Projektowanie przewodnika po Pradze – krótko i na temat

Hej. Dzisiaj ekspresowy wpis :-) 

W końcu na poważnie przysiadłam do tworzenia Przewodnika po Pradze. Proszę, nie komentujcie dlaczego tak dużo czasu mi to zajęło. Sama jestem na siebie zła. Przewodnik powinien być już dawno gotowy. Pierwotnie, gdy w kwietniu narodził mi się w głowie pomysł, myślałam, że wydam go w czerwcu. W czerwcu przełożyłam na lipiec. No… jest już sierpień, a przewodnika nie ma.

ALE.

Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Teraz plan mam taki, by był gotowy na wrzesień. Czasu mało, więc może to mnie jakoś zmobilizuje. No i przede wszystkim to, że Wam to tutaj piszę. Oficjalnie :D

Przejdę od razu do rzeczy.

W weekend projektowałam schemat tras, jak to ma wszystko wyglądać. To, co zaraz zobaczycie to środek przewodnika, nie jego początek.

We wstępie będzie dużo ciekawych rzeczy (nie, o historii Pragi nie będzie – od razu mówię… nie lubię takich historycznych ścian tekstu, przerażają mnie one), ale dzisiaj chciałam zapytać się Was czy to, jak wygląda schemat trasy Wam odpowiada.

Wszelkie krytyczne opinie przyjmuję na klatę – wolę je usłyszeć / przeczytać teraz, na początku, niż jak zrobię 70 stron tras :D

 

Już piszę jakie ma być założenie:

 

TRASA 1

krótki opis czego trasa dotyczy

odległość trasy i czas potrzebny do jej przebycia

schemat trasy – mapka Pragi z zaznaczoną trasą

 

I od następnej strony leci trasa:

mapka – duże przybliżenie na interesujące nas miejsce

opis konkretnych miejsc wraz z poglądowymi zdjęciami

 

Następna strona:

większe fotki, które jeszcze bardziej rozwieją wątpliwości dotyczące wyglądu danego obiektu

 

Kolejna strona:

znowu mapka – przybliżenie

i opis miejsc

 

Lepiej zilustruje to oczywiście grafika:

 

Udostępniam również te strony pod poniższym linkiem w PDFie – możecie ściągnąć na komórkę i przyjrzeć się jak to wygląda.

PLIK DO POBRANIA PRÓBKI PRZEWODNIKA

(Ze względów sentymentalnych pozostawiam tę próbkę do pobrania, jednak wiedz, że przewodnik bardzo się zmienił. Jak? Przeczytaj info poniżej)

 


DOPISEK Z CZERWCA 2020:

Ahoj! Jeśli czytasz ten wpis, to wiedz, że od sierpnia 2018 bardzo dużo się zmieniło. Przede wszystkim: obecnie dostępne są dwa przewodniki po Pradze:

Pierwszy z nich – „Spacery po najpiękniejszych zakątkach” posiada osiem tras prowadzących po najpiękniejszych miejscach w Pradze, który jest obiektem tegoż wpisu. Został on gruntownie przeprojektowany, wygląda inaczej (o wiele lepiej niż w pierwotnej wersji), jest o wiele lżejszy (posiada 100 MB, a nie 450 MB, jak to było kiedyś :D)

Drugi – „Pierwsze kroki po czeskiej stolicy„, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest głównie dla osób, które do Pragi wybierają się po raz pierwszy. Znajdziesz tu ogrom informacji praktycznych, opisy dzielnic wraz z wyszczególnionymi atrakcjami.

Jeśli jesteś zainteresowany jednym z przewodników, lub obiema pozycjami zapraszam Cię tutaj:

 


 

Kilka kwestii:

 • przewodnik projektowany jest pod urządzenia mobilne – smartfony. Ważne, by wygodnie się z niego korzystało.
 • a jeśli chcielibyście wydrukować przewodnik, to zrobię oddzielnego pdfa, który nie będzie posiadać tych „zbędnych” stron z dużymi zdjęciami.
 • na mapkach dodane będą jeszcze polecane miejsca do jedzenia i toalety. Bardzo możliwe, że coś jeszcze :D

 

Podsumowując, bo nie chcę się tu rozwijać zanadto:

Co jest nie tak? Co Wam nie pasuje? Z czegoś zrezygnować?

Za każdą wiadomość będę mega wdzięczna!! :-)))

 

Zachęcam Cię do pobrania mojego mini-przewodnika po Pradze, w którym znajdziesz ponad 20 opracowań najciekawszych miejsc w czeskiej stolicy ☺️
Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter, a mini-przewodnik otrzymasz za darmo. Kliknij w poniższą grafikę:

Dominika Rau-Walczak test test

Z wykształcenia jestem architektką, a zawodowo spełniam się przy renowacji zabytków. Prywatnie - kocham Pragę, starą architekturę oraz święty spokój. Zapraszam Cię do mojego świata! ☺️

12 comments
 1. Koniecznie cennik, godziny otwarcia, kontakt z pobliskimi miejscami a jeszcze lepiej – od razu pojawiającą się mapkę z informacją jak dotrzeć. I koniecznie ciekawe anegdotki o miejscu (z odesłaniem do źródeł), co znacznie uwiarygadnia autora

  1. Wow :) pewnie w takim zakresie na początku to to nie będzie. Ale dziękuję za wiadomość. Źródeł za dużo nie podam, przewodnik piszę na podstawie własnych doświadczeń. „Suche” informacje biorę z innych przewodników i stron internetowych – z rzetelnych źródeł, którym ufam. To nie będzie wypracowanie z wykazem bibliografii :-)

 2. Pani Dominiko, zagapiłam się, ale przewodnik podoba mi się bardzo. to Pani przewodnik po Pradze i niech taki zostanie. Ja dzięki Pani mini przewodnikowi bardzo dobrze wspominam pierwsza wizytę w Pradze. Teraz czekam na obszerniejsze dzieło, bo zamieszczony fragment jest naprawdę fajny.

  1. Dziękuję bardzo! :) Prace nad przewodnikiem idą pełną parą. Myślę, że będzie fajniej niż to, co tutaj pokazałam. Jednak w trakcie tworzenia pojawiają się kolejne myśli, kolejne wątki do rozwinięcia. Mam nadzieję, że będzie ekstra! :-) Pozdrawiam serdecznie!

 3. Hej! Jak dla mnie, świetny pomysł, przewodnik super – krótko, treściwie, na temat :-) Ekstra, że są informacje o cenach wstępu i godziny zwiedzania, byłoby super zamieścić jeszcze miejsca godne (jak i te nie…) zjedzenie, oraz toalety. Fajnie byłoby zawszeć troszkę faktów z historii, oraz ciekawostki, legendy, tego typu drobne informacje – które jednak sprawiają, że na dłużej zapamiętujemy dane miejsce.
  Trzymam kciuki, mam nadzieję, że uda Ci się wyrobić do września – wtedy właśnie z Narzeczonym wyjeżdżamy do Pragi – On po raz pierwszy ;-)

  1. Postaram się dodać trochę historycznych faktów. I ciekawostki też powinny się znaleźć. Mam nadzieję, że narzeczonemu spodoba się Praha <3

 4. Hej, jak dla mnie świetnie to wygląda – zwięźle, treściwie, na temat ;-) Ekstra, że są informacje o cenach wstępu i godzinach zwiedzania! Przydałyby się też miejsca godne (i te nie…) polecenia do jedzenia, oraz zaznaczone toalety.
  Mam nadzieję, że się wyrobisz do września, bo wtedy właśnie się wybieramy do Pragi! :-)

   1. Droga Dominiko twój przewodnik jest super.Jeżeli wszystkie trasy będą w takiej formie to jestem na tak.Wiem że nie łatwo wszystkich zadowolić, komentarze jaki ma być twój przewodnik,czego każdy oczekuje były bardzo różne.Ja osobiście jestem za taką formą,mapki zdjęcia długość trasy ceny wejść . Po prostu nie można się zgubić.Byłem w Pradze już dwa razy ,zawsze z licencjonowanym przewodnikiem czego nie żałuje bo dużo się dowiedziałem.Pomogło to w poznaniu TWOJEJ MOJEJ NASZEJ KOCHANEJ PRAGI.Jestem pewny że z twoim przewodnikiem pojadę jeszcze wiele razy w to najpiękniejsze miasto bez strachu że mogłem coś pominąć przeoczyć . Nie pozwolisz nam na to. Trzymaj tak dalej ,pokazuj nam swoje ulubione miejsca,a przy okazji udowadniasz nam wszystkim że z twoim przewodnikiem możemy spełniać swoje marzenia bez niepotrzebnych kosztów

    1. Cześć Krzysiek, dziękuję bardzo za komentarz i przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Praca nad przewodnikiem totalnie mnie pochłonęła :) Bardzo miło mi czytać Twoje słowa, masz dużo racji – nie da rady zadowolić każdego. Już się z tym pogodziłam, wiem, że nie sprostam wszystkim wymaganiom. Zobaczymy jak to finalnie wyjdzie, mam nadzieję, że będzie fajnie! Pozdrawiam serdecznie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *