. Zlokalizowana jest po zachodniej stronie Wełtawy, znajdziemy tu garść uroczych uliczek, piękne ogrody, zieleń. Trochę tu wspinania się po brukowych dróżkach… ach, rozmarzyłam się.

Dziś, na zachętę, kilka uroczych zaułków – zapiszcie je sobie na mapie Google (wystarczy, że klikniecie w nazwę ulicy i link zaprowadzi Was do konkretnej lokalizacji) i pójdźcie tam, gdy będziecie zwiedzać czeską stolicę. Warto!

ul. Šporkova ▼

▼ ul. Jánský vršek ▼

ul. Tržiště ▼

ul. Jánská ▼

ul. Břetislavova ▼

 

wyspa Kampa

Póki jesteśmy po tej stronie rzeki, przejdźmy się na Kampę. Jest to mała wysepka, do której możemy dostać się np. Mostem Karola. Albo kilkoma małymi mostkami z Malej Strany.

Trochę od czapy, bo zupełnie nie te klimaty, ale patrzcie jakie fajne pingwiny!

Btw. wiecie jak jest pingwin po czesku? Tučňák! ♥

 

Okolice klasztoru św. Agnieszki Czeskiej (Stare Miasto)

Ach, następne ciekawe miejsca w Pradze. Tutaj również znajdziemy kilka uroczych miejsc. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam małe uliczki. Wszystkie poniższe miejsca znajdują się bardzo blisko siebie.

▼ ul. Řásnovka

▼ ul. Anežská ▼

▼ Haštalské náměstí ▼

Tutaj już tak intymnie nie jest, ale bardzo lubię ten widok. To ul. Řásnovka, po prawej widzimy monumentalny, ciężki gmach ministerstwa przemysłu, a widok zamyka kościół św. Franciszka:

 

Uliczki na Starym Mieście

Stare Miasto jest dość zatłoczone, głównie przez turystów. Ale da radę znaleźć trochę mniej uczęszczane miejsca. Jak np. ul. Michalská:

 

Ulica Jungmannova (Nowe Miasto)

Jungmannova nie jest bynajmniej uroczym zaułkiem. To dość duża ulica, ale skrywa w sobie architektoniczne skarby. Jak np brama widoczna na poniższym zdjęciu :) Więcej o tym miejscu napisałam we wpisie dot. praskiego plannera – polecam zajrzeć, możecie go sobie ściągnąć, wydrukować i używać do woli :)

▼ ul. Jungmannova 16 ▼

 

Trochę dziś skaczemy po mapie. Była Malá Strana, Stare Miasto (okolice klasztoru św. Agnieszki Czeskiej) i Nowe Miasto (ul. Jungmannova).

To jedziemy dalej :)

 

Okolice wieży telewizyjnej Žižkov

Pamiętam swojego focha jak kilka pierwszych razy przybywałam do Pragi i patrzyłam na tę wieżę. Jak można tak popsuć panoramę Pragi? – pytałam. Ale dzisiaj już nie wyobrażam sobie czeskiej stolicy bez tego szkaradztwa. Już się przyzwyczaiłam. Już byłoby pusto bez niego.

Okolice wieży Žižkov są prześwietne. Podobają mi się budynki, czuję tu jakiś niezdefiniowany ład. Ulice są trochę nowobogackie, kamienice piękne, nierzadko przyozdobione np. secesyjnymi motywami. A tuż obok znajduje się super park: Riegrovy Sady.

▼ Škroupovo náměstí ▼

ul. Na Švihance ▼

Riegrovy Sady ▼

 

Park Stromovka

I ostatnie miejsce. Przynajmniej w tym wpisie (bo planuję jeszcze jeden. Wiecie, przeglądam swoje zdjęcia i wybieram sobie co ciekawsze). Musiałam tutaj wymienić Stromovkę. Ja wiem, że to miejsce jest dość daleko od centrum, ale jeśli akurat blisko niej macie nocleg i będziecie w Pradze akurat latem (gdy wszystko kwitnie) – przyjdźcie tu! Jest bombowo :)

Więcej o tym miejscu napisałam tutaj.

ciekawe miejsca w Pradze - park Stromovka

Letni Pałac Namiestnikowski w parku Stromovka

 


I jak, czy to ciekawe miejsca w Pradze? Jak Wam się podobają? Widzieliście może któreś z nich? Jeśli jeszcze nie, to zapisujcie miejsca na mapach i w drogę! :-)

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

4 comments
  1. Przeurocze zaułki :) normalnie uwielbiam. I jak jestem w jakimkolwiek mieście staram się takie cudeńka znaleźć. Zazwyczaj spacerując głowę zadzieram wysoko i oglądam piękno kamienic, te wszystkie ozdoby. Jest w tym jakaś magia, piękno którego nie da się opisać słowami…

    1. ♥ :-) Też najbardziej lubię zadzierać głowę do góry. I zaułki! Gdzie jest mniej ludzi – można wtedy odetchnąć trochę. Wtedy dzieje się magia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *